Lukašenko: Astravjecas AES dos labumu gan Baltkrievijai, gan Latvijai 

Astravjecas atomelektrostacija (AES) dos labumu gan Baltkrievijai gan Latvijai, ceturtdien Minskā tiekoties ar Latvijas premjerministru Māri Kučinski, paziņojis Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko.

LETA/INTERFAX, 2018. gada 08. februāris plkst. 14:58

Foto: Sputnik/LETA

«Tā ir Baltkrievijas stacija. Mēs ejam uz globalizāciju, robežas arvien vairāk izzūd. Pienāks laiks, kad tā būs kopīga vērtība - Baltkrievijas un Latvijas,» Lukašenko teikto citē Baltkrievijas prezidenta preses dienests.

Lukašenko arī paudis pateicību, ka Latvija nekritizē Baltkrieviju par Astravjecas AES būvniecību, un izteicis pārliecību, ka šī AES dos labumu ne tikai pašreizējai, bet arī nākamajām paaudzēm.

Baltkrievijas prezidents piebildis, ka savu AES būvē arī Polija, un pret to neviens neiebilst. «Mēs staciju vienalga uzcelsim. Mēs taču to būvējam saskaņā ar starptautisko tiesību principiem. Un es bieži saku - domāsim kopā, kā to izmantot,» teicis Lukašenko.

Viņš arī sacījis, ka darbā Astravjecas AES varētu piesaistīt speciālistus no Lietuvas, kas agrāk strādājuši Ignalinas AES, taču zaudējuši darbu pēc tās slēgšanas. «Mēs no tā nebaidāmies, lai gan tas ir ļoti nopietns objekts,» piebildis Baltkrievijas prezidents.

Viņš uzsvēris, ka Baltkrievija savas AES drošībā esot vairāk ieinteresēta nekā citas valstis. «Mēs par to esam atbildīgi. Kāpēc visur ceļ stacijas, un neviens par to nav īpaši sašutis? Un Krievija būvē veselu jūru šo staciju un bloku visā pasaulē. Tāpēc mēs to uzcelsim, un mums no tā ir jāgūst abpusējs labums,» teicis Lukašenko.

Runājot par Baltkrievijas attiecībām ar Baltijas valstīm, Lukašenko sacījis: «Mūsu prakse un politika ir neradīt problēmas kaimiņiem. Nevajag, lai kaimiņi uz tevi šķībi skatītos. Mēs no tā vadāmies attiecībās ar Lietuvu, Latviju, Igauniju. Mēs nekad neesam jums pārmetuši, ka jūs iestājāties Eiropas Savienībā. Tieši pretēji, mēs no tā cenšamies gūt labumu, mums prieks, ja jums izdodas. Taču jums ir skaidri jāsaprot, ka Krievija mums ir ne tikai draudzīga valsts - tur dzīvo mums brālīga tauta.»

Baltkrievija savas AES būvei izraudzījusies vietu aptuveni 30 kilometrus no Lietuvas robežas un 50 kilometrus no Viļņas - Grodņas apgabala Astravjecas rajonā. Turklāt dzesēšanas vajadzībām plānots izmantot ūdeni no Neres upes, kas tālāk tek cauri Lietuvas galvaspilsētai. Arī no Latvijas robežas topošo kodolspēkstaciju šķir tikai aptuveni 110 kilometri.

Būvdarbu ģenerāluzņēmējs ir Krievijas valsts atomenerģētikas koncerna «Rosatom» meitasuzņēmums «Atomstrojeksport».

Lietuvas amatpersonas uzskata, ka spēkstacija tiek celta, neievērojot drošības prasības. Pastāv arī bažas, ka jaunā AES varētu traucēt Lietuvai sinhronizēt savus elektrotīklus ar Rietumeiropu. Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers paziņojis, ka par Astravjecas AES projektu ir nobažījusies visa Eiropa. Lietuvas Seims 15.jūnijā vienprātīgi pieņēma likumu, kurā atzīts, ka Baltkrievijā netālu no Lietuvas robežas topošā Astravjecas AES ir nedroša un apdraud Lietuvas Republikas nacionālo drošību, vidi un sabiedrības veselību.

Minska noraida Lietuvas pārmetumus, apgalvojot, ka tās būvētā spēkstacija atbildīs visaugstākajiem drošības standartiem. Vienlaikus Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko īpaši uzsvēris, ka Astravjecas AES jāuzceļ pēc iespējas lētāk, savukārt Lietuvas vērtējumā spēkstacijas būvniecībā notiek negodīga un plaša izdevumu samazināšana uz drošības rēķina.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

Restorānu nedēļas projekts lielu peļņu nenes, toties izvelk cilvēkus no mājām iepazīt...

Šodien Dienas Bizness rīkotajā preses konferencē par jaunāko izdevumu Miljonārs tika atklāti Latvijas...

No stacionāro fotoradaru sodiem valsts budžetā patlaban tiek iegūts mazāks finansējums nekā...

Vecie dēļi iegūst otro dzīvi SIA AW Latvia ražotajās mēbelēs un sienu...

Reizi mēnesī pie veikala «Preces no Vācijas» vērojama mūsdienām netipiska aina -...

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

No šīs sadaļas
2018. gada 07. februāris plkst. 10:27

Tiešie klienti būs gāzes kompānijas, kurām viena šāda iekārta izmaksās apmēram 3500 eiro.

2018. gada 06. februāris plkst. 9:03

Saražotās elektroenerģijas apjoms Latvijā pakāpeniski pieaug, eksperti prognozē, ka šāda tendence...

2018. gada 05. februāris plkst. 14:23

Pagājušajā nedēļā Nord Pool biržas elektroenerģijas spot cenas samazinājās viscaur Baltijā...

2018. gada 05. februāris plkst. 8:35

Jebkurā gadījumā ir vērts domāt par energoefektivitāti: gan iegādājoties jaunas, gan lietotas...

2018. gada 01. februāris plkst. 12:42

Briest Eiropas Parlamenta konflikts ar Vāciju par Nord Stream 2, uzskata Eiropas Parlamenta lielākās...

2018. gada 31. janvāris plkst. 17:22

Šobrīd gāzes uzglabāšanas tarifs ir aptuveni 1,5 eiro par megavatstundu, bet to iecerēts palielināt līdz 2,3 eiro par megavatstundu.

2018. gada 29. janvāris plkst. 14:11

Aizvadītajā nedēļā Baltijas valstīs elektroenerģijas spot cenas Nord Pool biržā pieaugušas...

2018. gada 26. janvāris plkst. 7:53

Fakts, ka privātais sektors sācis tērēt pat nedaudz vairāk, kopējo kritumu ietekmēt nav spējis.

2018. gada 25. janvāris plkst. 16:50

Lietuva, kas jau sākusi izmantot Inčukalna pazemes gāzes krātuvi Latvijā, nolēmusi iesaldēt...

2018. gada 24. janvāris plkst. 7:59

ASV šogad, visticamāk, naftas ieguves ziņā pārspēs Saūda Arābiju.