FOTO: Tirdzniecība bez iepakojuma vēršas plašumā 

Pieaugot nulles atkritumu jeb zero waste dzīvesveida popularitātei, Rīgā neilgā laika posmā atklāts jau trešais beziepakojuma veikals

Monta Glumane, 26.10.2018
1/22

Beziepakojuma veikals Turza.

Foto: Monta Glumane

Rīdzinieces Ilze Blāķe un Madara Bundzeniece jauno veikalu Turza atklājušas Ģetrūdes ielā un plāno paplašināties arī citviet Rīgā, un, iespējams, pat citās pilsētās. Turzā investēti aptuveni 35 000 eiro, no tiem 10 000 eiro iegūti kolektīvās finansēšanas platformā Projektu banka. Pārējie ir privātie līdzekļi no radiem, draugiem un investoriem. Turzai līdzīga koncepta – beziepakojuma – veikali Rīgā ir vēl divi – Zero veikals un Burka, taču I. Blāķe cer, ka šādu bodīšu kļūs aizvien vairāk.

Telpu problēma

«Ņemot vērā visas Eiropas Savienības regulas un plastmasas aizliegumu, cilvēkiem rodas vēlme dzīvot dabai draudzīgāk. Jo vairāk tādu vietu Rīgā un Latvijā būs, jo cilvēkiem būs ērtāk dzīvot bez lieka iepakojuma,» domā I. Blāķe. Galvenais uzstādījums veikala atvēršanai bija atrast pircējiem ērtu lokācijas vietu, lai Turzai varētu piekļūt gan ar automašīnu, gan velosipēdu, gan citu pārvietošanās līdzekli. «Ar telpu atrašanu Rīgā ir traki, jo piemērotu telpu nav vai arī tās ir neadekvāti dārgas. Pagāja ilgs laiks, līdz nejauši atradām šīs,» stāsta Turzas līdzīpašniece. «Šobrīd pārējie beziepakojuma veikali ir vērsti uz sauso produkciju, nosedzot mazu nišu no tā, kas cilvēkiem ikdienā vajadzīgs,» uzskata I. Blāķe. Viņasprāt, Rīgā trūkst sakārtotas infrastruktūras, lai cilvēki varētu īstenot ilgtspējīgu dzīvesveidu. Ja šādi veikali būs ērti pieejami, tad arī vairāk cilvēku spēs atteikties kaut vai no dažiem maisiņiem ikdienā. «Tam būtu lielāks spēks globālajās pārmaiņās nekā tad, ja viens cilvēks izdomās dzīvot pēc zero waste principa, skrienot pa visu Rīgu, meklējot katru mazāko lietu, lai nodrošinātu savu dzīvesveidu,» domā I. Blāķe. Veikals plāno attīstīties arī citur, bet sākotnēji nostiprinās pozīcijas esošajā vietā, kur plānots rīkot arī dažādas meistarklases, informatīvos pasākumus, mudinot cilvēkus ieviest savā dzīvē izmaiņas. Veikala īpašnieces apsver domu nākotnē atvērt veikalu arī kādā tirdzniecības namā. «Esam runājuši arī ar Āgenskalna tirgu, iespējams, daļa sortimenta tiks piedāvāta arī tur. Nākotnē gribētos veikalu atvērt arī citās Latvijas pilsētās. Noteikti skatīsimies arī ārpus Rīgas, pieprasījums ir,» stāsta Turzas radītāja.

Līdzība nosaukumos

Sākotnēji ideju izveidot beziepakojuma veikalu Turzas īpašnieces lolojušas kopā ar jūlija beigās atklātā veikala Burka dibinātāju Mariju Sološenko. Taču rezultātā tomēr biznesa ceļi šķīrušies un laika gaitā atvērti divi neatkarīgi uzņēmumi ar līdzīgi labskanīgiem nosaukumiem. «Mūsu uzstādījums bija, ka mēs būsim pirmais beziepakojuma veikals Latvijā, jo mēs ar Projekta bankas kampaņu pacēlām šo ideju gaismā. Mēs darām lēni, bet pamatīgi, nevis ātri un kaut kā. Ideja virmoja gaisā, un līdzīgi domājoši cilvēki to paķēra un īstenoja,» stāsta I. Blāķe. Jautāta, vai veikala nosaukums nav pārāk līdzīgs pirmajam beziepakojuma veikalam Latvijā Burka, I. Blāķe norāda: «Tas jājautā Burkas īpašniecei, jo tad, kad mēs veidojām šo veikalu, viņa arī nāca pie mums un piedalījās mūsu tikšanās reizēs. Mēs apmainījāmies ar idejām, bet beigās viņa nolēma atvērt veikalu pati. Turzai ir arī reģistrēta preču zīme, tāpēc tas ir jautājums otra veikala lauciņā, kāpēc izvēlēts tik līdzīgs nosaukums,» skaidro I. Blāķe.

«Pētīju savu projektu un uzzināju, ka neesmu vienīgā, ka paralēli strādā arī jaunieši, kuri veido veikalu Turza. Sākotnēji mana doma bija apvienot spēkus, vērsos pie viņiem, satikāmies, bet es nezināju, ka viņu ir tik daudz. Domāju, ka Ilze Blāķe ir viena un mēs varētu šo ideju attīstīt kopā. Satiekoties, sapratu, ka tur manu radošo potenciālu un enerģiju nav, kur likt. Pateicu, ka mums nesanāks kopā un turpinām attīstīt katrs savu projektu,» skaidro veikala Burka dibinātāja Marija Sološenko. Viņasprāt, nosaukumi nav līdzīgi, un Burku jau ļoti sen bija izdomājusi savā galvā. «Man atšķirībā no Turzas bija citāda pieeja. Sēdēju mājās un pa naktīm rakstīju savu projektu, neveidoju Facebook lapas, jo nezināju, cik tālu tas viss attīstīsies. Savukārt Turza jau uzreiz sāka komunicēt savu ideju uz ārpusi, sakot, ka viņi ir pirmais beziepakojuma veikals,» skaidro M. Sološenko.

LASI ARĪ:

FOTO, VIDEO: Atklāj vēl vienu beziepakojumu veikalu. Apskati cenas!

Papildināta - FOTO: Rīgā atklāts pirmais beziepakojuma veikals Burka

Jaunākais izdevums