Gads ieies vēsturē ar sviesta cenu bumu

2017. gada 12. decembris plkst. 14:18
Autors: Sandra Dieziņa
Sadaļa: Pārtika
Dalies ar šo rakstu

2017. gads lauksaimniecības un pārtikas nozarē bijis neviennozīmīgs un, visticamāk, ieies vēsturē ar sviesta bumu, otrdien žurnālistiem sacīja Lauksaimniecības Tirgus veicināšanas centra (LTVC) vadītāja Ingūna Gulbe.

2016. gada septembrī zemākā sviesta cena bija 6,51 eiro/kg, bet pašlaik sviesta vidējā cena Rīgas lielveikalu ķēdēs ir 10,68 eiro/kg. Tas nozīmē, ka sviesta cenas pieaugums bijis par 64%. Sviesta ažiotāža Igaunijā, pēc Gulbes paustā, gan bijusi lielāka, jo tur ir pilnas noliktavas ar franču, poļu sviestiem un savu ražotāju preci ir grūti pārdot. Globālā sviesta cena bija sasniegusi pat 7 tūkstošus eiro/t, bet tagad tā sarukusi līdz 4,3 tūkstošiem eiro/t.

Gulbe arī atgādina, ka ažiotāžas laikā visvairāk nopelna nevis ražotājs, bet gan kāds no starpniekiem.

Piena nozarē savukārt sarežģītais periods beidzies un vairs netiek prognozētas tik zemas iepirkumu cenas, kādas tās bija 2015. un 2016. gadā. Tomēr, salīdzinot ar citām ES valstīm, piena iepirkuma cenas Latvijā ir zemas. Iemesls tam ir neefektīvā piena pārstrāde. Gulbe sacīja, ka situācija uzlabojas, jo piena pārstrādātāji meklē un atrod jaunus tirgus. Latvijā parādās jauni produkti ar augstu pievienoto vērtību, modē nāk produkti ar olbaltumvielām, grieķu jogurti. Arī paši pārstrādātāji pievēršas piena ražošanai, piemēram, Preiļu sieram ir moderna ferma, arī citiem uzņēmumiem pieder fermas. Turklāt neesot jāsatraucas, ka govju skaits Latvijā samazinās, jo pieaug produktivitāte.

Gulbe prognozē, ka pārtikas cenām šogad vajadzētu palikt stabilām, bet ar nelielu pieauguma tendenci. Jo vairākās pārtikas nozarēs dominē minimālā alga, taču tā nākamgad tiks palielināta, arī akcīzes nodoklis augs.

LTVC vadītāja piebilda, ka lauksaimniecībā modernizācija, efektivizācija notiek pareizā virzienā, jo zemes cenas augušas trīskārt un ražotāji aktīvi iesaistās jaunu tirgu meklējumos.

LASI ARĪ:

ZM: Latvijā sviesta cena oktobrī bija par 87% augstāka nekā pirms gada

Uzraugs sviesta cenas nepētīs

LPCS: Sviesta cenu «burbulis» kaut kad plīsīs

Viedoklis: Sviesta cenu kāpums ir nesamērīgs un radīts mākslīgi

Neredz pamatu būtiskam sviesta cenas kāpumam

Sviesta cena – rekordaugsta

Dalies ar šo rakstu