Lūdz uzsākt kriminālvajāšanu pret 15 «naudas atmazgātājiem»

2011. gada 19. maijs plkst. 16:41
Autors: Db.lv
Sadaļa: Citas ziņas
Dalies ar šo rakstu

VID Finanšu policijas pārvalde lūdz uzsākt kriminālvajāšanu pret 15 personām par izvairīšanos no nodokļu nomaksas un noziedzīgi iegūtu naudas līdzekļu legalizāciju teju 160 tūkstošu latu apmērā. Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas pārvalde Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētajai prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai nosūtīja kriminālprocesu kopumā pret 15 personām, tajā skaitā pret septiņām reāli darbojošos uzņēmumu amatpersonām jeb shēmas «klientiem» un shēmas organizatoru, par izvairīšanos no nodokļu nomaksas un noziedzīgi iegūtu naudas līdzekļu legalizāciju teju 160 tūkstošu latu apmērā. Kriminālprocesa ietvaros veikto kratīšanu laikā izņemtie naudas līdzekļi – 72 675 eiro un 9 830 lati, ir  atzīti par noziedzīgi iegūtiem un ieskaitīti valsts budžetā.

Kriminālprocess par noziedzīga grupējuma darbību tika uzsākts 2009.gada 15.janvārī. Noziedzīgais grupējums 2008.gadā saskaņā ar iepriekšēju vienošanos un pienākumu sadali izmantojot vairāku uzņēmumu rekvizītus un banku kontus, mākslīgi veidoja uzņēmumu savstarpējas darījumu shēmas ar mērķi nemaksāt valsts budžetā pievienotās vērtības nodokli (PVN) un legalizēt finanšu līdzekļus lielā apmērā. Sākotnēji kriminālprocesa ietvaros aizdomās turamās personas statuss tika piemērots piecām personām, taču VID Finanšu policijas pārvaldes izmeklētājiem darba gaitā ir izdevies savākt pierādījumus pret kopumā 15 shēmā iesaistītām personām, tostarp arī pret shēmas organizatoru un septiņām reāli darbojošos uzņēmumu jeb shēmas «klientu» amatpersonām.

Grupējumā ar noziedzīgu mērķi bija apvienojušās astoņas personas, kuru starpā bija sadalīti pienākumi pēc atbildības līmeņiem. Noziedzīgās shēmas darbības īstenošanā tika izveidoti vairāki fiktīvi uzņēmumi, kas sešiem reāliem uzņēmumiem jeb klientiem it kā sniedza pakalpojumus celtniecības nozarē. Pirmstiesas izmeklēšanas laikā izdevās noskaidrot, ka noziedzīgais grupējums izmantoja «naudas atmazgāšanas» shēmu, kad ar PVN apliekamu darījumu dokumenti tiek noformēti par faktiski nenotikušiem darījumiem, tālāk par šiem darījumiem veicot apmaksu «fiktīvi» dibinātiem uzņēmumiem, lai nauda nonāktu grupējuma rīcībā.

Kopumā noziedzīgais grupējums, deklarējot darījumus ar fiktīviem uzņēmumiem, lai izvairītos no pievienotās vērtības nodokļu nomaksas un legalizējot noziedzīgi iegūtus līdzekļus, valstij radījis zaudējumus 159,5 miljonu apmērā.

Kā ziņots agrāk, kriminālprocesa ietvaros 2009.gada 15.janvārī Rīgā un Madonā tika veiktas 17 kratīšanas iesaistīto personu dzīves vietās un automašīnās, kuru laikā tika izņemti gan fiktīvu uzņēmumu grāmatvedības dokumenti, banku dokumenti, kodu kalkulatori, kodu kartes, zīmogi, divas gāzes pistoles un viens nereģistrēts šaujamierocis bez attiecīgās atļaujas, kā arī, skaidra nauda 72,7 tūkst. eiro un 9 830 latu apmērā. Par šiem naudas līdzekļiem ir stājies spēkā galīgais tiesas lēmums par to atzīšanu par noziedzīgi iegūtiem un tie ir ieskaitīti valsts budžetā.

Kriminālprocess 2011. gada 9. maijā nosūtīts Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētajai prokuratūrai ar ierosinājumu uzsākt kriminālvajāšanu pret 15 personām, kurām piemērots aizdomās turētā statuss, pēc Krimināllikuma 218.panta otrās  un trešās daļas  par izvairīšanos no nodokļu nomaksa lielā apmērā, nodarot valstij zaudējumus lielā apmērā, kā arī pēc Krimināllikuma 195.panta trešās daļas  par noziedzīgi iegūtu naudas līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā, kas izdarīta atkārtoti vai personu grupā.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām