Know how tehnoloģija atver jaunas iespējas 

«Tā ir «domājoša» mašīna, kas pēc uzstādītajiem produktu un izejmateriāla  parametriem pati atrod labāko, izejvielas taupošāko risinājumu,» par jauno10 miljonus vērto tehnoloģiju skaidro SIA Kurekss valdes priekšsēdētājs Jānis Apsītis. 

Māris Ķirsons, 2012. gada 20. aprīlis plkst. 7:48

10 milj. eiro vērtā investīciju projekta īstenošanā svarīgāko lomu spēlē jaunā Veisto zāģēšanas līnija, kura patreiz ir modernākā ne tikai Latvijā, bet pat Baltijā. Svarīgākais gan nav ražošanas apjomi, bet gan produktu ar augstāku pievienoto vērtību ražošana. Vēl vairāk – uzņēmuma vadība raugās uz jaunākajām tendencēm būvniecībā, ko dažādās izstādēs ārzemēs prezentē arhitekti, inženieri, lai tādējādi spētu tirgū piegādāt pieprasītus produktus.

Viss vienā vienā
«Ar jauno iekārtu uzreiz varam saražot koksnes izstrājumus, kuru izgatavošanai bija vajadzīgas vairākas operācijas – darbības,» skaidro SIA Kurekss valdes priekšsēdētājs Jānis Apsītis. Viņš kā piemēru min profilētu būvniecības materiālu ražošanu, ko var izmantot koka būvkonstrukcijās, būvju iekšējā un ārējā apdarē. «Tā ir «domājoša» mašīna, kas pēc uzstādītajiem produktu un izejmateriāla – zāģbaļku – parametriem pati atrod labāko, izejvielas taupošāko risinājumu skaidro J. Apsītis. Viņš atzīst, ka iekārta paver iespējas ražot tādus koksnes izstrādājumus, kādus līdz šim SIA Kurekss nav ražojis. «Uzņēmums kļūst konkurētspējīgāks, jo var ražot visprasīgāko specifikāciju produktus. Vismaz par 5% taupīgāk izmanto resursus un ražošanas ātrums ir vismaz par 50% lielāks, kas ļauj saīsināt ražošanas un līdz ar to arī piegādes termiņus vismaz par ceturtdaļu,» zina teikt J. Apsītis. Viņš stāsta, ka šī iekārta ļauj pārstrādāt baļkus, sākot no 9 cm līdz pat 50cm diametram, kas ļauj pašreizējos apstākļos, kad tirgū sarucis baļku piedāvājums, pārstrādei izmantot plašāka diapazona baļķus. «Jā, varam ar šo iekārtu saražot daudz vairāk zāģētās produkcijas nekā agrāk, tomēr mērķis jau nav zāģēt vairāk, bet gan ražot produktu ar augstu pievienoto vērtību un gūt lielākus ienākumus,» tā J. Apsītis. Interesanti, ka uzņēmums tādējādi neražo nevēlamus – neizdevīgus sortimentus, kamēr agrāk tādas iespējas bijušas limitētas.

Atver jaunas iespējas
Tieši inovatīvu tehnoloģiju izmantošana ir ļāvusi uzņēmumam iekļūt Šveices tirgū. «Šveicē realizējam augstākās pievienotās vērtības koksnes izstrādājumus, kādus agrāk neražojām, arī Japānas tirgum ir nosūtītas vairākas produktu paraugpartijas, vēl vairāk – ar vēl nebijušiem produktiem strādājam Francijas tirgū,» tā uz jautājumu, kuri tad tirgi tiek vērti, tieši pateicoties jaunajai tehnoloģijai, atbild J. Apsītis. Viņš gan uzver, ka katra jauna produkta ieviešanai ražošanā un pārdošanā ir vajadzīgs ilgs laiks, kas reizēm prasa nevis vai dažus mēnešus, bet pat gadus. Kā interesantu piemēru uzņēmuma vadītājs min saaudzētu materiālu izmantošanu Lielbritānijā, kur tirgus sākotnēji – 2007. gadā – izturējās noraidoši pret attiecīgo ideju, taču šogad šajā nišā Kurekss jau šādus materiālus tirgo. «Arī tirgū ir vajadzīgs laiks, lai pieņemtu jaunas idejas un risinājumus, turklāt nemitīgi rodas atkal jauni risinājumi, ko pierāda arī nesen Lielbritānijā notikusī Eco build izstāde,» skaidro J. Apsītis.

Krīze lika mainīties
«Tieši ekonomiskā krīze bija galvenais vadmotīvs, kas piespieda nonākt līdz atziņai, ka ir jāmainās, jo tā dzīvot, kā agrāk, turpmāk vairs nevarēs,» idejas par domājošu koksnes zāģēšanas iekārtu – līniju rašanos atceras SIA Kurekss valdes loceklis Arnis Apsītis. Viņš norāda, ka ideja ir kā sapnis, kuram vajadzīgs piepildījums, un to, palīdzēja īstenot Somijas kokapstrādes iekārtu ražotājkompānija Veisto. 10 milj. eiro visa kompleksa izveidei faktiski ir lielākā investīcija vienā piegājienā visā uzņēmuma pastāvēšanas vēsturē. un tik lielu kapitālieguldījumu nebūtu bijis iespējams īstenot bez DnB bankas kredīta un arī ES struktūrfondu atbalsta Jaunu produktu un un tehnoloģiju izstrādes un iegādes programmā. Tiesa, ES struktūrfondu paredzētais atbalsts ir tikai viens milj. Ls – tātad septītā daļa no visa investīciju projekta. Atkarībā no tirgus situācijas uzņēmuma vadība investīcijas iecerējusi atpelnīt līdz pieciem gadiem. Jau līdz šim ik gadu SIA Kurekss savā attīstībā investēja vidēji vienu milj. Ls gadā. Savulaik – 2004. gadā – Kurekss uzmanību piesaistīja ar specifisku produktu (pēc Ultra Joist tehnoloģijas) ražošanu, ko izmanto būvniecībā. Pēc J. Apsīša sacītā arī šobrīd padomā ir jauns investīciju projekts konkurētspējas paaugstināšanai, tomēr par to vēl esot pāragri stāstīt. Savukārt šogad uzņēmums iecerējis modernizēt sauso zāģmateriālu šķirošanas līnijas.

Jāatgādina, ka SIA Kurekss 1995. gadā sāka kā neapstrādātu zāģmateriālu tirgotājs, bet jau 1997./1998. gadā iegādājās teritoriju, nopirka lietotas kokapstrādes iekārtas un sāka ražot zāģmateriālus. Sākotnēji tika eksportēti teju vai tikai nežāvēti zāģmateriāli, kuriem pēc vajadzības pievoja vērtību jau Lielbritānijā, toties tagad tie ir žāvēti, ēvelēti, impregnēti, kas arī dod lielākus ienākumu nekā neapstrādātu zāģmateriālu eksports. Kopumā Kurekss izstrādājumi tiek eksportēti uz 14 pasaules valstīm.

Biznesa fakti:

SIA Kurekss neto apgrozījums (milj. Ls)
2011.g.* 31.0
2010.g. 30.79
2009.g. 22.91
2008.g. 21.11

* - neauditēts gada pārskats

Biznesa fakti
Nosaukums: SIA Kurekss
Nozare: būvkonstrukciju, iekšējās un ārējās apdares izstrādājumu ražošana
Eksports: 93%
Īpašnieki: A. Apsītis- 50%, J. Apsītis – 50%
Neto apgrozījums: 31 milj. 2011.g. (neauditēti dati)
Strādājošo skaits: 185
Atrodas: Ventspils novads, Tārgales pagasts
Dibināts: 1995.g.

Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru