Pakalpojumi

Krīze palīdz attīstīties

Armanda Vilcāne, 07.06.2018

Normunds Ančupāns

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Medicīnas informācijas tehnoloģiju izstrādātājs un uzturētājs Datamed aktīvi tirgū iesaistījās krīzes laikā, šobrīd uzņēmuma sniegtos pakalpojumus izmanto aptuveni 70 ārstniecības iestādes visā Latvijā

Aiziet no labi atalgota darba starptautiskā uzņēmumā un sākt biznesu krīzes laikā bija neprāts, taču risks attaisnojās, atzīst Datamed valdes loceklis un biznesa attīstības vadītājs Normunds Ančupāns. 2009. gadā liela daļa ārstniecības iestāžu vairs nevarēja atļauties pirkt dārgos ārzemju ražotāju risinājumus, tāpēc vietējo uzņēmēju piedāvājums informācijas sistēmu nomāt jau dažu gadu laikā guva plašu atzinību. Datamed medicīnas diagnostikas informācijas sistēmā iespējams strādāt ar jebkuru digitālā veidā izveidotu izmeklējumu vai dokumentu, tostarp radioloģijas attēliem, laboratoriju testēšanas pārskatiem, kardiogrammām un citiem izmeklējumiem. Šobrīd uzņēmums sācis piedāvāt savus pakalpojumus arī ārzemēs.

Veiksmes faktors

Pēdējos piecos gados Datamed apgrozījums teju dubultojies, 2017. gadā sasniedzot 403 tūkstošus eiro. Straujā izaugsme nodrošinājusi kompānijai vietu Dienas Biznesa un Lursoft veidotajā strauji augošo uzņēmumu jeb Gazeļu sarakstā. N. Ančupāns atzīst, ka Datamed sasniegumu pamatā ir spēja sadarboties un veiksme. «Sadarbojamies ar visiem medicīnas tehnoloģiju ražotājiem. Šo gadu laikā esam izpratuši, kā sistēmas strādā, tāpēc šobrīd varam nodrošināt gandrīz visu radioloģijas iekārtu integrāciju. Tāpat mums paveicās, ka savu biznesu sākām attīstīt tieši krīzes laikā – tolaik ikviens uzņēmums centās ierobežot savus izdevumus, bet mūsu risinājums maksāja vien pāris simtus latu mēnesī,» atminas uzņēmuma biznesa attīstības vadītājs. Viņš stāsta, ka pirms krīzes lielie medicīnas iekārtu ražotāji, piemēram, GE, Siemens, Philips līdz ar iekārtām ārstniecības iestādēm piegādāja arī serveru programmatūru, kas ļāva izmeklējumus arhivēt. «Tāds serveris maksāja, sākot no 50 tūkstošiem latu. Mūsu risinājums bija analoģisks, tikai daudz lētāks, jo izmaksas tika dalītas uz vairākām medicīnas iestādēm. Varētu teikt, ka krīze radīja mums iespēju attīstīt biznesu,» pauž N. Ančupāns.

Radioloģijas attēlu arhivēšanas risinājumu tirgus Latvijā ir neliels. «Apgrozījuma ziņā mēs varētu sasniegt vienu miljonu, taču tie šajā tirgū būtu griesti,» uzskata uzņēmuma pārstāvis. Globālais tirgus apjoms ir daudz lielāks – trīs līdz pieci miljardi eiro gadā. «Līdz šim mūsu bizness ir bijis lokāls, ar atsevišķiem izņēmuma projektiem. Par eksportu nopietnāk domājam šogad. Jūtam, ka mūsu produkti ir nobrieduši – risinājumu funkcionalitāte tuvojas globālo ražotāju līmenim, kas ļaus konkurēt arī pasaules tirgū, paplašinot biznesa iespējas,» stāsta N. Ančupāns.

Visu rakstu Krīze palīdz attīstīties lasiet 7. jūnija laikrakstā Dienas Bizness.