Mazais bizness

Kokneses mazā biznesa domino efekts

Jānis Goldbergs, 17.08.2018

Biedrības Baltaine vadītājai Ingunai Žogotai Kokneses Radošajā mājā izdevies piesaistīt tūristu uzmanību ar tautiskām spēlēm un specifisku spēļu inventāru.

Foto: Jānis Goldbergs

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Koknesē ir daudz sīkražotāju, daudz uzņēmīgu un interesantu cilvēku, kuriem ir, ko piedāvāt

«Mazo uzņēmēju mums ir daudz. Ik gadu atbalstām iesācējus. Ar katru jaunpienācēju biznesā sabiedrība kopumā kļūst aktīvāka. Cilvēki viens otru iedvesmo, tas ir domino efekts,» apgalvo Kokneses novada domes izpilddirektors Ilmārs Klaužs.

Vietējo reklāmas stends

Kokneses un novada viesiem īsts atradums ir Kokneses Tūrisma informācijas centrs (TIC), kurā viens stūris veltīts vietējo ražotāju preču izstādīšanai. Ir lietas, kuras var nopirkt uzreiz, bet ir tādas, par kurām var saņemt norādes, kur tās meklēt. Piemēram, uz galda rotājas vien paipalu olu iepakojumi. Ja ir vēlme nopirkt olas, tad jābrauc uz paipalu fermu Rīta putni. «Tur var nopirkt ne tikai paipalu olas. Viņi ražo arī olu liķieri un cep gardas kūkas,» pastāsta Kokneses TIC konsultante Lauma Āre.

Turpat blakus saliktas zemnieku saimniecības Janavas tējas un kosmētikas līdzekļi, seko SIA Bormaņi ražotās eļļas, tālāk izliktas Ievas Mindes gatavotās rotas. «Rotu ražotājas novadā mums ir vairākas,» stāsta L. Āre.

ZS Janavas ir arī interesants piedāvājums tūristiem – ir gan izstaigājama dabas taka, gan iespēja noklausīties stāstus par tējām un ārstniecības augiem, kā arī piedalīties tēju degustācijās. TIC ir pārstāvēti teju visi Kokneses mazie ražotāji, apgalvo L. Āre, piebilstot, ka daudzi koknesieši darbību uzsākuši bez kāda pašvaldības vai Eiropas atbalsta un palīdzības.

Vērtīgākas par naudu

Kokneses novads ir aktīvs Eiropas fondu naudas piesaistē, tādēļ interese par pašvaldības Biznesa ideju konkursu, kurā var iegūt nelielus līdzekļus, nav pārmērīga, tomēr iesācējiem ļoti noder.

«Jau trešo gadu organizējam Biznesa ideju konkursu. Sākumā pat šaubījāmies, vai vispār kāds pieteiksies, jo ir daudz citu instrumentu biznesa uzsākšanai. Katru gadu kādi trīs līdz pieci pretendenti piesakās. Šogad prēmējām trīs pieteikumus. Pirmajai vietai – 1600 eiro, bet vēl divām idejām – pa 800 eiro. Mūsu mērķis ir dot pirmo grūdienu, palīdzēt uzsākt,» atklāj I. Klaužs.

Ne visi biznesa plāni guvuši novada atbalstu pirmajā reizē. Nereti idejas ir vērienīgas, bet sapratne par reālo izpildījumu un iespējām – vāja. Teju visi Biznesa ideju konkursa dalībnieki izmantojuši pašvaldības apmaksātās konsultācijas. Sniegto informāciju un padomus koknesieši novērtē pat augstāk par pašvaldības piešķirtajiem līdzekļiem.

«Ideju konkursam pašvaldībā biežāk piesakās privātpersonas, kurām vēl nav ne uzņēmuma, ne biedrības. Piemēram, pirmajā konkursa gadā Andrejs Česlis nolēma Kokneses sporta centrā piedāvāt mehānisko limfodrenāžu, kas ir pieprasīts pakalpojums. Uzsāka ar pašvaldības atbalstu, un šobrīd pakalpojums ir iekļāvies kopējā klāstā,» stāsta Kokneses novada pašvaldības Attīstības nodaļas priekšnieces vietniece Māra Bitāne.

Neatlaidības auglis

Ingunas Žogotas pirmo centienu, piedaloties novada Biznesa ideju konkursā, domes izpilddirektors I. Klaužs atceras ar smaidu: «Idejas jau bija lieliskas, bet sapratnes par finansēm tur nebija.» Šobrīd Radošā māja darbojas veiksmīgi, te piestāj tūristu autobusi, ir interesants piedāvājums. Pati Radošās mājas saimniece Inguna Žogota DB apstiprināja, ka pēc pirmās neveiksmes nav padevusies. Izmantojusi domes piedāvātās konsultācijas pie speciālistes Ievas Kornes un pilnveidojusi savu biznesa plānu.

Plašāk par to, kā atbalsta biznesu Koknesē, lasāms 17. augusta laikrakstā Dienas Bizness.

Komentāri

Pievienot komentāru