Liepājā veido Rīgas Kalnciema kvartāla līdzinieku - Kungu kvartālu 

Piesaistot ārējo finansējumu, Liepājā tiek veidots jauns radošais kvartāls ar Pētera I namiņu kā centrālo objektu.

Vēsma Lēvalde, 2013. gada 13. novembris plkst. 7:39

Ēku kompleksā ietilpst folkloras centrs Namīns, kurā darbojas folkloras kopas, tautas tērpu studija Latva, notiek folkloras skolas nodarbības, bardu saieti. Ēka celta 17.gs. un labi uzturēta. 90.gados tajā bija krogs Nāves ēnā, bet kopš 2003.gada to apsaimnieko folkloras kopa Atštaukas. Lielākā būve ir tā sauktais Pētera I namiņš, kas 17.gs. būvēts un celts kā viesnīca, bet ilgus gadus bijis neapdzīvots. Savukārt saimniecības ēka pagalmā būvēta jau padomju gados. Kompleksa apsaimniekotājs ir Liepājas Latviešu biedrības nams (LLBN), kas definējis savu vīziju – radošais koka apbūves kvartāls, kas funkcionē līdzīgi kā Kalnciema kvartāls Rīgā.

Iekļauj apbūvē

Tikko rekonstruēta un sākusi darbu Jauniešu māja, kas izveidota, pārbūvējot padomju laikā būvētu saimniecības ēku vēsturisko koka ēku pagalmā. Daļēji tās rekonstrukcija veikta jau 90.gados, kad ēkā darbojās aktiera Mārtiņa Vilsona privātais teātris Mūris. Latvijas – Lietuvas pārrobežu projekta ietvaros piesaistīts finansējums un šogad ēka pārbūvēta tā, lai vizuāli iekļautos koka ēku kompleksā. Projekta autors ir arhitekta Gundara Vīksnas birojs, būvnieks – SIA AJ meistars. Ēkas interjerā atstāti padomju laiku un arī vēlākās būvniecības fragmenti, neapdarināti sienu laukumi, vecinātas durvis, neizbūvēts, daļēji atklāts mansards. Šos brutālā stila interjera elementus projektētājs apvienojis ar iespēju pieslēgt mūsdienīgas gaismas, skaņas un vizuālās ierīces, telpās ir ērtas, mūsdienīgas mēbeles, internets, labierīcības, virtuve, lielā zāle, kas piemērota izrādēm, koncertiem, konferencēm un citiem saietiem, kā arī neliela mūzikas telpa mēģinājumiem. Jauniešu mājas izveidē ieguldīti 84,3 tūkstoši eiro ES finansējuma, 104,7 tūkstoši eiro – pašvaldības. Papildus pašvaldība ieguldījusi arī 148,4 tūkstošus eiro infrastruktūrā.

Krogs un vīna pagrabs

2014.gada sākumā plānots izsludināt iepirkumu vēsturiskās ēkas Kungu ielā 24, Liepājā, jeb Pētera I namiņa rekonstrukcijas tehniskā projekta izstrādei. Pētera I namiņa restaurācijas tehniskā projekta izstrāde tiks finansēta no LLBN budžeta, savukārt pašai restaurācijai līdzekļus plānots piesaistīt no ES fondiem, jo izmaksas sagaidāmas lielas, DB norādīja LLBN direktore Vita Hartmane. Namiņā, kas ir trīsstāvu koka ēka, reiz bijusi atraitnes Hoijeres viesnīca. 1697. gadā šajā ēkā, gaidot kuģi uz Rietumeiropu, apmeties Krievijas cars Pēteris I. Faktu apliecina vēsturiski dokumenti – rēķins par viesnīcu. Šo stāstu LLBN iecerējis izmantot, lai izveidotu Eiropas mēroga tūrisma objektu – Kungu ielas kvartālu. Apvienojot Pētera I namiņa koncepciju ar jau apsaimniekoto ēku funkcijām un apdzīvojot bruģēto, vēsturisko pagalmu, te plānots piesaistīt tūristus ar dažādām aktivitātēm – tirdziņiem, plenēriem, mākslas darbu izsolēm, akustiskajiem koncertiem. Pētera I namiņa rekonstrukcijas koncepcija paredz ēkā izvietot vīna pagrabu, ko apvienos ar krogu pirmajā stāvā. Otrajā stāvā būs interaktīvs 17.gs. interjera muzejs, bet mansardā – radošo cilvēku rezidences. Katrai no nama daļām būs savs operators, savukārt tehnisko ēku uzturēšanu veiks LLBN. Iecerēts, ka Kungu kvartāls pievilinās, gan rietumu, gan Krievijas tūristus, kā arī kļūs par iecienītu liepājnieku pulcēšanās vietu.

 

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2013. gada 04. novembris plkst. 8:49

Pēc uzņēmuma Liepājas metalurgs maksātnespējas Liepājā bez darba varētu palikt vairāk nekā...

2013. gada 29. oktobris plkst. 15:03

Kopumā pilsēta cietusi mazliet vairāk nekā iepriekš, kad uznākušas rudens vēja brāzmas....

2013. gada 22. oktobris plkst. 16:42

Jaunais iecerētais Kurzemes cietums atradīsies Liepājā, Alsungas ielā 29. Šodien valdības...

2013. gada 22. oktobris plkst. 15:10

Divu Eiropas Savienības fondu aktivitāšu virssaistību ietaupījuma finansējums 0,87 milj....

2013. gada 22. oktobris plkst. 8:00

Brāļu Mareka un Mikus radītais zīmols Red Sun Buffet jau četras vasaras...

Nepalaid garām

Šajā piektdienā biznesa portāls Db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties Lietuvas...

Anda Šmitmane ēdināšanas biznesā Tukumā darbojas jau 20 gadus. Viņa atzīst, ka...

Mazumtirdzniecības tīkls Rimi pirmdien prezentēja pirmo veikalu Latvijā ar pašapkalpošanās skeneriem....

Pēdējā laikā būtiski pieaudzis elektrisko skrejriteņu vandālisma gadījumu skaits, stāsta koplietošanas...

Vai bērnam ir jābūt algas grāmatiņā, lai saņemtu IIN atvieglojumus jeb -...

«Pastāvēs, kas pārmainīsies - šis ir par mums un tieši tamdēļ mēs...