Eksperti

Lai saules paneļi neradītu zaudējumus

Raitis Čaklis, ERGO Risku parakstīšanas departamenta direktors, 20.07.2022

Jaunākais izdevums

Līdz ar energoresursu cenu kāpumu, ievērojami palielinoties pieprasījumam pēc elektroenerģijas pašražošanas, nebijušu popularitātes vilni Latvijā piedzīvo saules paneļi. Kādēļ tos vērts apdrošināt un kādiem riskiem jāpievērš lielākā uzmanība, uzstādot saules paneļus?

Pieprasījuma vilnis

Ar pilnu jaudu – tā var raksturot tempu, ar kādu Latvijā patlaban ienāk saules paneļi. Šī gada pirmajos sešos mēnešos mājsaimniecībās uzstādīts trīs reizes vairāk saules paneļu elektrības ģenerācijas iekārtu nekā visa 2021. gada laikā, liecina AS "Sadales tīkls" dati. Augsta ir interese arī par saules un vēja elektrostacijām ar lielāku ražošanas jaudu. Līdz 2022. gada vidum kopējais rezervēto jaudu apjoms (projekti, kuriem jau izsniegti tehniskie noteikumi) elektrības ražošanai no saules vai vēja sadales sistēmā vien sasniedzis vairāk nekā 900 megavatus (MW), “Augstsprieguma tīklā” (elektroenerģijas pārvades sistēmā) – vairāk nekā 3000 MW. Vēl 2021. gada noslēgumā kopējais rezervēto jaudu apjoms tieši sadales sistēmā bija aptuveni 180 MW, pusgada laikā tas pieckāršojies. Līdzīgi augsta interese par elektrības ražošanu novērojama ne tikai Latvijā, bet arī kaimiņvalstīs, piemēram, Igaunijā.

Aprēķinot saules paneļos ieguldīto līdzekļu atdevi ilgtermiņā un pieņemot lēmumu par to uzstādīšanu, ir jāpievērš uzmanība virknei drošības aspektu: sākot ar pareizu un kvalitatīvu montāžu un beidzot ar apdrošināšanu. Turklāt jāatceras, ka šīs lietas ir savstarpēji saistītas. Apdrošināšanas tirgus piedāvā dažādas iespējas saules paneļu īpašniekiem, tomēr jārēķinās, ka, pieņemot lēmumu par apdrošināšanas līguma slēgšanu, apdrošinātāji var izvērtēt paneļu stiprinājumu kvalitāti, to atrašanās vietu u.c. drošības jautājumus.

Otra lieta: apdrošinot saules paneļus kopā ar nekustamo īpašumu, kā to piedāvā ERGO, ir rūpīgi jāaprēķina kopējā apdrošināšanas summa, lai negadījuma rezultātā apdrošināšanas atlīdzība maksimāli segtu zaudējumus. Saules paneļu iekļaušana nekustamā īpašuma apdrošināšanas polisē nelaimes gadījumā ļaus vieglāk aprēķināt zaudējumus un sniegs labāku aizsardzību nekā atsevišķa apdrošināšana saules paneļiem un ēkai.

Apdrošināšanas summa – atbilstoša īpašuma vērtībai

Ņemot vērā straujo būvniecības izmaksu kāpumu, nekustamā īpašuma apdrošināšanas summas pārrēķinu iesakām regulāri veikt visiem klientiem – ne tikai tiem, kuri īpašumā nolēmuši uzstādīt saules paneļus. Pretējā gadījumā var rasties zemapdrošināšana jeb situācija, kad izvēlētā apdrošināšanas summa un atlīdzība ir mazāka par īpašuma atjaunošanas vērtību. Tā ir arvien izplatītāka parādība gan privātīpašumu, gan komercīpašumu sektorā, sevišķi, ja īpašums apdrošināts pirms ilgāka laika. Mūsu klientu praksē bijuši gadījumi, kad jau nepilnu gadu pēc ēkas uzbūvēšanas tajā notiek ugunsnelaime, kuras radītos zaudējumus apdrošināšanas atlīdzība nespēj pilnībā segt tieši būvmateriālu straujās sadārdzināšanās un ēkas vērtībai neatbilstošās apdrošināšanas summas dēļ.

Ja patlaban dzīvojamās ēkas minimālajā apdrošināšanas summā vidēji tiek rēķināti 1200 eiro/m2, tad uzstādot saules paneļus, to vērtība jāpierēķina klāt. Līdzīgi jārīkojas, ja saules paneļi tiek stiprināti uz palīgēkas vai stiprināti uz zemes blakus ēkai. Būvējot jaunu īpašumu, apdrošināšanas summu aprēķināt būs vieglāk, jo saules paneļu un to montāžas izmaksas parasti tiek iekļautas būvniecības tāmē.

Lai panelis nekļūtu par buru

Redzam, ka klimata pārmaiņas, tostarp vētras, arvien vairāk ietekmē mūsu ikdienu, radot lielu risku arī saules paneļu īpašniekiem. Par pirmā pusgada vēja radītajiem postījumiem atlīdzībās ERGO klientiem izmaksāti teju 700 000 eiro – galvenokārt par nekustamā īpašuma bojājumiem. Pēc stiprā vēja plosīšanās martā saņēmām arī pirmos atlīdzību pieteikumus par bojātiem saules paneļiem, taču patlaban spilgtākais piemērs bijis ERGO Lietuvā, kur saņemts atlīdzības pieteikums 25 000 eiro apmērā par vētrā norautiem saules paneļiem, kas bijuši nekvalitatīvi piestiprināti uz plakana jumta komercīpašumā. Šajā gadījumā paneļu uzstādītāji kā labu risinājumu klientam ieteikuši uz paneļu rāmja uzlikt betona blokus, kas palīdzētu izturēt vēja pretestību. Vēlāk jautāti par to, kā tiek aprēķināts nepieciešamo bloku daudzums, “speciālisti” nav varējuši atbildēt. Tādēļ aicinām ļoti rūpīgi izvērtēt saules paneļu uzstādītāju prestižu, atbildību un darba kvalitāti, potenciālos riskus atrunājot pakalpojumu līgumā.

Svarīgi, lai saules paneļu uzstādītājs varētu apliecināt, ka stiprinājumi atbilst noteikta vēja ātruma izturībai, lai vētras laikā paneļi nepaceltos kā bura un netiktu bojāti, kā arī lai to montāža un svars nebojā jumta segumu. Tie ir jautājumi, kas, pirmkārt, būtiski ēkas un saules paneļu drošībai, turklāt šiem aspektiem uzmanību var pievērst arī apdrošinātāji.

Ja saules paneļi novietoti uz iežogota dzīvojamās ēkas gruntsgabala, to vērtība pieskaitāma dzīvojamās ēkas apdrošināšanas summai un iekļaujama polisē. Taču ja paneļi atrodas uz zemes, bet nav pietiekami nostiprināti (tikai uzlikts slogs), pastāv liels risks, ka vētras gadījumā tie var kļūt par buru un tikt bojāti, tādēļ šādus paneļus nebūs iespējams iekļaut nekustamā īpašuma apdrošināšanas polisē. Līdzīgi būs ar paneļiem, kas atrodas uz zemes neiežogotā teritorijā, kurā tiem var brīvi piekļūt trešās personas.

Atgādinām, ka saules paneļu ilgtspējai visos gadījumos rūpīgi jāizvērtē to atrašanās vieta, jo paneļus var bojāt arī krītoši priekšmeti, koki, zari, stabi, trošu pārvadi, zibens, kā arī krusa.

Ugunsdrošība

Vēl viens risks, kam aicinām pievērst uzmanību: īpašumi, kas aprīkoti ar saules paneļiem, kļūst potenciāli uguns nedrošāki. Ēkā var atrasties baterijas, kurās tiek uzkrāta saražotā elektroenerģija un ugunsgrēka gadījumā var būt apgrūtināta uguns dzēšana. Tādēļ svarīgi, lai elektrības patērētājam ir iespēja atslēgt elektrību no saules paneļu padeves, ja ēkā rodas avārijas situācija. Tas ir līdzīgi kā gadījumā, kad tiek sabojāta kāda no rozetēm: drošinātājam jāveic sava funkcija, atslēdzot rozeti no elektrības padeves. Tāpat ir jābūt iespējai atslēgt elektrības patērētāju no saules paneļa, kas turpina ražot elektrību arī ugunsgrēka gadījumā, un tam būtu jānotiek automātiski. Tas ir būtiski ne tikai no apdrošinātāja skatpunkta, bet, pirmkārt, no paša patērētāja viedokļa – lai pasargātu sevi no ugunsnelaimes.

Rūpīgi izvērtējot nekustamā īpašuma apdrošināšanas summas apmēru un iekļaujot tajā saules paneļu vērtību, kā arī atbildīgi izturoties pret iespējamajiem riskiem, varam pasargāt sevi no potenciāliem sarežģījumiem nākotnē un veiksmīgi izmantot saules paneļus elektroenerģijas ražošanā.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

No šī gada 1. janvāra par jauno ERGO valdes priekšsēdētāju Baltijas valstīs kļuvusi Urzula Deška (Ursula Deschka), kura turpmāk ieņems arī ERGO Latvijas filiāļu vadītājas amatu.

Urzula Deška ERGO apdrošinātāju grupā strādā kopš 2017. gada un iepriekš bijusi valdes locekle divos ERGO grupas veselības apdrošināšanas uzņēmumos un no 2020. gada arī apdrošināšanas pakalpojumu tiešās pārdošanas uzņēmumā Vācijā. Viņa ieņēmusi dažādus augstākā līmeņa amatus vadošajās apdrošināšanas kompānijās.

Turpmāk Urzulas Deškas pārziņā būs ERGO biznesa attīstība un virzība Baltijas valstīs. Ar nozīmīgo pieredzi, kas iegūta Vācijas apdrošināšanas tirgū, viņa turpinās attīstīt un pilnveidot ERGO darbību Baltijas tirgū, lai uzņēmums arī nākotnē saviem klientiem nodrošinātu augstākās kvalitātes apdrošināšanas pakalpojumus un kā līdz šim būtu viens no augstāk novērtētajiem darba devējiem un iecienītākajiem zīmoliem Baltijā.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Apdrošinātājs "Ergo" savā pakalpojumu portfelī iekļāvis jaunu apdrošināšanas veidu - vēža apdrošināšanu, informē uzņēmumā.

Šāds produkts izveidots, apzinoties augstos onkoloģisko saslimstību rādītājus un nepieciešamību pēc finansiāla atbalsta, ar ko saskaras vēža slimnieku ģimenes. Ļaundabīga audzēja diagnozes gadījumā tas nodrošina finansiālu aizsardzību tūlītējai ārstēšanās procesa sākšanai, kā arī paredz atlīdzību vēža agrīnās stadijās.

Atkarībā no apdrošinājuma summas apdrošināšana sedz līdz 100 000 eiro un bez papildu maksas sniedz atbalstu arī apdrošinātā nepilngadīgo bērnu saslimšanas gadījumā.

"Ergo Life Insurance SE" Dzīvības un Veselības apdrošināšanas departamentu direktors Baltijā Gints Konrads stāsta, ka vēža apdrošināšanas programma jau veiksmīgi ieviesta Lietuvā un Igaunijā, kur "Ergo" klientiem tā palīdzējusi sākt tūlītēju ārstēšanos bez bažām par ģimenes finansiālajām iespējām.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Apdrošināšanas sabiedrība ERGO izmaksājusi 4,3 miljonu eiro apdrošināšanas atlīdzību Latvijas olu ražošanas uzņēmumam “Balticovo” par pērn ugunsgrēka nodarītajiem postījumiem ārpus sprosta dējējvistu novietnē Iecavā.

Atlīdzības summu veido izmaksas gan par bojāto ēku un dējējvistu iekārtām, gan par uzņēmējdarbības pārtraukumu.

Tā ir otra lielākā līdz šim ERGO izmaksātā apdrošināšanas atlīdzība Latvijā.

Ugunsgrēkā, kas 2021. gada 23. jūnijā notika AS “Balticovo”, ar atklātu liesmu nodega angāra tipa ārpus sprosta dējējvistu novietne 3182 kvadrātmetru platībā kopā ar tajā iebūvētajām ražošanas iekārtām. Gāja bojā arī 4500 dējējvistas.

Balticovo angārā sadegušas ap 4500 vistas 

Trešdienas rītā Iecavas novadā, uzņēmuma "Balticovo" angārā, sadegušas ap 4500 vistas, noskaidroja...

Pēc ekspertīzes atzinuma, ugunsgrēks izcēlās īssavienojuma dēļ, īsslēguma liesmām un dzirkstelēm saskaroties ar degošiem materiāliem. Ugunsgrēka brīdī bija pagājis mazāk nekā gads kopš ēkas uzbūvēšanas.

Saskaņā ar “Balticovo” un ERGO noslēgto īpašuma apdrošināšanas līgumu un uzņēmējdarbības pārtraukuma apdrošināšanas līgumu, olu un olu produktu ražotājam izmaksāta 2,9 miljonu eiro liela atlīdzība par nodegušo putnu novietni, tostarp par ēkā iebūvētajām ražošanas iekārtām, un 1,4 miljonu eiro atlīdzība par uzņēmējdarbības pārtraukumu.

“Joprojām sāp sirds par ugunsgrēka postījumiem. Gan par putnu zaudējumu, gan psiholoģisko triecienu kolēģiem un to, ka nodegusī kūts bija mūsu nesen uzbūvētā pirmā lielizmēra novietne no jaunā ārpus sprosta novietņu kompleksa, ar kuru simboliski atklājām pāreju uz olu ražošanu ārpus sprosta apstākļos. Situācijā, kad notiek tik liela nelaime un tiek zaudēta daļa no uzņēmuma resursiem, apdrošināšana sniedz neatsveramu atbalstu un iespēju turpināt darbību bez milzīgiem zaudējumiem. Pateicamies ERGO par pretimnākšanu un arī citiem uzņēmumiem iesakām apdrošināt ne vien īpašumu, bet arī uzņēmējdarbības pārtraukšanas riskus, kas ir cieši saistīti ar īpašuma bojājumiem. Otra lieta, ko esam mācījušies no šī gadījuma: ir ārkārtīgi svarīgi izvēlēties tādu apdrošināšanas summu, kas nav mazāka par īpašuma atjaunošanai nepieciešamajiem līdzekļiem. Tad nelaimes gadījumā izmaksātā apdrošināšanas atlīdzība būs vēl lielāks atbalsts īpašuma atjaunošanai,” uzsver AS “Balticovo” valdes loceklis Toms Auškāps.

“Zemapdrošināšana jeb situācija, kad klienta izvēlētā apdrošināšanas summa ir mazāka par īpašuma atjaunošanas vērtību, ir plaši izplatīta problēma gan komercīpašumu, gan privātīpašumu apdrošināšanā. Tā aizvien biežāk saistīta ar pieaugošajām būvniecības izmaksām, kas rada lielu atšķirību starp ēkas atjaunošanas vērtību laikā, kad tika noslēgts apdrošināšanas līgums, un tagad, kad notikusi nelaime. Zemapdrošināšanā, ar ko saskārās arī “Balticovo”, būtisks faktors bija tieši ēkas materiālu (galvenokārt metāla) cenu straujais kāpums jau nepilna gada laikā pēc putnu novietnes uzbūvēšanas. Tas nozīmē, ka papildus apdrošināšanas atlīdzības summai uzņēmumam būs jāiegulda arī savi līdzekļi, lai pilnībā atjaunotu ēku un iegādātos jaunas ražošanas iekārtas. Ikvienam apdrošināšanas ņēmējam, īpaši tiem, kas savus īpašumus apdrošinājuši pirms ilgāka laika, iesakām regulāri pārskatīt un indeksēt apdrošināšanas summas, lai atlīdzība maksimāli segtu zaudējumus,” skaidro ERGO Risku parakstīšanas un produktu attīstības departamenta direktors Pēters Kabuns.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Apdrošināšanas nozare Latvijā 2022. gadā augusi par 14,4%, kas būtiski pārsniedz gada sākuma prognozes.

Kopumā apdrošinātāji prēmijās pērnā gada laikā parakstījuši 668 miljonus eiro, savukārt atlīdzībās klientiem izmaksājuši 429 miljonus eiro, kas ir 22,2% pieaugums pret iepriekšējo gadu, liecina Latvijas Apdrošinātāju asociācijas (LAA) apkopotie dati.

Visneveiksmīgākais 2022. gads ir bijis dzīvības apdrošināšanai, kura prēmijās gada laikā saņēmusi par 3% mazāk nekā 2021. gadā. Kopumā gada griezumā dzīvības apdrošināšana gan saglabājusi tirgus līdera lomu ar 145,5 miljonu eiro prēmijām un 21,8% tirgus daļu, lai arī cieši uz papēžiem min veselības apdrošināšana ar 129,3 miljoniem eiro gada prēmiju, 19,2% pieaugumu un 19,4% tirgus daļu.

Divciparu prēmiju pieaugums bijis arī pārējos lielākajos apdrošināšanas veidos: KASKO par 21,4%, OCTA par 33,2%, īpašuma apdrošināšana par 15,4%. Tāpat strauji pieaugusi ceļojumu apdrošināšana – par 48,4%, sasniedzot 15,3 miljonu eiro prēmijas un atspoguļojot pēckovida ceļošanas bumu.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šī gada sešos mēnešos publiskajās autostāvvietās reģistrēti 492 ceļu satiksmes negadījumi (turpmāk – CSNg), par kuriem apdrošinātāji atlīdzībās izmaksājuši gandrīz 300 000 eiro. Savukārt vēsturiski lielākā apdrošinātāju izmaksātā atlīdzība par publiskā stāvvietā notikušu CSNg, ir 16561,69 eiro.

Negadījums 2020.gadā noticis tirdzniecības centra "Akropole" stāvlaukumā.

Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (LTAB) apkopotā statistika liecina, ka pēdējos piecos gados (2017. – 2021.gads), publiskajās stāvvietās reģistrēti 4813 CSNg, par kuriem kopumā apdrošinātāji atlīdzībās izmaksājuši 3,15 miljonus EUR.

“Lai arī varētu likties, ka CSNg autostāvvietās ir nenozīmīgi un nodarītie bojājumi nelieli, realitātē statistika liecina, ka vidējā atlīdzība par pēdējos piecos gados stāvvietās notikušajiem negadījumiem ir 655,28 EUR,” stāsta LTAB valdes priekšsēdētājs Jānis Abāšins.

LTAB apkopotā statistika par 2022.gada pirmajiem deviņiem mēnešiem liecina, ka kopējā vidējā OCTA atlīdzība ir 1397 EUR, kas ir par 11% vairāk nekā 2021.gada pirmajos deviņos mēnešos.

Komentāri

Pievienot komentāru