Igaunijas nodokļu administrators: Mēs neiekasējam nodokļus, bet radām vēlmi tos samaksāt 

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) otrdien, 7.jūnijā, Igaunijas galvaspilsētā Tallinā tikās ar Igaunijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras pārstāvjiem un Igaunijas nodokļu administrācijas vadītāju, lai pārrunātu nodokļu sistēmu un valsts pieeju to iekasējamībā.

Žanete Hāka, 2016. gada 07. jūnijs plkst. 17:40

Foto: Edijs Pālens, LETA

Savukārt pēc tam notika abu kameru tikšanās ar Latvijas Ministru prezidentu Māri Kučinski, lai pārrunātu sadarbību un Baltijas reģiona kopējas attīstība iespējas, informē LTRK.

LTRK otrdien tikās ar Igaunijas nodokļu administrācijas vadītāju Marku Helmu (Mark Helm), kurš pastāstīja, kā ar 1425 darbinieku lielu štatu iespējams iekasēt vairāk nodokļu. Viņš norādīja, ka galvenais uzdevums ir būt servisa jeb pakalpojuma sniedzēja iestādei, esot iespējami draudzīgākai biznesam. Tāpat M.Helms skaidroja, ka Igaunijas Valsts ieņēmumu dienests izveidojis analītisko dienestu, kurā strādā aptuveni 70 cilvēku, kuru uzdevums ir meklēt un analizēt iespējas, kā veiksmīgāk iekasēt nodokļus, analizējot attiecības ar uzņēmumiem un identificējot problēmas.

Pašreiz Igaunija saskaras ar līdzīgu problēmu kā Latvijā, kur salīdzinoši neliels uzņēmumu skaits jeb 5000 nomaksā aptuveni 90% no kopējās nodokļu masas. Taču administratīvās iestādes uzdevums ir pret visām kompānijām – gan mazām, gan lielām – izturēties vienlīdz atbildīgi, lai serviss būtu iespējami augstākā kvalitātē. Igaunijas VID ir no iedzīvotāju viedokļa piektā uzticamākā valsts iestāde, tādējādi M.Helms norādīja, ka darbs notiek pareizajā virzienā.

«Mēs neiekasējam nodokļus, bet gan radām interesi biznesam pašiem tos gribēt samaksāt,» sacīja M.Helms, piebilstot, ka iestādes uzdevums ir informēt negodprātīgos uzņēmumus, ka viņi zina, ar ko tie nodarbojas, tādējādi iznīcinot shēmas jau pašās saknēs.

Igaunijas nodokļu administrācijas vadītājs arī uzsvēra to, ka nāk no uzņēmējdarbības jeb banku sektora, tāpēc viņa pieeja valstī notiekošajiem procesiem, iespējams, ir nedaudz citādāka nekā tad, ja viņš būtu no valsts institūcijās strādājis ilgstoši. Galvenais priekšnoteikums ir labi motivēta komanda, kas saņem adekvātu atalgojumu un maza un profesionāla vadība.

Pēc tikšanās ar Igaunijas Valsts ieņēmumu dienesta vadītāju, LTRK un Igaunijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras pārstāvji tikās ar Latvijas Ministru prezidentu Māri Kučinski. Viņš savā uzrunā sacīja, ka Baltijas valstīm svarīgi regulāri apmainīties ar viedokļiem un iecerēm, lai visu reģionu attīstītu globālā līmenī. Tāpat būtiski veidot dialogu starp biznesa organizācijām un valdībām, lai tādējādi laikus izdiskutētu dažādas ieceres.

«Mūsu mērķis ir vienkāršot un izveidot ilgtspējīgu nodokļu sistēmu, kas jau 2018.gadā spētu audzēt ekonomiku par vismaz 5%. Tikai paziņojot par mērķiem, tos neizdosies sasniegt, tāpēc svarīgi mācīties no kaimiņvalstīm, lai attīstītos,» sacīja M.Kučinskis.

Igaunijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras ģenerāldirektors Maits Palts (Mait Palts) norādīja, ka arī Igaunijai ir svarīgi, ka Latvijas nodokļu sistēma ir sakārtota un nodokļu administrācija strādā labi, jo tas ļauj attīstīties visam reģionam kopumā, tādēļ kaimiņvalsts pieredze varētu būt noderīga turpmākajā darbā un reformu veikšanā.

LTRK prezidents Aigars Rostovskis uzsvēra to, ka Latvija ir daļa no globālā tirgus, tāpēc daudz vairāk jādomā par Baltijas valstu kopēju attīstību nevis tikai savstarpēju konkurenci. «Latvijas ekonomika pašreiz attīstās par lēnu. Mums visiem kopā jādomā kā apkarot ēnu ekonomiku un radīt apstākļus, lai uzņēmējiem būtu izdevīgi maksāt nodokļus, nevis izvairīties no tiem,» sacīja A.Rostovskis.

Jau šo ceturtdien, 9.jūnijā, notiks tikšanās starp LTRK, Lietuvas Tirdzniecības un rūpniecības kameras pārstāvjiem un Lietuvas ekonomikas ministru Ēvaldu Gustu (Evaldas Gustas), lai pārrunātu starpvalstu sadarbību un reģiona attīstību.

 

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2015. gada 26. marts plkst. 10:25

ES dalībvalstīm ir pārredzamāk jāpieņem lēmumi par nodokļiem, jo netaisnīgas nodokļu sistēmas...

2010. gada 22. novembris plkst. 14:45

Jaunā Ukrainas nodokļu sistēma, kuru Augstākā Rada apstiprināja 18.novembrī, esot pati liberālākā...

Nepalaid garām

Latvijas pašvaldības desmitgades garumā cēlušas peldbaseinus, stadionus, kultūras centrus bez...

Restorānu nedēļas projekts lielu peļņu nenes, toties izvelk cilvēkus no mājām iepazīt...

Šodien Dienas Bizness rīkotajā preses konferencē par jaunāko izdevumu Miljonārs tika atklāti Latvijas...

Vecie dēļi iegūst otro dzīvi SIA AW Latvia ražotajās mēbelēs un sienu...

Reizi mēnesī pie veikala «Preces no Vācijas» vērojama mūsdienām netipiska aina -...

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

No šīs sadaļas
2016. gada 07. jūnijs plkst. 17:19

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) brīdina par Lielbritānijā reģistrēta uzņēmuma...

2016. gada 07. jūnijs plkst. 17:05

Šā gada pirmā ceturkšņa beigās banku izsniegto aizdevumu apmērs sasniedza 14,68 miljardus...

2016. gada 07. jūnijs plkst. 15:49

Šā gada 1. ceturksnī valsts fondēto pensiju shēmas jeb pensiju 2. līmeņa...

2016. gada 07. jūnijs plkst. 15:24

Šogad ieviestais diferencētais neapliekamais minimums paredz mazāku algu saņēmējiem iespēju...

2016. gada 07. jūnijs plkst. 15:03

Sākot ar 6.jūniju, atzītajiem LAS Trasta komercbanka kreditoriem tiek uzsākta papildus izmaksa...

2016. gada 07. jūnijs plkst. 14:37

Nebanku finanšu starpnieki – apdrošināšanas sabiedrības, pensiju un ieguldījumu...

2016. gada 07. jūnijs plkst. 14:23

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) problēmās vainojami līdzšinējie Vienotības ministri, telekanāla...

2016. gada 07. jūnijs plkst. 12:24

Latvijas Komercbanku asociācija publicējusi  banku darbības rādītājus 2016.gada 1.ceturksnī....

2016. gada 07. jūnijs plkst. 12:10

Piena iepirkuma cena Latvijā turpina lejupslīdi, viena mēneša laikā samazinoties vēl par...

2016. gada 07. jūnijs plkst. 11:06

AS Baltic International Bank noslēgusi līgumu par meitas uzņēmuma SIA BIB Consulting...