Latvijas Jaunuzņēmumu asociācijas Startin.LV fokusā talanti 

Lai veicinātu talantu attīstību Latvijā, ir jāuzlabo augstākās izglītības kvalitāte augstskolās.

Anda Asere, 17.1.2020

Foto: Publicitātes

Tā uzskata Latvijas Jaunuzņēmumu asociācijas "Startin.LV" valdes priekšsēdētājs Jānis Rozenblats. Viņš norāda, ka pārlieku lielais augstākās izglītības iestāžu skaits, nepietiekamais finansējums un Latvijas augstskolu zemais novērtējums starptautiskajos reitingos neatbilst ambīcijām Latviju redzēt kā attīstības un karjeras iespēju centru.

Pirmajā Latvijas Jaunuzņēmumu asociācijas "Startin.LV" valdes organizētajā darba grupā par talantu piesaistes, izglītības un to noturēšanas izaicinājumiem tika pievērsta uzmanība augstākās izglītības iestāžu pārvaldības modeļa modernizācijas iespējām. Starp labajiem piemēriem ir Ālto universitāte Somijā, kas ik gadu sagatavo tūkstošiem multidiscpilināru profesionāļu. Tāpēc šogad asociācijas rīkotajā "Rīgas Riska kapitāla samitā 2020" (Riga Venture Summit 2020), kas notiks 19. februārī, lektoru vidū būs arī Ālto universitātes pārstāvis, lai noskaidrotu, kā sasaistīt augstskolas darbu ar darba tirgus prasībām un kā sniegt uzņēmējdarbības prasmes un domāšanu visiem universitāšu absolventiem.

Gandrīz 4% Baltijas valstu darbaspēka vecumā no 25 līdz 34 gadiem ir augstākā izglītība, liecina Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (ESAO) jaunākie dati. Tomēr, lai arī Latvija var lepoties ar augsti kvalificētu darbaspēku, vietējiem uzņēmumiem ikdienā nākas saskarties ar talantīgu darbinieku piesaistes izaicinājumiem. Latvijas jaunuzņēmumu ekosistēma aug ļoti strauji un ir sasniegts punkts, kur pieprasījums pēc talantiem ir daudz lielāks, nekā vietējā tirgus piedāvājums.

Ņemot vērā zemo dzimstības līmeni un augsto emigrāciju, Baltijas talantu tirgus ir limitēts. Tāpēc jaunuzņēmumu dibinātājiem darbinieki jāpiesaista no citām valstīm. Piemēram, tehnoloģiju jaunuzņēmumā "Printify" šobrīd darbojas 128 darbinieki, no kuriem ceturtā daļa ir ārvalstu speciālisti. "Starptautisku darbinieku piesaiste ne tikai palīdzējusi uzturēt augstu kvalitāti, bet arī sniedz globālu pieredzi un labākās zināšanas uzņēmuma iekšienē. Tomēr vislielākās problēmas sagādā imigrācijas procedūras," saka Artis Kehris, uzņēmuma "Printify" līdzdibinātājs. Starptautisku talantu piesaiste nenozīmē tikai ārvalstu profesionāļus, bet arī Latvijas remigrantus ar starptautisku pieredzi un izglītību. Lai tas izdotos veiksmīgi, asociācijas ieskatā ir nepieciešams virzīt Latviju kā kvalitatīvas izglītības un karjeras galamērķi.

J. Rozenblats atzīst, ka talantu kopienas izaicinājumi ir patiesi aktuāli un būtiski ietekmē Latvijas ekonomisko attīstību. Jaunuzņēmumu kopiena labi zina, ka idejai bez tās kvalitatīvas realizēšanas nav nekādas vērtības. Tāpēc asociācija vēlas sākt runāt par to, kā privātā un publiskā sektora līmenī realizēt Baltijas talantu kopienas nostiprināšanu. Lai vīzijas pārvērstu konkrētā rīcībā, "Rīgas Riska kapitāla samitā 2020" pulcēsies ne tikai biznesa līderi, tehnoloģiju uzņēmumu vadītāji un pieredzējuši investori, bet arī Baltijas reģiona politikas lēmēji.

"Rīgas Riska kapitāla samits" notiek jau ceturto gadu un tas norisinās vienlaikus ar tehnoloģiju un jaunuzņēmumu nozares konferenci "TechChill". Paredzēts, ka "TechChill" šogad pulcēs vairāk nekā 2000 dalībnieku – jaunuzņēmumu dibinātājus un ekosistēmas pārstāvjus, investorus, kā arī studentus un tehnoloģiju entuziastus. Šī gada konferences lielā tēma ir lielās pārmaiņas, kas pasauli sagaida nākamajos piecos gados. "TechChill" ietvaros 50 izcilākajiem reģiona jaunuzņēmumiem būs iespēja sevi prezentēt jaunuzņēmumu konkursa "Fifty Founders Battle" ietvaros. Jaunuzņēmumi sacentīsies piecās jomās – finanšu tehnoloģijas, zaļās tehnoloģijas, medicīnas tehnoloģijas, biznesa risinājumi un patērētājiem domāti produkti. Labākais jaunuzņēmums no katras nozares sacentīsies par galveno balvu no "TechChill" - 10 tūkstošu eiro finansējumu bez saistībām.

Db.lv jau rakstīja, ka pērnā gada nogalē apstiprināta jaunā asociācijas valde un to pārstāv Jānis Rozenblats no "Mailigen", Pjotrs Antropovs no "Lokalise", Agnese Veckalne no "Edurio", Didzis Dejus no "Squad Robotics" un Roberts Bernānas no "Nordigen". Asociācijai apstiprināts jauns nosaukums un tagad tā ir Latvijas Jaunuzņēmumu asociācija (iepriekš – Latvijas Startup asociācija).

Latvijas Jaunuzņēmumu asociācijas mērķis ir attīstīt Latvijas jaunuzņēmumu ekosistēmu un popularizēt jaunuzņēmumu kustību Latvijā, kā arī sekmēt savstarpējo cieņu un sadarbību jaunuzņēmumu vidē. Šobrīd organizācija apvieno 67 biedrus.

Tevi varētu interesēt

Ir sākusies pieteikšanās Eiropas lielākā ilgtspējīgas enerģijas inovāciju fonda "EIT InnoEnergy"...

Rīgas Tehniskā universitāte kopā ar Aizsardzības ministriju un "Garage 48" pirmo reizi Latvijā...

Izmaksas Baltijā gan sadzīvei, gan biznesam aug, it īpaši Igaunijā...

Trīsarpus gadu laikā t.s. sviedru kapitāla investīciju kompānija "VNTRS" ieguldījusi 15 Zviedrijas jaunuzņēmumos;...

2020. gadā digitālo produktu tulkošanas platforma "Lokalise" plāno 16 miljonu eiro apgrozījumu un...

Nepalaid garām

LR Ģenerālprokuratūra, izmeklējot lietu par it kā 50 miljonu eiro naudas atmazgāšanas...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Ir sākusies pieteikšanās Eiropas lielākā ilgtspējīgas enerģijas inovāciju fonda "EIT InnoEnergy"...

Rīgas Tehniskā universitāte kopā ar Aizsardzības ministriju un "Garage 48" pirmo reizi Latvijā...

Laikā, kad tradicionālās maksājumu kartes un skaidru naudu lielā mērā ir aizstājuši...

Pašmāju finanšu tehnoloģiju jaunuzņēmums "Jeff App" piesaistījis investīcijas 150 tūkstošu...

Izmaksas Baltijā gan sadzīvei, gan biznesam aug, it īpaši Igaunijā...

Trīsarpus gadu laikā t.s. sviedru kapitāla investīciju kompānija "VNTRS" ieguldījusi 15 Zviedrijas jaunuzņēmumos;...

"TransferWise" lietotāji ar kontu eiro vai sterliņu mārciņās tagad varēs izmantot tiešos...

Igaunijas sapulču telpu koplietošanas platforma "MySpotit" noslēgusi pirmo investīciju raundu, piesaistot...

2019. gadā jauno mākslinieku e-galerijā "StartUpArt" veikti aptuveni 140 pasūtījumi un kopā...

2020. gadā digitālo produktu tulkošanas platforma "Lokalise" plāno 16 miljonu eiro apgrozījumu un...