Ko iedzīvotāji domā par Latvijas budžeta izlietojumu?

2017. gada 16. augusts plkst. 11:53
Ilze Zeltkalne, rokasgrāmatu redaktore, sadarbībā ar biedrību «Apvienība par godīgiem nodokļiem»
Sadaļa: DB projekti
Dalies ar šo rakstu

Vērojot dažādus politiskos procesus un Latvijas cilvēkus, nepamet sajūta, ka katram ir viedoklis par to, ko patiesībā par nodokļiem un valsts budžetu domā sabiedrības vairākums – kurām valsts funkcijām būtu jānovirza vairāk līdzekļu, kurām savukārt mazāk, kā izdevumus finansēt utt.

Apzināmies, ka lielākajai daļai iedzīvotāju nodokļu jautājums ir «sāpīgs», bet ne tuvu interesantākais temats diskusijai. Tādēļ, lai veicinātu diskusiju, biedrība «Apvienība par godīgiem nodokļiem» izveidoja spēli «Nodokļu tērētājs» (spēle pieejama biedrības vietnē www.godigs.org). Šī spēle mēģina iesaistīt sabiedrību, ļaujot iejusties Finanšu ministrijas lomā un sadalot Latvijas valsts 2017. gada budžetu – 8327,5 milj. eiro.

Spēlē saglabā katra t.s. tērētāja izvēles un sagrupē tās dažādās sabiedrības grupās, ņemot vērā vecumu, dzimumu un izglītības līmeni. Šobrīd iegūti vairāk nekā 500 unikāli budžeta izlietošanas varianti. Spēles rezultāti ļauj analizēt sabiedrības viedokli par Latvijas budžeta prioritātēm.

Ielūkojoties rezultātos, jāatzīst, ka lielākā daļa spēlētāju ir atzinuši par nepieciešamību palielināt veselības budžetu, kas sakrīt ar esošās valdības faktisko rīcību. Interesanti, ka vairums iedzīvotāju ar vidējo izglītību vecumā līdz 28 gadiem uzskata, ka pensijas būtu jāsamazina. Savukārt līdz 20 gadu vecumam, kā arī no 45 gadu vecuma vērojams pretējs viedoklis – kā minimums pensijas jāsaglabā esošā līmenī vai jāpalielina. Gandrīz katrs trešais spēles tērētājs uzskata, ka aizsardzības budžets ir jāsamazina, tā vietā resursi jānovirza sabiedriskās drošības veicināšanai, tai skaitā policijai. Izglītības joma ir viena no nozarēm, kurai lielākā daļa respondentu budžeta tēriņus vēlas palielināt (izņēmums ir skolas vecuma respondenti). Tāda izdevumu pozīcija, kā kultūra un iemaksas Eiropas Savienības budžetā nav nedz samazinātas, nedz palielinātas. Lielākā daļa spēles respondentu izdevumu apmēru minētajām divām nozarēm ir atstājuši nemainīgu.

Viens no biedrības darbības mērķiem ir rosināt sabiedrību domāt par dažādiem ar nodokļiem saistītiem procesiem, tai skaitā, bet ne tikai ilustrēt cēloņsakarību starp nodokļu ieņēmumiem un veiksmīgu budžeta tēriņu prioritāšu sadali. Sadarbībā ar «Dienas Bizness» Rokasgrāmatu nodaļu biedrība turpinās dažādus projektus, parādot nodokļu lomu ikdienas dzīvē. Viens no šādiem projektiem ir «GODĪGS», kas ir projekta «Godīgs nodokļu maksātājs» turpinājums.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām