Nekustamais īpašums

Latio: nākamgad Rīgas biroju nomas maksa varētu pieaugt par 10 – 15%

Jānis Rancāns, 05.10.2012

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pēdējā pusgada laikā Rīgas biroju tirgū vērojama nomnieku aktivitātes palielināšanās, tādēļ pakāpeniski turpinās samazināties neiznomāto telpu daudzums. Nākamgad nomas maksa visos galvaspilsētas biroju segmentos varētu pieaug par 10 – 15%, prognozē nekustamo īpašumu kompānija Latio.

Nomnieku aktivitātes pieaugums saistīts gan ar uzņēmumu paplašināšanos un nepieciešamību pēc lielākām telpām, gan arī ar uzņēmumu vēlmi mainīt nomātās telpas pret savām vajadzībām atbilstošākām.

Tāpat Latio skaidro, ka nomnieku rotāciju veicina arī vairāku ēku īpašnieku plāni ekonomiskās situācijas stabilizācijas apstākļos pārskatīt nomas līgumu nosacījumus, atsakoties no dažādām nomniekiem iepriekš piešķirtām priekšrocībām.

«Prognozējam, ka 2013.gadā nomas maksa visos Rīgas biroju segmentos varētu pieaugt par 10–15%. Tas sekmētu investorus un attīstītājus sākt jaunu A un B klases biroju ēku būvniecību. Patlaban «uz papīra» ir ļoti daudz ēku projektu, kas gaida «zaļo gaismu» – pietiekami lielus uzņēmumus, kas būtu gatavi kļūt par enkurnomniekiem jaunajās biroju ēkās. Nākamgad paredzama arī liela nomnieku rotācija, kas būs saistīta ar nepieciešamību pēc papildus telpām, kuras šiem nomniekiem nevar nodrošināt esošais iznomātājs,» skaidro Latio Komercīpašumu tirdzniecības daļas vadītājs Jānis Šīns.

Latio informē, ka lielākais pieprasījums pēc biroju telpām ir Rīgas centrā un jaunajās biroju ēkās Duntes, Skanstes ielas apkārtnē, kā arī tuvajā Pārdaugavā. Nomnieki visvairāk interesējoties par B klases biroju telpām, bet aptuveni trīs ceturtdaļas pieprasījuma veido uzņēmumi, kam nepieciešami biroji platībā līdz 200 kvadrātmetriem.

Nekustamo īpašumu kompānija norāda, ka nomnieku aktivitātes pieaugums un brīvo platību īpatsvara samazināšanās sekmē arī vienmērīgu nomas maksas pieaugumu – A klases biroju telpu nomas maksas amplitūda, kādā notiek darījumi, ir 12 – 16 eiro par kvm. mēnesī, B klases telpu – 7–12 eiro par kvm. mēnesī, bet C klases telpu – 5–8 eiro par kvm. mēnesī.

Vairākas Rīgas centra ēkas, kurās tiek iznomātas biroju telpas, pēdējā gada laikā ir pārdotas. Šo ēku jaunie īpašnieki, ņemot vērā pieaugušo pieprasījumu pēc kvalitatīviem dzīvokļiem galvaspilsētas centrā, plāno šos īpašumus pārveidot par dzīvojamajām mājām, norāda Latio. Tuvākajā laikā pieprasījumu pēc birojiem palielinās arī šo ēku pašreizējie nomnieki.

«Ne vienmēr uzņēmumiem ir iespējams paplašināties biroju ēkās, kurās tie nomā telpas, jo nav brīvu platību vai to daudzums ir nepietiekams, tādēļ uzņēmumi ir spiesti pārcelties uz citu ēku. Izteiktāka kļuvusi arī vairāku nomnieku vēlme atrast sev piemērotas biroju telpas modernākās, tikko būvētās ēkās,» skaidroja Latio komercīpašumu tirdzniecības speciāliste Lāsma Vilande.

Komentāri

Pievienot komentāru