Lietuvas lidostas joprojām nav nopietnas konkurentes Rīgai, tomēr uz lauriem gulēt nav pamata

2013. gada 18. aprīlis plkst. 8:15
Dalies ar šo rakstu

Neskatoties uz vairākiem kopējiem maršrutiem, Lietuvas lidostas joprojām nav nopietnas konkurentes Rīgai, tomēr uz lauriem gulēt nav pamata.

Pasažieru skaits apliecina, ka Rīgas lidosta joprojām ir nozīmīgākā lidosta Baltijā, lai gan 2012. gadā tā piedzīvoja pirmo pasažieru skaita kritumu kopš tūkstošgades mijas – 5,1 milj. pasažieru vietā Rīga apkalpoja vien 4,76 miljonus. Viļņas un Kauņas lidostās pasažieru skaits ir krietni mazāks – attiecīgi 2,2 milj. un 830 tūkst.

Tomēr Viļņas lidostas pasažieru skaits pēdējos sešos gados turpina pastāvīgi pieaugt, lai gan Lietuvas aviācijas tirgu būtiski ietekmēja nacionālās aviokompānijas flyLAL bankrots 2009. gadā. Tāpēc abas Lietuvas lielākās lidostas strādā galvenokārt ar zemo cenu lidsabiedrībām – Ryanair un Wizzair. Viļņas lidosta šogad prognozē 11% pasažieru skaita pieaugumu, savukārt Rīgas lidosta, pēc tās vadītāja Alda Mūrnieka izteikumiem, šogad cer stabilizēties, kas nozīmē aptuveni tādu pašu pasažieru skaitu kā pērn, lielāko uzsvaru liekot uz saviem Kohēzijas fonda līdzfinansētajiem skrejceļa rekonstrukcijas darbiem.

Sadarbību nevis ar vienu vai divām, bet gan ar vairākām lielām aviokompānijām Viļņas lidosta, uz kurieni regulārus lidojumus veic 17 kompānijas, uzskata par savu lielāko priekšrocību salīdzinājumā ar Rīgu, norāda Viļņas starptautiskās lidostas komunikāciju menedžere Gabriele Vasiļauskaite.

Rīgā uzskata, ka Baltijā konkurences starp lidostām tikpat kā nav, jo tām ir dažādi mērķi un funkcijas. Lai arī Rīga neuzskata Viļņu par konkurentu, neliela konkurence varētu veidoties tādos galamērķos kā Anglija, Īrija un Skandināvija. Tā kā attālums no Ziemeļlietuvas līdz Rīgai ir mazāks nekā līdz Viļņai, daļa iedzīvotāju, piemēram, no Šauļiem vai Paņevēžas izmanto Rīgas lidostu, norāda G. Vasilauskaite, piebilstot, ka konkurēt nākas ar aptuveni piecām lidostām 400–500 km rādiusā.

Pērn Viļņas lidostā visvairāk pasažieru apkalpojušas Wizz Air, Ryanair, Small Planet Airlines, Lufthansa un airBaltic, kas pirms gada vēl bija pirmajā vietā. 2013. gada pirmajā ceturksnī populārākie galamērķi no Viļņas bijuši Londona, Frankfurte, Rīga, Kopenhāgena un Milāna.

Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.

Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.

Dalies ar šo rakstu