Cūkkopībā produktivitāte aug, toni nosaka dāņi 

Gaļa nozarē stāvoklis ir stabils, produktivitāte aug, bet liela bīstamība ir Āfrikas cūku mēris.

Sandra Dieziņa, 13.12.2017

Foto: no DB arhīva

«Šajā nozarē bīstams ir Āfrikas cūku mēris (ĀCM), tas tuvojas citām ES valstīm – Polijai, Čehijai, blakus ir Vācija, kas ir liela gaļas ražotāja. Ja ĀCM nokļūtu šajās valstīs, varētu tikt apturēts eksports no ES uz trešajām valstīm un ražotāju cenas būtiski samazinātos, kas ir izdevīgi patērētājiem,» sacīja Lauksaimniecības Tirgus veicināšanas centra (LTVC) vadītāja Ingūna Gulbe.

Vasarā cūkgaļas iepirkuma cena bija pieaugusi, bet tagad tā pazeminājusies. Cūku audzētājus ietekmējis sliktais rudens, kad nevarēja novākt graudus. Lopbarības graudiem ir sliktāka kvalitāte, nekā citus gadus, tie ir mazliet pelējuši un ir arī citas problēmas, kas var atstāt ietekmi uz sivēniem un produktivitāti, ja ar šādu barību baro sivēnmātes. Barībai ir ļoti liela nozīme un mūsu ražotāji meklē visa veida iespējas, kā to uzlabot, kā visu izdarīt labāk, lai palielinātu kvalitāti un uzlabotu produktivitāti, pauda Gulbe.

Viņa atgādina, ka 90-to gadu vidū par cūkgaļu dzīvsvarā maksāja 0,60 – 0,70 Ls, tagad cena ir ap vienu eiro un tas nozīmē, ka cūkgaļas cena bijusi nemainīga, bet augusi produktivitāte, jo tikai pateicoties tam, cūkkopji var nopelnīt. Ir daudz jaunu prasību, tostarp vides jomā, kas cūkkopjiem jāpilda.

Eksperte uzsver, ka cūkkopībā ļoti lielu lomu spēlē dāņu uzņēmēji, kas diktē toni Latvijas cūkgaļas tirgū. Ja viņiem izdodas, tas nozīmē, ka Latvijā pastāv iespēja ar šo biznesu nodarboties, pauda Gulbe. Arī vietējā kapitāla uzņēmumi strādā sekmīgi, to vidū SIA Ulbroka, kas aizvien attīsta un modernizē uzņēmumu. «Ja cūku mēris apstāsies un neradīs lielas problēmas, tad cūkkopībā un cūkgaļas ražošanā visam vajadzētu būt labi,» pauda LTVC vadītāja.

Liellopu gaļas cenas jau tradicionāli ir zemākas nekā ES, arī iedzīvotāju pirktspēja nav tik liela, Latvijas iedzīvotāji vairāk pārtiek no putnu gaļas, kas ir lētāka. Gaļas un gaļas produktu cenas mazumtirdzniecībā ir salīdzinoši stabilas, piebilda Gulbe.