LAA: Savādi, ka VM iestādes nodarbosies ar apdrošināšanu 

Veidojas savdabīga situācija, ka turpmāk Veselības ministrijas (VM) pakļautībā esošās iestādes nodarbosies ar apdrošināšanu, uzskata Latvijas Apdrošinātāju asociācijas (LAA) vadītājs Jānis Abāšins.

Žanete Hāka, 2013. gada 18. oktobris plkst. 16:08

Foto: LETA

Ceturtdien Saeimā pēdējā lasījumā tika pieņemti grozījumi Pacientu tiesību likumā, kuri paredz izveidot Ārstniecības riska fondu (ĀRF), kā arī izdot Ministru kabineta (MK) noteikumus par kārtību, kādā pieprasa atlīdzību no fonda par pacienta dzīvībai vai veselībai nodarīto kaitējumu un morālo kaitējumu, un par kārtību, kādā novērtē pacientam radītā kaitējuma apmēru, pieņem lēmumu par atlīdzības izmaksu un izmaksā atlīdzību. MK paredzēs arī fonda izveidošanas, uzkrāšanas un administrēšanas kārtību, nosakot ārstniecības riska maksājumu (ārstu iemaksu) apmēru un maksāšanas procedūru.

Tāpat VM ir izstrādājusi grozījumus likumā par prakses ārstiem, kas paredz izslēgt 17.pantu, kas noteica, ka prakses ārsta civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas kārtību nosaka MK. Tā rezultātā ārstu praksēm vienas obligātās apdrošināšanas vietā būs cita, un privātajām ārstniecības iestādēm būs jāveic iemaksas ĀRF. Fonda darbības uzsākšanu un nodrošināšanu garantēs Nacionālais veselības dienests un Veselības inspekcija.

LAA uzskata, ka izveidojas savdabīga situācija, ka VM pakļautībā esošās iestādes nodarbosies ar apdrošināšanu, respektīvi, veiks aktuāraprēķinus, kalkulēs riska maksājumu apmēru (cenu), izmaksās atlīdzības. Asociācija uzsver, ka līdz šim prakses ārstu civiltiesiskās atbildības obligāto apdrošināšanu pret iespējamo kaitējumu, kas var tikt nodarīts pacienta veselībai prakses ārsta, kā arī viņa vadībā strādājoša ārsta stažiera vai rezidenta ārstnieciskās darbības rezultātā, veica privātās apdrošināšanas sabiedrības, noņemot šo slogu no valsts iestādēm. Turpmāk šāda apdrošināšana būs jāpērk arī prakses ārstiem, kas to līdz šim darīja pie privātām apdrošināšanas sabiedrībām.

ĀRF ieviešanas rezultātā būtiski paplašināsies Veselības inspekcijas funkcijas, uzsver LAA, piebilstot, ka tas prasīs papildu finansējumu un cilvēkresursus – pēc VM aplēsēm papildus būs nepieciešamas vismaz 10 ārstu ekspertu amata vietas, prognozējams, ka arī juriskonsultu un administratīvo darbinieku skaits pieaugs. Ekspertīžu nodrošināšanai nepieciešami speciālisti ar specifiskām prasmēm, piedāvājot konkurētspējīgu atalgojumu. Taču šādu darbinieku piesaistīšanā Veselības inspekcija, iespējams, zemā atalgojuma līmeņa dēļ līdz šim cietusi neveiksmi – 2012. gadā četras reizes izsludināti konkursi uz vakantajām ārstu ekspertu amata vietām, praktiski tie visi beigušies bez rezultāta, un pēdējo 12 mēnešu laikā valsts civildienesta attiecības ar Veselības inspekciju pārtraukuši 6 ārsti eksperti. Droši var prognozēt arī, ka līdz ar pacientu informētības pieaugumu palielināsies arī atlīdzības prasījumu skaits, saka LAA pārstāvis.

ĀRF maksājumus veiks privātās ārstniecības iestādes, kurām nav līguma ar Nacionālo veselības dienestu par no valsts budžeta apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu. Šīm ārstniecības iestādēm faktiski tiek liegta iespēja konkurences apstākļos izvēlēties savas profesionālās atbildības apdrošināšanas apmēru un tām būs piespiedu kārtā jāmaksā ĀRF. VM prognozē, ka šādi 2014. un 2015. gadā ĀRF ienāks finanšu līdzekļi 161 078 latu apmērā, norāda LAA. Taču ĀRF darbības nodrošināšanas finansējuma prāvāko daļu uzņēmusies valsts. Lai apmaksātu budžeta iestāžu, kā arī kapitālsabiedrību, kuras ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu un sniedz no valsts budžeta apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus, iemaksas ĀRF, 2014. un 2015. gadā no valsts budžeta piešķirti 837 878 lati.

Līdz grozījumu pieņemšanai sabiedrība nav tikusi pietiekami informēta ne par plānoto ĀRF izveidošanu, kurš sāk darboties jau no 25. oktobra, ne par tā darbības principiem un iespēju pacientiem pieprasīt kompensāciju, uzsver LAA, paužot neizpratni, kāpēc jāveido jauna infrastruktūra VM paspārnē, ja apdrošinātājiem tāda jau ir izveidota, strādājot ar prakses ārstu civiltiesisko, veselības, nelaimes gadījumu un ceļojumu apdrošināšanu. 

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2013. gada 02. oktobris plkst. 10:07

Krievu zemūdene #L1F3, veicot manevrus, apmaldījusies un rezultātā «uzpeldējusi» virszemē ...

2013. gada 11. septembris plkst. 10:05

Apdrošinātājs If Apdrošināšana izmaksājis pēdējo gadu lielāko apdrošināšanas...

2013. gada 29. augusts plkst. 12:05

Apdrošināšanas sabiedrība Balta izmaksājusi atlīdzību 44 137 latu apmērā kompānijai...

2013. gada 29. augusts plkst. 8:34

Apdrošināšanas sabiedrība PZU tuvākajos trīs gados plāno Latvijas un Igaunijas tirgū...

2013. gada 26. augusts plkst. 14:58

Apdrošināšanas sabiedrība BTA Insurance Company SE ( BTA) par visu veidu celtniecības...

Nepalaid garām

1992. gada 13. aprīlī toreizējā Preses nama 13. stāvā 13 darbinieku lokā...

100 straujāk augošie uzņēmumi Latvijā pagājušajā gadā apgrozījuši 335,92 milj. eiro, un...

Viena kleita Andele Mandele kustības piekritēju rokās mēdz nomainīt pat piecas saimnieces...

Oglekļa dioksīds un sašķidrināts slāpeklis, reiz lietots tikai rūpnieciski, tagad arvien biežāk...

Restorānu biznesā pamatlietas ir skaidras – garšīgs ēdiens, lieliska apkalpošana un labs...

2019. gada desmit mēnešos likvidēti 21 157 uzņēmumi, kas ir par 412...

No šīs sadaļas
2013. gada 18. oktobris plkst. 17:10

Interneta giganta Google trešā ceturkšņa finanšu rezultāti pārspējuši...

2013. gada 18. oktobris plkst. 17:01

Tuvojoties eiro ieviešanas dienai, septembrī ievērojami straujāk nekā iepriekšējā...

2013. gada 18. oktobris plkst. 16:42

Latvijā 72% pilsoņu pauž viedokli, ka atbalsts grūtībās nonākušajām bankām ir efektīvāks...

2013. gada 18. oktobris plkst. 15:59

Šonedēļ eiro pārkāpa virs 1,37 dolāru atzīmes, kura pēdējo reizi tirgū redzēta...

2013. gada 18. oktobris plkst. 14:13

Ņemot vērā, ka ASV politiķi ir panākuši vienošanos par valdības darba atsākšanu...

2013. gada 18. oktobris plkst. 12:28

Ātro kredītu maksimālā gada likme nākotnē varētu būt 100%, liecina Ekonomikas ministrijas...

2013. gada 18. oktobris plkst. 11:38

Lielākā daļa jeb 78% no Latvijas iedzīvotājiem, kuri veic uzkrājumus, ir savs...

2013. gada 18. oktobris plkst. 10:46

Par SEB bankas Biznesa attīstības pārvaldes vadītāju kļuvis Viktors Toropovs, kurš līdz...

2013. gada 18. oktobris plkst. 10:19

Šodien apritējuši 20 gadi kopš no apgrozības pilnībā izņemts Latvijas rublis,...

2013. gada 17. oktobris plkst. 17:55

Nākamnedēļ, 23, oktobrī, notiks Latvijas valsts vidēja termiņa obligāciju papildu emisijas izvietošana...