Auto

Latvijā automašīna ir katram trešajam iedzīvotājam; Igaunijā - katram otrajam

Žanete Hāka, 23.05.2013

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Igaunijā ir augstākais automašīnu īpatsvars uz vienu iedzīvotāju Baltijas valstīs – 0,51, liecina jaunākā autoplius.lt barometra pētījuma dati. Tikmēr Lietuvā un Latvijā šis īpatsvars šogad ir attiecīgi 0,4 un 0,33.

Citiem vārdiem, ja Igaunijā ir vidēji viena automašīna uz diviem iedzīvotājiem, tad Latvijā – uz trim, norāda Baltijas auto sludinājumu servisa Autoplius attīstības daļas vadītājs Viktors Daukšs.

Līdzīgu ainu rāda arī jauno automobiļu tirdzniecības dati. Ja Latvijā šā gada pirmajā ceturksnī tika iegādāts 2800 jaunu automašīnu, kas ir par gandrīz 200 automašīnu mazāk nekā pagājušā gada attiecīgajā laika posmā, un Lietuvā vērojams līdzīgs kritums, tad Igaunijā šā gada sākumā nopirkts 5400 jaunu automašīnu. Tā kopumā ir gandrīz puse no visām jaunajām automašīnām, kas šī gada pirmajos mēnešos iegādātas Baltijas valstīs.

Tiesa, neskatoties uz jaunu automobiļu iegādes tempu kritumu Latvijā, raksturojot lietoto automobiļu tirgu, dati liecina, ka Latvijā un Igaunijā autoparks ir kopumā jaunāks (attiecīgi vidējais ekspluatācijā esoša automobiļa vecums ir 13,5 un 13,3 gadi) nekā Lietuvā, kur vidējais vecums ir 15 gadi. Automobiļu tirgus eksperts V.Daukšs, komentējot tirgus datus, skaidro, ka Lietuvā visbiežāk tiek importētas automašīnas, kuru vidējais vecums ir no 11 līdz 15 gadiem, bet Igaunijā un Latvijā to vecums ir no 6 līdz 10 gadiem.

Baltijas valstīs pieprasītākā automobiļu marka ir Volkswagen – pagājušajā gadā Lietuvā ievesti 10,5 tūkstoši šīs markas automobiļu, Igaunijā – 5000 un Latvijā – 4400. Nākamā populārākā automobiļu marka ir Audi, un top 3 Latvijā un Lietuvā noslēdz Opel, bet Igaunijā – Ford. Tiesa, jāatzīmē, ka topa turpinājumā populārākās automašīnas katrā no Baltijas valstīm atšķiras: Latvijā tas ir BMW, Lietuvā - Renault, bet Igaunijā – Toyota.

Salīdzinot automašīnas Baltijas valstīs pēc dzinēja tipa, dati liecina, ka Lietuvā ir lielāks automašīnu īpatsvars, kuras tiek darbinātas ar dīzeļdegvielu (48,7%), bet mazāk - ar benzīnu (39,9%). Atlikušie 12% automašīnu ir ar gāzes dzinēju. Tikmēr Igaunijā benzīna dzinēju īpatsvars ir daudz augstāks - 66,6%. Uz Latvijas ceļiem ir tikai nedaudz vairāk nekā puse automašīnu ar benzīna dzinēju - 51,1%.