Latvenergo: diferencētie tarifi mazinājuši ieņēmumus par 20 milj. Ls

2012. gada 27. jūnijs plkst. 14:31
Autors: Gunta Kursiša
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Spekulācijas par elektroenerģijas tarifu veidošanu politiskas ietekmes rezultātā nav patiesas, uzsver a/s Latvenergo, paužot, ka elektroenerģijas tarifs ir veidots atbilstoši tarifu veidošanas ekonomiskajam pamatojumam un likumdošanai. Uzņēmuma ieņēmumi kopš tarifu piemērošanas samazinājušies par 20 milj. Ls, Db.lv norāda uzņēmuma pārstāvji.

«Starta tarifu - 8,25 santīmi par kilovatstundu (kWh) bijis iespējams izveidot, samazinot elektroenerģijas cenu, kas ir viena no svarīgākajām tarifa veidošanās komponentēm, tādēļ uzņēmuma ieņēmumi samazinājušies par 20 milj. Ls,» norāda Latvenergo pārstāvji.

Kompānija savā paziņojumā uzsvērusi, ka tarifu veido elektroenerģijas biržas cenas un regulēto pakalpojumu summa, un skaidro, kā veidojas elektroenerģijas Pamata un Starta tarifi.

A/s Latvenergo peļņa pērn veidoja 41 milj. Ls. Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Juris Pūce iepriekš vērtēja, ka šāds peļņas apjoms vērtējams kā neliels, ņemot vērā to, ka uzņēmuma aktīvu kopsumma ir 1,2 miljardi latu. Tādējādi peļņa pret aktīviem veidoja ap 3%. Latvenergo konsolidētā peļņa pēc nodokļiem un mazākuma interesēm 2010. gadā bija 43,8 miljoni latu, kas vairāk nekā divas reizes pārsniedz 2009. gadā gūto peļņu 19,4 miljonu latu apmērā.

• Tīkla pakalpojums – 36.9%
Tarifa proporcionāli lielākā sastāvdaļa ir regulatora apstiprinātais a/s Sadales tīkls sistēmas pakalpojumu tarifs, kas stājās spēkā 2011. gada 1. aprīlī un iekļauj arī pārvades sistēmas pakalpojuma tarifu. Sadales tīkla tarifam 2011. gadā vidēji pieaugot par gandrīz 21%, automātiski pieauga gala tarifs iedzīvotājiem par nepilniem 11%.

• Obligātā iepirkuma izmaksas – 10.9%
Katru gadu regulators nosaka jaunas obligātā elektroenerģijas iepirkuma komponentes
(OIK), lai kompensētu izmaksas, kas rodas, pērkot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros no ražotājiem, kas to ražo koģenerācijā vai no atjaunojamiem energoresursiem. OIK maksā pilnīgi visi lietotāji Latvijā, tādējādi atbalstot videi draudzīgos ražotājus un elektroenerģijas veidus – zaļo enerģiju un koģenerāciju. OIK 2011. gada 1. aprīlī mainījās uz 1,17 santīmiem par kilovatstundu (sant./kWh), iepriekšējo 0,56 sant./kWh vietā.

• Elektroenerģijas cena – 32,6%
Elektroenerģijas cenu nosaka konkrētā situācija brīvajā tirgū Baltijā un tā nav regulēta. Latvenergo nevar saražot visu Latvijas patēriņam nepieciešamo elektroenerģiju uniztrūkstošais apjoms tiek pirkts elektroenerģijas tirgū par NordPool Spot biržas cenu. Elektroenerģijas cena NordPool Spot biržā svārstās atkarībā no pieprasījuma un piedāvājuma tirgū.

• Tirdzniecības pakalpojums – 1.6%
Publiskā tirgotāja darbības izmaksas, kuras kopš 2008. gada ir samazinājušās un kopējā tarifa struktūrā ir viszemākās un samērā nebūtiskas. Taču, tā kā saistītajiem lietotājiem pārdotās elektroenerģijas apjoms kopš 2008. gada ir samazinājies uz pusi, to īpatsvars šajā ir nedaudz pieaudzis.

• Pievienotās vērtības nodoklis

Visām tarifa komponentēm tiek pieskaitīts atbilstošais pievienotās vērtības nodoklis. Mājsaimniecības lietotājiem pārdotajai elektroenerģijai 2008. gadā tas bija 5% apjomā, no 2009. gada tas izmainījās uz 10%, bet šobrīd jau ir 22% liels.

Jau vēstīts, ka Administratīvā apgabaltiesa apmierināja vairāku fizisku un juridisku personu sūdzības par Latvenergo tarifu akceptēšanu 2011. gada februārī. Stājoties spēkā šim tiesas spriedumam, Latvenergo būtu jāatmaksā 45 milj. Ls. Ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts, komentējot «tarifu lietu» norādīja, ka tā vēl viens apstiprinājums, ka valsts uzņēmumu pārvaldībā ir nepieciešamas reformas, jo esošā sistēma nostāda ministrijas pretrunīgā situācijā, savukārt prezidents Andris Bērziņš pauda, ka pēc viņa domām, pašreizējais tiesas lēmums tiks skatīts arī nākamajā instancē.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām