Kā nekustamā īpašuma darījuma procesā nenopirkt «kaķi maisā»? 

Slēdzot darījumu par nekustamo īpašumu, neatkarīgi no tā, vai esat pircēja vai pārdevēja lomā, pats svarīgākais ir noskaidrot visu informāciju, kas saistīta ar īpašumu. Tas ļaus izvairīties no problēmām, kas saistītas ar pārpratumiem vai kādas puses negodprātīgu rīcību. Informācijas meklēšanā ērti izmantot dažādus e-pakalpojumus.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, 17.9.2019

Foto: Kitija Mīļūna/LETA

Informāciju par noderīgiem e-pakalpojumiem, kas var palīdzēt nekustamā īpašuma iegādē, apkopota vietnē mana.latvija.lv dzīves situācijā «Nekustamā īpašuma pirkšana un pārdošana».

Zemesgrāmatas un kadastra informācija

Pirms nekustamā īpašuma iegādes noteikti jāpārliecinās, vai tas ir ierakstīts Zemesgrāmatā un arī par darījuma objekta sastāvu, proti, vai pārdevējs ir īpašnieks visam īpašumam, vai, iespējams, būve uz zemes pieder kādam citam. Tāpat Zemesgrāmatā var pārliecināties, vai nekustamais īpašums nav ieķīlāts, izīrēts vai iznomāts kādai trešajai personai. Šis aspekts ir būtisks, ņemot vērā, ka Zemesgrāmatā ierakstītās tiesības, tajā skaitā nomas līgums būs saistošs arī jaunajam īpašniekam.

Pārliecināties par to, vai īpašums ir ierakstīts Zemesgrāmatā, var bez maksas portālā http://www.zemesgramata.lv sadaļā «Meklēt īpašumu», bet, ja nepieciešama detalizētāka informācija, par to būs jāmaksā.

Savukārt portālā Kadastrs.lv ir iespējams apskatīt informāciju par nekustamajiem īpašumiem visā Latvijas teritorijā. Portālā pieejama tehniska informācija par nekustamā īpašuma objektiem, kadastra karte, telpiskie dati par zemi un būvēm, kā arī apgrūtinājumiem, atbilstoši Aizsargjoslu likumam un citiem normatīvajiem aktiem. Vispārēja informācija portālā Kadastrs.lv ir pieejama bez maksas.

Raksts turpinās pēc reklāmas

Tematisko karšu pārlūkošanā palīdzēs video instrukcija, kuru var skatīt šeit.

Vai zemes gabals ir piemērots celtniecībai?

Ja meklējat zemi savas privātmājas celtniecībai, jāpievērš uzmanība zemes gabala izvēlei, un jāpārliecinās, ka šis zemes gabals ir piemērots privātmājas celšanai. Ir lietas, ko var pamanīt uzreiz, un ir tādas, ko var konstatēt, tikai nodzīvojot tur vairākus gadus, piemēram, industriālā rajona ietekmi.

Vietējā būvvaldē var noskaidrot informāciju par zemes gabalu un tā apkārtni, kā arī to, kādi ir pašvaldības nākotnes plāni vai esošie apgrūtinājumi konkrētam reģionam, piemēram – vai tuvā nākotnē nav paredzēta dzelzceļa izbūve vai automaģistrāles paplašināšana.

Sarežģījumi var rasties, piemēram, ar meža zemi, kas nav redzama ne Zemesgrāmatā, ne inventarizācijas lietā, ne robežplānā. Tas nozīmē, ka, nopērkot zemes platību, iespējams, uz tās drīkst celt tikai ļoti mazu ēku. Ja to nepārbauda, var gadīties, ka, nopērkot zemi ar skaistām priedēm, tā ir meža zeme, kas pieprasa transformāciju, un to nevar izdarīt bez detālplānojuma, kas ir apgrūtinājums gan laika, gan izmaksu ziņā (vairāk dzīves situācijas aprakstā «Man piederošās lauksaimniecības zemes un meža uzturēšana».

Tāpat, pirms nekustamā īpašuma iegādes svarīgi pārliecināties, vai teritorija vai kāda tās daļa nav iekļauta VSIA «Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs» uzturētajā Piesārņoto un potenciāli piesārņoto vietu reģistrā. Šo informāciju var atrast tīmekļvietnē http://www.meteo.lv un mobilajā lietotnē «PPPV-piesārņotās vietas».

Kas jāzina par ēkām un būvēm?

Ja zemes gabals, jau ir apbūvēts, vēlams pārliecināties būvvaldē, ka tā nav patvaļīga būvniecība un tā ir bijusi saskaņota normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā. Jānoskaidro, vai tā nodota ekspluatācijā un vai būvniecība ir veikta atbilstoši ēkas celtniecības projektam.

Pirms darījuma noslēgšanas vēlams pieaicināt speciālistu, lai novērtētu īpašuma tehnisko stāvokli. Savlaicīgi konstatējot būtiskus īpašuma defektus vai bojājumus, iespējams, varēsi vienoties ar pārdevēju par pirkuma cenas samazinājumu.

Ja pērkat ēku, kas nav nodota ekspluatācijā, var izrādīties, ka ēka ir uzbūvēta, pārkāpjot sarkanās līnijas vai par tuvu kaimiņiem, un tas nozīmē, ka vai nu šī ēka ir jānojauc, vai jāveic jauna detālplānojuma izstrāde, saskaņojot to ar būvvaldi un kaimiņiem, kas var būt sarežģīti.

Tevi varētu interesēt

Darbu sākusi latviešu uzņēmēju dibināta nekustamo īpašumu aģentu platforma «Big Bang Realty»,...

Lavijas sabiedrība mūžsenis dalījusies divās frontēs. Vienā pusē ir tie, kas skandē,...

Lai iegādātos jaunu mājokli Latvijā, šim mērķim būtu jānovirza atalgojums vidējās darba...

Iegādājoties mājokli, papildu nekustamā īpašuma cenai pastāv arī vairākas citas izmaksas. Sākot...

Dzelzceļa projekta «Rail Baltica» vajadzībām lidostas «Rīga» posmā un Rīgas Centrālās stacijas...

Nepalaid garām

Nākamajā gadā uzņēmējiem gaidāms ne viens vien izaicinājums, taču tajā pašā laikā...

Par čeku loterijas devumu ēnu ekonomikas apkarošanā un nodokļu ieņēmumu palielināšanā varēs...

Ekonomikas izaugsmes bremzēšanās ir vērojama, taču vismaz tuvāko gadu laikā tik dziļa...

Latvijas tehnoloģiju uzņēmumi saredz iespēju darbiniekiem strādāt attālināti, taču ļaut strādāt...

Novembra sākumā Rīgā, Ģertrūdes ielā atklāts salons BG Suits, kas piedāvā gan...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

No šīs sadaļas

2019. gada 2. ceturksnī Latvijas tūristu mītnēs apkalpots 781,1 tūkstotis ārvalstu un vietējo viesu,...

Latvijas ekonomika šogad augs būtiski lēnāk nekā pērn. Luminor prognozes liecina, ka IKP šogad...

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) saņēmis atkārtotus analīžu rezultātus, kas apliecina,...

Lielākā daļa Latvijas uzņēmumu uztic grāmatvedību ārpakalpojuma sniedzējam. Lielu uzņēmumu...

E-veselība ir viens no Latvijā visplašāk apspriestajiem un kritizētajiem publiskajiem IT risinājumiem...

Latvijā šogad varētu būt viens no straujākajiem patēriņa cenu kāpumiem Eiropas Savienībā....

Lavijas sabiedrība mūžsenis dalījusies divās frontēs. Vienā pusē ir tie, kas skandē,...

Vairākumam šis jautājums visdrīzāk raisa vien neizpratni un pretjautājumu – vai tad...

«Pērkami tāpat kā daudzi citi uzņēmēji šajā valstī», kas «trīc par savām siltām,...

Pēdējā desmitgadē Latvijā ir strauji samazinājies māsu skaits – ja 2008. gadā bijām...