Gada griezumā: Latvijā pret jauniem klientiem arvien izturas labāk nekā pret lojālajiem

2013. gada 19. decembris plkst. 8:41
Autors: Sanita Igaune
Sadaļa: Tehnoloģijas
Dalies ar šo rakstu

Arvien vairāk ierīču var pieslēgt mobilajam tīklam; tas palīdzēs audzēt arī operatoru ieņēmumus.

Šogad nozīmīgs notikums Latvijā telekomunikāciju jomā bija 800 MHz frekvenču joslas jeb digitālās dividendes izsole, kas domāta ceturtās paaudzes jeb 4G sakariem, kas sniedz iespēju piedāvāt bezvadu datu pārraidi līdz 100 Mbit/s, DB norādīja Tele2 valdes priekšsēdētājs Valdis Vancovičs. Pēdējos gados tā ir nozīmīgākā frekvenču izsole, jo ļauj efektīvi attīstīt 4G tīklu ne tikai pilsētās, bet visā Latvijā, tostarp mazapdzīvotās lauku teritorijās, līdzīgu viedokli sniedza Latvijas Mobilā telefona (LMT) prezidents Juris Binde. DB jau rakstījis, ka oktobra beigās pēc divas dienas ilgušās izsoles 25 izsoles kārtās tika izsolītas radiofrekvenču spektra joslas 800 MHz lietošanas tiesības par 3,296 milj. Ls trim operatoriem – LMT, Tele2 un Bite Latvija.

«No klientu viedokļa svarīgākais notikums šogad vēl nav noticis. Proti, Latvijā citi operatori pret jaunajiem klientiem joprojām izturas labāk nekā pret saviem esošajiem lojālajiem klientiem. Viena no tendencēm, ko mēs nekādi nespējam saprast, ir tas, kāpēc daudzi klienti Latvijā vēlas maksāt augstākas cenas par operatoru pakalpojumiem,» akcentēja Bite Latvija valdes priekšsēdētājs Freds Renčaks.

Plašāka nozīme

Līdz ar mobilā interneta attīstību un strauji augošo izplatību šobrīd ir būtiski mainījusies mobilo sakaru nozares loma. No sarunu minūtēm un īsziņu skaita mobilie sakari tagad izauguši par dažnedažādām iespējām dzīves kvalitātes celšanai un veiksmīgāku biznesa rezultātu sasniegšanai. Tas vairs nav tikai telefons, skaidro J. Binde. Viņš cer, ka tuvākajos gados redzēsim arvien vairāk ierīču, kuras varēs pieslēgt mobilajam tīklam, lai gūtu arvien labāku dzīves pieredzi un attīstības iespējas. Tādi produkti kā Google brilles, pēc viņa novērojumiem, ir viens no pirmajiem tehnoloģiskajiem vēstnešiem, kas iezīmē virzienu uz to, cik daudz var iegūt, vienkārši savienojot dažādu ierīču informāciju un automatizējot procesus. Ļoti cītīgi pie jaunajām iespējām strādā autoražotāji, lai paaugstinātu transporta līdzekļu un kustības drošību.

2013. gads iezīmējies arī kā straujš starpierīču (Machine to Machine) jeb M2M pakalpojumu izaugsmes sākums – kopš janvāra LMT M2M pakalpojumu lietotāju skaits pieaudzis vairāk nekā par 45%, sacīja J. Binde.

Meklē, ar ko kompensēt

Pēdējo gadu dati liecina, ka kopējais nozares apgrozījums ir samazinājies, līdzīga tendence varētu būt 2013. gada datos. To ietekmējis vairumtirdzniecības un starpsavienojumu tarifu samazinājums no Eiropas puses, kā arī lielā konkurence nozares spēlētāju vidū. Artava no balss sakariem ir samazinājusies, bet pieaugums no datu pārraides nav tik liels, lai pilnībā kompensētu samazinājumu.

Nozarē kopumā turpinās mobilo ierīču uzvaras gājiens, ražotāji izlaiž jaunus modeļus, un ierīces ir pievilcīgākas arī no cenu viedokļa, pastāstīja V. Vancovičs. Arī viedtālruņi šobrīd tiek vairāk pārdoti nekā parastie mobilie telefoni, turklāt pakāpeniski pieaug planšetdatoru pārdošanas apmēri. V. Vancovičs cer, ka šis gads, visticamāk, nebūs izņēmums un gada nogalē pieaugs mobilo ierīču pārdošanas apjoms, jo cilvēki telefonus un planšetdatorus plāno dāvināt sev tuvajiem cilvēkiem svētkos.

Attīstība un izaugsme

Šķiet, ka visi mobilie operatori 2014. gadā varētu atteikties no priekšapmaksas zīmoliem un izmantot vienu zīmolu abiem segmentiem. «Mēs šo tendenci aizsākām 2011. gadā un redzam, ka tā turpinās,» prognozes par nākamo gadu iekrāso F. Renčaks. Turklāt saistībā ar pārmaiņām telekomunikāciju nozarē Eiropas Savienībā Latvijā varētu būt gaidāmi zemāki viesabonēšanas tarifi. Nākamais būs konstruktīvs gads, kas vērsts uz attīstību un izaugsmi. 2014. gadā operatori vairāk strādās un izmantos iegūtās frekvenču lietošanas tiesības, bet jaunas nozīmīgas izsoles nav gaidāmas. Sagaidāms arī ka operatori aizvien vairāk meklēs sadarbības partnerus. Šajā jomā Tele2 soļus jau spēris, pamatoja V. Vancovičs. Piemēram, šobrīd Tele2 sadarbojas ar apdrošināšanas kompānijām, sadarbībā ar Kaspersky Lab piedāvā aizsardzības risinājumus, kā arī piedāvā mūzikas straumēšanas iespējas. Nozarē ienākumi nāk no jauniem un interesantiem pakalpojumiem, turklāt Tele2 neslēpj, ka visiem operatoriem ir interese par satura piedāvāšanu, tomēr plašāki komentāri par to šobrīd netiek sniegti. Par to, ka telekomunikāciju uzņēmumi sāk piedāvāt arī citu jomu iespējas, liecināja arī Baltcom prakse, sākot elektroenerģijas tirdzniecību.

Šogad arī noslēdzās Baltcom iegādes darījums, kurā tas kļuva par IZZI īpašnieku. Īpašumtiesību jomā šogad aktīvi tika debatēts arī par valstij piederošo Lattelecom un LMT daļu nākotnes perspektīvām, taču lēmumi nesekoja.

Eiropas pārsteigumi

Plašas diskusijas šogad izraisīja Eiropas Komisijas iecere izveidot vienotu telekomunikāciju tirgu visā Eiropā. Pati par sevi ideja atvieglot klientiem viesabonēšanas pakalpojuma lietošanu ir atbalstāma, taču nozares pārstāvjus visā Eiropā pārsteidza idejas realizācijai minētie, viņuprāt, visai apšaubāmie instrumenti. Pirms tam pati Nellija Krūza (Neelie Kroes), būdama konkurences komisāre, bija par arvien lielāku konkurenci, taču tagad kā digitālās programmas komisāre viņa pilnīgi pretēji vēlas ievērojami samazināt telekomunikāciju operatoru skaitu. Redzot, ar kādu sparu EK gatava iejaukties telekomunikāciju brīvajā konkurences tirgū, līdzīgus pasākumus ar laiku varētu sagaidīt arī jebkurā citā sektorā, rezumēja J. Binde.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām