Kažociņš: Pastāv iespēja, ka mūs noklausās

2013. gada 05. novembris plkst. 8:37
Autors: Db.lv
Sadaļa: Tehnoloģijas
Dalies ar šo rakstu

Valstis var pieņemt izdevīgākos lēmumus tad, ja to rīcībā ir pēc iespējas vairāk informācijas. Esmu brīdinājis, ka var pastāvēt iespēja, ka mūs noklausās, runājot par pasaulē aktuālo spiegošanas skandālu, pauda Latvijas Satversmes aizsardzības biroja bijušais vadītājs Jānis Kažociņš LNT raidījumā 900 sekundes.

Patlaban, tuvojoties Latvijas prezidentūrai Eiropas Savienībā un Lietuvas prezidentūras laikā, Eiropas Savienībā, pieaugusi Krievijas interese par Baltijas valstīm. «Mums ir jārēķinās ar to, ka mūsu austrumu kaimiņš ir ļoti ieinteresēts, kas notiek Lietuvā saistībā ar prezidentūru. Tas nozīmē, ka viņi izmantos visas metodes, arī ne tik oficālās,» noklausīšanās iespēju neizslēdza J. Kažociņš. «Tur tiešām nav jābrīnās, jo ES un prezidentūra ir ārkārtīgi svarīga,» pauda bijušais Latvijas Satversmes aizsardzības biroja vadītājs. Viņš pauda, ka politiķiem nevajag atklāt savas domas «ļoti vienkārši», piemēram, izmantojot telefonsakarus.

«Piemēram, premjers saprot, ka nevajag runāt lietas pa telefonu, kuras negrib, lai dzird. Mums ir slepenais tīkls, esam pirkuši no Eiropas partneriem, un tas ir arī uzlabots – tur NSA netiek klāt,» norādīja J. Kažociņš.

Viņš pauda, ka saistībā ar drošības jautājumiem un spiegošanu, valstīm pastāv «sarkanās līnijas», savukārt pēdējā laika atklājumi radījuši bažas, ka amerikāņiem šādu sarkano līniju nav. Viņš gan norādīja, ka apgalvojums, ka visi spiego visus, ir pārāk skaļš. «Ne visām valstīm ir vienādas iespējas, vienāda likumdošana un vienādi ētiskie standarti,» norādīja J. Kažociņš.

J. Kažociņš norādīja, ka ASV šie ētiskie standarti pastāv, taču acīmredzot Vācija nav to valstu vidū, kurai pilnībā uzticas ASV Nacionālās drošības aģentūra. Pretēji ASV uzticība ir pilnīga, piemēram, Kanādai, Austrālijai, Janzēlandei, kurām ASV prezidents varēja apliecināt, ka NSA nekad nav tās noklausījusies un nedarīs to arī nākotnē.  «Vācijai B. Obama varēja solīti tikai, ka nenoklausās un nenokluasīsies tās sarunas nākotnē,» pauda J. Kažociņš. Viņš norādīja, ka NSA rīcība, noklausoties, piemēram, A. Merkeles sarunas, ir bijusi pilnīgi bezatbildīga, jo, ja liek uz svaru kausiem iegūto informāciju un abu valstu attiecības, būtu bijis jāpieņem cits lēmums - nenoklausīties Vācijas kanceleres telefonsarunas. Viņš pauda, ka Latvija neriskētu ar partnervalstu attiecībām, lai gūtu informāciju spiegojot.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām