Gulbe: Sviesta cenām Latvijā turpmāk vajadzētu kristies 

Sviesta cenām Latvijā tuvākajos mēnešos vajadzētu kristies salīdzinājumā ar esošo cenu līmeni, aģentūrai LETA prognozēja Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI) vadītāja Ingūna Gulbe.

LETA, 2018. gada 01. februāris plkst. 20:45

Foto: LETA

Viņa pastāstīja, ka kopumā piena produktu cenām Latvijas veikalos nevajadzētu kāpt. Sviesta cenām, kas pērn būtiski palielinājās, vajadzētu samazināties. Globālajā tirgū sviesta cenām ir tendence samazināties jau kopš pērnā gada. Lai arī Latvijā patlaban sviesta cena vēl ir salīdzinoši augsta, paredzams turpmāks sviesta cenu kritums.

AREI vadītāja piebilda, ka kopumā vairumam pārtikas produktu Latvijā cenas šogad saglabāsies stabilas, ar nelielu pieauguma tendenci. Vairumā gadījumu pārtikas cenām nav pamata samazināties, jo palielinājusies minimālā alga, ko lauksaimniecībā un pārtikas rūpniecībā saņem liels īpatsvars cilvēku. Tāpat šogad ir augstāks akcīzes nodoklis degvielai un gāzei, līdz ar to ražošanas process nav kļuvis lētāks un nav pamata cerēt, ka pārtika Latvijā kļūs lētāka. Taču nav arī tādas pārtikas produktu grupas, kur tuvākajā cenas būtiski kāps.

Gulbe piebilda, ka globālajā tirgū kļuvis lētāks cukurs, jo pasaulē bija labas attiecīgo lauksaimniecības kultūru ražas, un ir izveidojušies lieli cukura krājumi. Tomēr cukura cenas Latvijas veikalu plauktos var arī nesamazināties, ņemot vērā loģistikas un darbaspēka izmaksu pieaugumu.

Viņa arī pastāstīja, ka graudu cenas patlaban ir samērā stabilas. Lietavas pērn graudu ražas novākšanas laikā Latvijā to cenas neietekmē, jo graudu cenas ir atkarīgas no tendencēm globālajā tirgū. Lai arī maizes ražotājiem Latvijā palielinājušās ražošanas izmaksas, nozarē ir tik sīva konkurence, ka maizes cenu kāpums nav paredzams.

Gulbe pastāstīja, ka Latvijas maizes ražotāji konkurences dēļ mēģina attīstīt citus biznesa virzienus un radīt jaunus, augstākas pievienotās vērtības produktus, piemēram, graudu vai dārzeņu maizi, kas maksā vairāk. Tomēr nereti uzņēmumi šajā nozarē strādā ar zaudējumiem vai mazu peļņu. Tikmēr patērētājiem labā ziņa ir tas, ka tradicionālā maize Latvijā joprojām maksā būtiski mazāk salīdzinājumā ar daudzām citām Eiropas valstīm.

AREI vadītāja arī piebilda, ka gaļas un olu segmentos pasaules tirgū šobrīd cenu kāpums nav prognozējams. Kafijai un kakao cenas turpmāk būs bez lielām izmaiņām.

LETA jau vēstīja, ka saskaņā ar Zemkopības ministrijas (ZM) Tirgus un tiešā atbalsta departamenta datiem Latvijā sviesta cena pērn novembrī bija par 51% augstāka nekā pirms gada, lai gan Eiropas Savienībā (ES) sviesta cenas sāka pazemināties jau pagājušā gada septembrī.

Iepriekš ziņots, ka pagājušā gadā strauji palielinājušās piena produktu un sevišķi - sviesta cenas. Pēc Konkurences padomes (KP) secinājumiem, sviesta cenas apmēru nosaka globālās tendences, pašizmaksas palielināšanās pārstrādes procesā izejvielu ierobežotās pieejamības dēļ, kā arī mazumtirgotāju uzcenojums.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

Šajā piektdienā biznesa portāls Db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties Lietuvas...

Anda Šmitmane ēdināšanas biznesā Tukumā darbojas jau 20 gadus. Viņa atzīst, ka...

Mazumtirdzniecības tīkls Rimi pirmdien prezentēja pirmo veikalu Latvijā ar pašapkalpošanās skeneriem....

Pēdējā laikā būtiski pieaudzis elektrisko skrejriteņu vandālisma gadījumu skaits, stāsta koplietošanas...

Vai bērnam ir jābūt algas grāmatiņā, lai saņemtu IIN atvieglojumus jeb -...

«Pastāvēs, kas pārmainīsies - šis ir par mums un tieši tamdēļ mēs...

No šīs sadaļas
2018. gada 31. janvāris plkst. 9:57

«Viss ir mainījies. Šķiet, ka piecus gadus jau esmu strādājusi, bet saprotu, ka vairāk vai mazāk viss ir sācies no nulles.»

2018. gada 30. janvāris plkst. 18:07

ASV ātrās ēdināšanas gigants «McDonald's» pērn ceturtajā ceturksnī strādāja ar 698,7 miljonu...

2018. gada 29. janvāris plkst. 8:17

Investīcijas uzņēmumam ļaus sākt darbu brīvi turētu putnu olu ražošanā.

2018. gada 26. janvāris plkst. 15:29

Lielākā daļa piegādātāju nav palielinājuši cenas augļiem un dāzeņiem 2018.gadā. Savukārt...

2018. gada 23. janvāris plkst. 15:56

Starp uzņēmumiem, kas darbojas katrā no piena produktu piegādes ķēdes posmiem, ir...

2018. gada 18. janvāris plkst. 10:38

«Nodarbojoties ar pārtikas rūpniecību, bagāts nekļūsi.»

2018. gada 18. janvāris plkst. 10:16

Saldumu ražotāja SIA Pure Chocolate padomi atstājis Pēteris Žimants, un viņa vietā...

2018. gada 18. janvāris plkst. 9:10

«Šajā konkrētajā situācijā, mūsuprāt, viena uzņēmuma specifiskās intereses nevar būtu svarīgākas par visas nozares kopējām interesēm.»

2018. gada 18. janvāris plkst. 8:12

«Kāpēc turpināt sponsorēt pasīvu organizāciju, kuras uzturēšanai nepilnos divos gados vien esam samaksājuši 9000 eiro?»

2018. gada 12. janvāris plkst. 8:33

Gada laikā olu cenas pieaugušas par ceturtdaļu. «Veikali arī grib nopelnīt.»