Foto: pixabay

Personālvadības tehnoloģiju jaunuzņēmumiem labvēlīgs laiks 

Darba roku arvien trūkst, konkurence pieaug, un efektivitāte ir jāpaaugstina – tas viss mudina rasties dažādiem tehnoloģiskiem risinājumiem personālvadībā, pirmdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Anda Asere, 2018. gada 23. jūlijs plkst. 9:01

«Personālvadības jomas jaunuzņēmumi parādās biežāk, to nosaka tirgus vajadzība – darba tirgus kļūst aizvien karstāks, brīvo darba vietu skaits katru gadu aug, tāpat palielinās darbinieku brīvprātīgā rotācija – tas viss uzņēmumiem palielina izmaksas. Tāpēc loģiski, ka uzņēmumi raugās pēc risinājumiem, kā šīs izmaksas samazināt, – palielināt darbinieku nodarbinātības periodu, ātrāk aizpildīt tukšās vakances, vairāk iesaistīt darbiniekus un celt produktivitāti,» saka Ansis Līpenītis, Motivio līdzdibinātājs.

Enme līdzīpašniece Antra Asare novērojusi, ka personālvadība ilgi tehnoloģiskā ziņā ir bijusi atpalikusi no citām funkcijām, bet šī joma atgūstas. «Tieši pēdējā laikā uzņēmuma un personāla vadītāji aktīvāk sāk pievērst uzmanību darbiniekiem, to labsajūtai, izglītošanai. Attiecīgi arī parādās dažādi iesaistes un motivācijas rīki. Personāla daļa mazāk līdzinās pieņemšanas un atlaišanas departamentam, uzņēmumu un personāla vadītāji ir kļuvuši gudrāki,» saka Norberts Erts, CakeHR līdzīpašnieks. Atsevišķos lielajos uzņēmumos Latvijā ir normāli strādāt no mājām, pat vēl vairāk – darbinieks pats izvēlas laiku, kad un no kurienes strādāt. Darbinieks var būt uzņēmuma liekākais aktīvs, ja tam ļaus tādam būt, un tehnoloģijas šajā ziņā var palīdzēt. Viņš zina teikt, ka personālvadības tehnoloģiju jaunuzņēmumi šogad jau paspējuši piesaistīt rekordaugstus investīciju apjomus – šī gada pirmajā ceturksnī 33 darījumos tika piesaistīti 642 miljoni ASV dolāru.

Spiesti pārkārtoties

«Digitālā komunikācija un jaunās tūkstošgades darba ņēmēji aizvien vairāk nosaka toni darbavietās, līdz ar to teju vai visi uzņēmumi ir spiesti pārkārtoties un pielāgoties gan digitālajām tehnoloģijām, gan jaunās paaudzes darba stilam. Personālvadībai tas ir patiesu izaicinājumu laiks, it īpaši ņemot vērā dažādo paaudžu vērtību un darba stilu sadursmes, bet labā ziņa ir tā, ka ar dažādu personālvadības programmu palīdzību ir iespējams uzlabot personālvadības procesus, nodrošināt efektīvāku darbinieku vadību,» saka N. Erts. Mūsdienās darbinieku aprite un kadru mainība uzņēmumos ir daudz straujāka nekā pagājušajā gadsimtā, arī darba metodes mainās. Līdz ar to darba devējiem kļūst aktuāls jautājums par darba uzdevumu sadali, izpildes pārraudzību un rezultātu sasniegšanu. Tāpat paralēli ir jādomā par attiecībām starp kolēģiem un efektīvu komunikāciju. Viņš novērojis, ka gados jauno darbinieku problēma ir disciplīnas trūkums, toties viņi ir tie, kuri vēlas redzēt savā darba vietā atvērtu kultūru. Darba devējam šis ir liels izaicinājums – apvienot šīs lietas tā, lai neciestu produktivitāte.

N. Erts uzskata, ka personālvadības darba uzlabošanā vēl ir daudz iespēju, jo uzņēmumi tiecas pēc efektivitātes, augstāka darba ražīguma un izmaksu efektivitātes, lai iegūtu zināmas priekšrocības konkurētspējā. Mūsdienu personāla departaments arvien vairāk tiek digitalizēts, līdz ar to pasaulē ievērojami palielinās personālvadības tehnoloģiju jaunuzņēmumu skaits. Jaunattīstības segments ir iedvesmojis jaunās paaudzes personāla tehnoloģiju uzņēmumus, kas koncentrējas uz mākslīgā intelekta izmantošanu, lai bagātinātu tādus procesus kā darbinieku atlasi un vadību, kā arī to iesaisti. Strauja attīstība notiekot arī personālvadības tehnoloģiju kompānijās, kas koncentrējas uz platformu ekonomiku, kas palīdz personalizēt ieguvumus.

Iespējams, sadarbosies

«Ņemot vērā to, ka Latvija ir ārkārtīgi mazs tirgus, personālvadības jaunuzņēmumu šeit ir diezgan daudz. Tomēr tas nenozīmē, ka joma kā tāda ir sevišķi attīstīta, jo vairums spēlētāju piedāvā nišas produktus, kas ir diezgan agrā attīstības stadijā un lietojami tikai šauram, specifiskam mērķim,» vērtē A. Asare. Arī A. Līpenītis uzskata, ka Latvijā personālvadība nav starp populārākajām jomām, kurās jaunuzņēmumi izvēlas darboties.

Evolution Latvia Personālvadības departamenta vadītāja Lilita Brante novērojusi, ka dominē tendence izvēlēties kādu no personālvadības funkcijām un piedāvāt tehnoloģiskus risinājumus to integrēšanai biznesa vidē. Šobrīd Evolution Gaming nodrošina pilnu personālvadības ciklu, tomēr uzņēmums neizslēdz, ka nākotnē aicinās sadarboties kādu no cilvēkresursu tehnoloģiju jaunuzņēmumiem, jo kompānija mērķtiecīgi strādā pie procesu optimizācijas un automatizācijas un tieši to dažādos griezumos piedāvā šīs jomas startup. «Mēs, tāpat kā citi efektīvi darba devēji, meklējam jaunus un novatoriskus veidus, kā piesaistīt un noturēt talantus un labāk izmantot esošos resursus – tieši tas būs galvenais virziens, veidojot sadarbību ar vienu vai, iespējams, pat vairākiem personālvadības jaunuzņēmumiem,» saka L. Brante.

Visu rakstu Daudz, bet nišās lasiet 23. jūlija laikrakstā Dienas Bizness.

Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

Mēbeļu veikals–noliktava Likvy LV Jūrkalnes tehnoloģiskajā parkā ir atvērts tikai izpārdošanas...

Rīgā plānots ieviest jaunu aplikāciju Flipix, kas apmaiņā pret reklāmu noskatīšanos sniegs...

Akciju tirgus galvenā ziņa janvārī – pasaules gals nav iestājies. Tie, kas neseko...

Kamēr lielajiem uzņēmumiem uzrādīt strauju izaugsmi ir salīdzinoši grūti, mazāki uzņēmumi,...

Vēl pirms diviem gadiem Pārdaugavā, Robežu ielas koka namā, čakli strādāja vietējais...

No šīs sadaļas
2018. gada 20. jūlijs plkst. 15:19

Starptautiskais IT produktu izplatītājs ELKO Grupa noslēdzis darījumu par Krievijas lielākā sadzīves...

2018. gada 20. jūlijs plkst. 12:38

Zviedrijas Telia Company paziņojusi, ka 9,2 miljardus kronu (870 miljoni eiro) vērta...

2018. gada 20. jūlijs plkst. 11:49

2018. gada 1. pusgadā Latvijas Mobilā Telefona (LMT) apgrozījums veido 101,1 miljonu...

2018. gada 20. jūlijs plkst. 11:14

Igaunijā par aizvien nopietnāku problēmu kļūst transportlīdzekļa vadīšana tā dēvētajā telefona...

2018. gada 20. jūlijs plkst. 9:05

Pēdējos trijos mēnešos ēdienu piegādes kompānijas «Wolt» lietotāji Rīgā pasūtījuši 16...

2018. gada 19. jūlijs plkst. 8:54

Personālvadības tehnoloģiju uzņēmums «Motivio» ir izstrādājis pusdienu apmaksas mobilo lietotni...

2018. gada 19. jūlijs plkst. 7:51

Finanšu tehnoloģiju kompānijai «Revolut» strauji augot, radās nepieciešamība pēc jaunām...

2018. gada 18. jūlijs plkst. 14:32

Eiropas Komisija piemēros 4,3 miljardu eiro naudas sodu tehnoloģiju kompānijai Google, Bloomberg...

2018. gada 18. jūlijs plkst. 13:42

Šovasar «Google Street View» automašīna atkal ceļos pa Latviju, lai atjauninātu vietējos...

2018. gada 17. jūlijs plkst. 15:20

2018. gada jūlijā LMT ir uzņemts starptautiskajā 5G Automotive asociācijā (5GAA). Iestāšanās...