Gatavi uzņemt apgriezienus 

AS Latvijas jūras medicīnas centrs, ieguldot 2,23 milj. eiro, izveido diagnostiskās radioloģijas nodaļu, kas ļaus detalizētāk diagnosticēt onkoloģiskās saslimšanas

Linda Zalāne, 19.02.2018
1/8

Foto: Paula Čurkste/LETA

«Latvijā ir aptuveni 70 tūkst. onkoloģisko pacientu, un tā vēl nav visa statistika, jo daudziem slimība strauji attīstās un cilvēki nomirst pirms diagnozes uzzināšanas,» teic AS Latvijas jūras medicīnas centrs (LJMC) valdes priekšsēdētājs Jānis Birks.

Jaunā nodaļa ir viena no mūsdienīgākajām un inovatīvākajām ļaundabīgā audzēja diagnostikas nodaļām Austrumeiropā, tajā izmeklējumi tiek veikti ar pozitronu emisijas tomogrāfu (PET/CT), kas šobrīd tiek uzskatīta par progresīvāko vēža izmeklējumu aparatūru, iegūtie rezultāti ļauj atrast niecīgākās vēža šūnas. Pēc tam ārsts var izvēlēties atbilstošu ārstēšanas metodi.

Jāpiebilst, ka PET/CT tehnoloģiju izmanto arī, piemēram, Rīgas Stradiņa universitātes izveidotais Nukleārās medicīnas centrs.

«Jaunā nodaļa strādā deviņus mēnešus, pagaidām pacientu skaita ziņā vēl ne tuvu neesam sasnieguši kapacitātes maksimumu. Pirmais gads ir grūtākais, jo kādreiz mums nebija šādas nodaļas, līdz ar to pacientiem taciņa līdz mums ir jāizveido no jauna. Plānoju, ka divos gados mums izdosies nodrošināt maksimālu PET/CT izmantošanu, jo pacientu skaitam ir tendence pieaugt,» atklāj J. Birks. Šī aparāta kapacitāte ir liela, to var izmantot nevis astoņas, bet 12 stundas diennaktī, kā arī noslogot sestdienās.

Latvijā ik gadu pieprasījums pēc veselības pakalpojumiem pieaug, jo sabiedrība noveco un mūža nogalē cilvēkiem parādās daudz hronisku saslimšanu. «Lielākie izdevumi veselības aprūpei ir cilvēka pirmajā dzīves gadā un mūža nogalē. Šobrīd pacientu līdzmaksājumu dēļ, kas ir augstākie Eiropā, aptuveni 300 tūkstošiem Latvijas pensionāru pieejamība medicīniskajai aprūpei ir liegta. Līdzko tie samazināsies, varam prognozēt, ka pieprasījums pēc pakalpojumiem pieaugs. Pēc būtības tie ir dzīves kvalitātes jautājumi. Kāpēc mūsu vecākiem un vecvecākiem tā tiek liegta?» jautā J. Birks.

Visu rakstu Gatavi uzņemt apgriezienus lasiet 19. februāra laikrakstā Dienas Bizness.

Jaunākais izdevums