Lembergs: Visu esmu deklarējis un tiesu darbi Anglijā mani nebiedē

2011. gada 19. aprīlis plkst. 22:34
Autors: LETA
Sadaļa: Citas ziņas
Dalies ar šo rakstu

Ventspils mērs Aivars Lembergs (Latvijai un Ventspilij) visus savus īpašumus esot deklarējis ikgadējā valsts amatpersonas deklarācijā, tāpēc viņu nebiedējot uzliktais pienākums ar zvērestu Anglijas un Velsas Augstākajai tiesai atklāt visus aktīvus, kas viņam pieder visā pasaulē un kuru vērtība pārsniedz 10 000 mārciņu (7970 latu).

Lembergs ir pārliecināts, ka no tiesas procesa Anglijā nekas nevar sanākt, jo viņam neesot nekāda sakara ne ar uzņēmēja Oļega Stepanova un viņa kompanjonu veiktajām «mahinācijām», ne uzņēmuma Vitol «iespējamām blēdībām» Latvijā un aiz tās robežām.

Kā paziņojumā medijiem norāda Ventspils mērs, AS Latvijas Kuģniecība (LK) starptautiskie auditori pirms vairāk nekā pieciem gadiem, veicot kompānijas ikgadējo auditu, konstatējuši, ka LK ir veikusi ar tās vadību saistītām personām darījumus par kuģu īres likmēm, kas ir ievērojami zemākas nekā tirgus likmes. Aizdomas kritušas uz tā laika vairākām vadošām LK amatpersonām - Stepanovu, Valēriju Godunovu un citiem.

«Tā vietā, lai LK vadošās amatpersonas atdotu kompānijai faktiski piederošo naudu, tās visiem spēkiem centās no tā izvairīties, slēpjoties aiz piecām ārvalstu kompānijām, kuras, iespējams, atradās šo personu kontrolē. Tās ir Recoletos Ltd., Romanica Overseas Ltd., Skeena Overseas Ltd., Luzero Ltd., Chandler Ltd.,» norāda Lembergs.

Pēc viņa stāstītā, lai LK piedzītu tai pienākošos naudu, aptuveni 30 sabiedrībai pastarpināti piederošās kompānijas, tai skaitā Antonio Gramsci Shipping, vērsušās pret Recoletos Ltd., Romanica Overseas Ltd., Skeena Overseas Ltd., Luzero Ltd. un Chandler Ltd., lai no tām piedzītu 135 miljonus dolāru (aptuveni 66 miljonus latu).

«No neoficiāliem, bet ticamiem informācijas avotiem ir zināms, ka tiesas izmeklēšanas gaitā LK bijušās amatpersonas Stepanova, kā arī [Igora] Skoka, [Olafa] Berķa un [Genādija] Ševcova advokāts Mārtiņš Kvēps atzina, ka viņa pārstāvētie klienti - Stepanovs, Skoks, Berķis, Ševcovs - iespējams, tik tiešām ir veikuši naudas izzagšanas darbības no LK un/vai no tai pastarpināti piederošām kompānijām, LK cēla prasību par naudas piedziņu no Stepanova,» klāsta Lembergs.

«Ticami avoti vēsta, ka Kvēps, tiesā pārstāvot Stepanovu & Co, apgalvojis, ka ar viņa klientiem kopā esot darbojies arī es, kas absolūti neatbilst patiesībai. Man nav nekāda sakara ne ar 135 miljoniem dolāru, ne ar minētajām atbildētājkompānijām,» apgalvo Ventspils mērs.

Pēc viņa teiktā, tiesas izmeklēšanas gaitā arī esot noskaidrojies, ka «Stepanovs & Co» savas darbības veicis, sadarbojoties ar Vitol Group (Vitol) vai to saistītajām kompānijām.

«Šobrīd, kad Vitol pastarpināti ir ieguvusi kontroli pār AS Ventspils nafta, lai izvairītos no atbildības par iespējamām veiktajām noziedzīgajām darbībām ar Stepanovu & Co, vērš savu uzbrukumu pret mani, lai piespiestu mani klusēt par mahinācijām, kādas var atklāties darījumos, kuras veikuši Vitol vai ar to saistītās kompānijas vai amatpersonas LK, SIA LatRosTrans, SIA VN Termināls, kā arī Latvijas valstij piederošo VN akciju privatizācijas procesā,» norāda Lembergs.

«Kad es kategoriski noraidīju spiedienu klusēt par šīm lietām, Anglijā tika uzsākts pret mani vērsts absurds, nepamatots tiesas process, kura mērķis ir mani iebiedēt un panākt manu bezdarbību. Vitol amatpersonu piedāvāto, manā skatījumā, noziedzīgo vienošanos esmu noraidījis jau vairākkārtīgi - gan 2009.gadā, gan 2010.gadā un arī šobrīd,» klāsta Ventspils mērs.

Viņš domā, ka Vitol Anglijā un tās tiesās jūtas «kā zivs ūdenī» un šo situāciju var veikli izmantot savās interesēs. Taču Lembergs ir pārliecināts, ka no tā nekas nevar sanākt, jo viņam neesot nekāda sakara ne ar «Stepanova & Co» veiktajām «mahinācijām», ne Vitol «iespējamām blēdībām» Latvijā un aiz tās robežām.

Kā ziņots, Lembergam ir uzlikts par pienākumu ar zvērestu Anglijas un Velsas Augstākajai tiesai tuvāko nedēļu laikā atklāt visus aktīvus, kas viņam pieder visā pasaulē un kuru vērtība pārsniedz 10 000 mārciņu, vēsta portāls Delfi, kura rīcībā nonācis prasības nodrošinājuma lēmums.

Lembergam uzdots atklāt savus īpašumus, «vienalga, vai tie ir uz viņa vārda vai nē, un vai tie ir viņam individuāli piederoši vai kopīpašumā», teikts 13.aprīlī pieņemtajā prasības nodrošinājuma lēmumā jeb britu juridiskajā terminoloģijā - «iesaldēšanas rīkojumā», raksta portāls.

Šāds lēmums pieņemts tā dēvētajā LK kuģu fraktēšanas lietā jeb tiesas procesā Antonio Gramsci Shipping u.c. pret Recoletos Ltd. u.c., kas plašāku ievērību izpelnījās pērn, kad tika publiskotas advokāta Kvēpa tajā sniegtās liecības. Viņš liecībās stāstīja par Ventspils uzņēmumu patieso īpašnieku neformālajām sapulcēm, kas dēvētas par «galdu», un politisko vienošanos par LK privatizāciju un tās finansēšanas metodēm.

Delfi rīcībā esošajā prasības nodrošinājuma lēmumā uzskaitīta virkne aktīvu, kurus Anglijas tiesa interpretējusi kā Lemberga īpašumus. No šī dokumenta kopijas esot redzams, ka Anglijas tiesa uzskata, ka par Lemberga aktīviem atzīstami arī visi tie īpašumi, kas arestēti par labu Latvijas Ģenerālprokuratūrai, piemēram, māja Rīgā, O.Vācieša ielā, patiesā labuma guvēja statusa daļas dažādās Latvijas un ārvalstu kompānijās, piemēram, Venceb, Ventbunkers, Inter-Rīga, Puses u.c., vērtslietas, tostarp aproču pogas, vērtspapīri, automašīna Opel Tigra un konti virknē Latvijas un ārvalstu banku, ieskaitot 85 miljonus ASV dolāru V.P. Bank Luksemburgā, par kuriem nesen vēstīja portāls Pietiek.com.

Lembergs gan pēc tam paziņoja, ka ne viņam personīgi, ne kādam no viņa ģimenes locekļiem nevienā no Luksemburgas bankām nav 85 miljonu ASV dolāru.

Prasības nodrošinājuma lēmuma 12.punktā teikts, ka Lembergs drīkst neatklāt informāciju, kas viņam inkriminē noziegumu, taču tiesa iesaka Lembergam pirms šāda lēmuma konsultēties ar juristiem, jo nepamatota atteikšanās sniegt informāciju var tikt uzskatīta par necieņu pret tiesu un novest pie cietumsoda, naudas soda vai aktīvu konfiscēšanas.

«Tātad iespējams scenārijs, ka, pat ja Lembergs uzskatīs - viņš var atteikties apliecināt, ka pielikumos minētie īpašumi ir viņa, jo tas draudētu pašam inkriminēt noziegumu, piemēram, nepatiesu liecību sniegšanu Latvijas valsts amatpersonas deklarācijā -, tad, ja tiesai būs pierādījumi par Lemberga melošanu, pielikumos uzskaitītos aktīvus arestēs. Savukārt, ja Anglijas tiesa pēc būtības lems par labu prasītājam, tas ne tikai par vairāk nekā 100 miljoniem dolāru padarīs nabagāku atbildētāju, bet radīs jaunu interesantu kāzusu - vai šie arestētie aktīvi pienākas LK īpašniekiem vai Latvijas valstij, jo pašlaik tie iesaldēti gan pēc Antonio Gramsci, gan pēc Latvijas Ģenerālprokuratūras pieprasījuma,» raksta Delfi.

Saskaņā ar publiskotā lēmuma 14.punktu Lembergam atļauts tērēt 5000 mārciņu (3900 latus) nedēļā ikdienas izdevumiem, kā arī saprātīgu naudas summu juristu konsultācijām un pārstāvībai. Taču pirms jebkādiem tēriņiem Lembergam jāpasaka prasītāja pārstāvjiem, no kurienes nāk nauda.

Savukārt 18.punktā noteikts, ka lēmuma darbība var tikt pārtraukta, ja Lembergs iemaksās 135 miljonus ASV dolāru (66 miljonus latu) vai arī īstenos nodrošinājumu šādā apmērā citā veidā, par to vienojoties ar prasītāja pārstāvjiem.

Dalies ar šo rakstu