Lielākais mājokļu tirgus burbulis varētu būt vērojams Norvēģijā

2017. gada 20. decembris plkst. 13:31
Autors: Žanete Hāka
Dalies ar šo rakstu

Starpības palielināšanās starp mājokļu cenām un nomas maksu varētu būt pazīme, ka tirgū tuvojas korekcija, raksta Bloomberg.

Patlaban lielākā starpība vērojama Norvēģijā, liecina Moody’s Investors Service veiktais pētījums, kurā apkopota informācija par 20 attīstīto ekonomiku mājokļu cenām.

Tendence, ka augošās mājokļu cenas neveicina īres mājokļu pieprasījumu, var liecināt, ka mājsaimniecībām ir utopiskas cerības par tālāku cenas pieaugumu, kas ir izteikts cenu burbuļa signāls, norāda aģentūras eksperti.

«Valstīs, kurās mājokļu un īres cenas nav sabalansētas un lēnām koriģējas, pastāv lielākais risks, ka augstās mājokļu cenas var negatīvi ietekmēt ekonomiku,» norāda eksperti.

Norvēģijā mājokļu cenas pēdējo gadu laikā ir strauji augušas, ko veicinājušas zemās procentu likmes un aktīvie fiskālie stimulēšanas pasākumi no valdības puses. Tādējādi šīs valsts tirgus ir visvairāk pārvērtēts, un tai seko Beļģija, Vācija un Francija.

Norvēģijā patlaban ir visaugstākais mājokļu īpašnieku īpatsvars starp pētījumā apkopotajām valstīm – aptuveni 85%, kas liecina, ka cenu korekcijai varētu būt plaša ietekme uz ekonomiku, finanšu stabilitāti un kredīta nosacījumiem. Līdz ar to Norvēģija ir visievainojamākā starp visām analizētajām valstīm, norāda Moody’s. Tam ir piekritis arī finanšu regulators, uzsverot, ka mājokļu cenas un mājsaimniecību parāds rada vislielāko draudu ekonomikai.

Dalies ar šo rakstu