Būve

Kukuļus nekad nemaksāsim

Rūta Kesnere, 22.01.2019

Pēteris Senkāns

Foto: no personīgā arhīva

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Rīgā attīstīt nekustamā īpašuma projektus ir daudz sarežģītāk un ir būtiski lielāka birokrātija nekā Pierīgas pašvaldībās

Galvaspilsētā projekta saskaņošana var ilgt teju pusgadu, bet, piemēram, Mārupē tā notiek nedēļas laikā. Tādēļ industriālās projektēšanas un būvniecības uzņēmums Piche, kas nodarbojas arī ar industriālo parku attīstīšanu, Rīgā nestrādā. To intervijā DB stāsta SIA Piche valdes priekšsēdētājs Pēteris Senkāns.

Fragments no intervijas, kas publicēta 22. janvāra laikrakstā Dienas Bizness:

Vai strādājat tikai Pierīgā?

Mēs strādājam tikai Mārupē, Rīgā nestrādājam vispār. Tas ir saistīts ar galvaspilsētā valdošo birokrātiju. Pierīgas pašvaldības, piemēram, Stopiņi un Mārupe, ir attīstītājiem daudz draudzīgākas. Mārupē projektu varam īstenot gada laikā, bet Rīgā tam būtu nepieciešami divi gadi. Kompānijas, kas vēlas ienākt un strādāt Latvijas tirgū, nav ar mieru tik ilgi gaidīt telpas. Tās šīm kompānijām ir vajadzīgas jau pēc gada vai pat ātrāk.

Ar ko ir saistīts tas, ka Rīgā projektu īstenošana ir daudz lēnāka?

Ar ļoti lēno saskaņošanu ar Rīgas būvvaldi un citām pašvaldības iestādēm. Mums bija projekts Rīgā, kuru sākām projektēt vienlaikus ar Ulmaņa parku, kas jau ir uzbūvēts. Savukārt Rīgas projekts vēl pat nav sākts būvēt, jo ir aizķeršanās gan ar Rīgas būvvaldi, gan ar uzņēmumu Rīgas ūdens.

Tātad Rīgas pašvaldība un tās iestādes strādā mazāk efektīvi nekā citas pašvaldības?

Tas vēl ir maigi teikts. Viens piemērs – aiznesot projekta dokumentus uz Mārupes pašvaldību, pēc nedēļas dabūjam komentārus, bet Rīgā pēc likumā noteiktā termiņa – viena mēneša, kad jāsniedz atbilde – saņemam paziņojumu, ka dokumentu izskatīšanas laiks tiek pagarināts, kas principā nav likumīgi. Bija gadījums – mums atnāca no Rīgas atbilde par kādu kļūdu, mēs to izlabojām, iesniedzām dokumentus vēlreiz. Tad vēl pēc mēneša atnāca paziņojums par citu atrastu kļūdu. Jautājums – kādēļ vienā reizē netiek norādīts uz visām kļūdām? Turklāt tās var apstrīdēt. Un ir bijuši gadījumi, ka Ekonomikas ministrija ir pateikusi, ka mums ir taisnība, taču Rīgas būvvalde par to neliekas ne zinis. Mārupē projektu var apstiprināt nedēļas laikā, bet Rīgā tas prasa pusgadu. Es nemaz nerunāju par absurdu, ko Rīga ir paziņojusi, – tai augstceltnes vispār nav vajadzīgas. Tā nav sakritība, ka arī IKEA savus projektus attīsta ārpus Rīgas.

Vai Rīgā esat saskāries arī ar korupcijas riskiem?

Mēs nekad kukuļus neesam maksājuši un nemaksāsim. Tādēļ nepiedalāmies publiskajos iepirkumos, jo tur situācija ar kukuļu prasīšanu ir traģiska.

Vai tas nozīmē, ka jūs ar publisko sektoru nestrādājat?

Pašlaik mums ir divi projekti, kurus īstenojam sadarbībā ar savu klientu, kurš piedalījās iepirkumā. Runa ir par diviem muitas punktiem Ventspilī un Liepājā. Taču paši iepirkumos nepiedalāmies.

Visu interviju Kukuļus nekad nemaksāsim lasiet 22. janvāra laikrakstā Dienas Bizness. Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!