Mājokļu tirgus pasaulē joprojām «vājiniekos»

2011. gada 30. augusts plkst. 10:44
Dalies ar šo rakstu

Eiropas un ASV mājokļu tirgus joprojām ir samērā nīkulīgs, izriet no interneta vietnes Global Property Guide apkopotajiem datiem.

Vairumā Eiropas valstu šā gada pirmajā pusgadā mājokļu tirgus piedzīvojis kritumu, dažās tas gan ir arī pieaudzis. Tikmēr krīzes vairāk skartajās valstīs, tostarp Grieķijā, Spānijā un Īrijā tirgus situācija ir pasliktinājusies, salīdzinot ar pagājušo gadu. Ņemot vērā augstos bezdarba rādītājus, arī ASV tirgus esot sagādājis vilšanos.

Kopumā no 39 apskatītajām valstīm tikai 13 konstatēts mājokļu cenu kāpums šā gada pirmajos sešos mēnešos. Savukārt tajās 26 valstīs, kur mājokļu cena krīt, tas ir kļuvis straujāks.

Uz šī fona izceļas vairākas Āzijas valstis un pilsētas. Piemēram, Honkongā ir fiksēts lielākais cenu kāpums, neraugoties uz valdības centieniem un ierobežojošiem pasākumiem, kam jādzesē tirgus. Mājokļu cenas tur šogad pirmajā pusgadā ir pakāpušās par 19.76% (ievērtējot inflāciju). Apskata veidotāji gan akcentē, ka Honkongas ekonomika kopumā piedzīvo izaugsmi, turklāt procentu likmes tur ir zemas – Honkongas dolārs ir piesaistīts ASV dolāram.

Pērn cenas kritušas, bet šogad strauji pieaug Taizemē. Tikmēr Taivānā un Singapūrā valdību pūliņi nesuši augļus un cenu kāpums vairs nav pārspīlēts. Piemēram, Singapūrā pērn cenas ir palielinājušās par 34%, bet šogad pirmajā pusgadā – par 5.27%. Pavisam nelielas cenu izmaiņas konstatētas Japānā un Ķīnā.

Šā gada otrajā ceturksnī, salīdzinot ar pagājušā gada attiecīgo laika posmu, ASV mājokļu cenas ir nokritušās par 9.05% (ierēķinot inflāciju), kas bijis straujākais samazinājums kopš 2009. gada.

Eiropā lielākoties novērots mājokļu cenu samazinājums. Atsevišķās Eiropas valstīs šogad cenas ir samazinājušās pat straujāk nekā pagājušajā gadā. Piemēram, Īrijā mājokļu cena šā gada otrajā ceturksnī ir samazinājusies par 14.84%, salīdzinot ar pagājušā gada otro ceturksni. Pagājušajā gadā kritums bijis 11.83%.

Ar iepriekšējiem periodiem lielāks kritums ir piefiksēts arī Nīderlandē (-4.07%), Slovākijā (-6.49%), Horvātijā (-6.55%), Spānijā (-8.43%) un Grieķijā (-9.88%).

Virknē valstu šogad atkal vērojama lejupslīde, lai gan pērn bija parādījušās tirgus izaugsmes pazīmes, secina Global Property Guide. Starp tām apskatnieki akcentē Rīgu, Latviju, kur gada laikā cena kritusi par 5.4%. Līdzīgi arī Lielbritānijā pērn bija vērojams neliels kāpums – par 6.04%, bet šogad kritums par 5.33%, salīdzinot ar pagājušā gada otro ceturksni. Šis kritums esot interesants, ņemot vērā, ka procentu likmes ir zemas un mārciņas vērtība samazinās, kas piesaistot ārvalstu pircējus.

Pavisam nelielas cenu izmaiņas bijušas Vācijā (-0.65%) un Somijā (+0.18%; salīdzinājumam – pērn +10.24%).

Vairākās valstīs gluži tāpat kā pagājušajā gadā arī šogad turpinās mājokļu cenu lejupslīde, tostarp Lietuvā – gada laikā cena kritusi par 4.29% (pērn tas bija vēl lielāks – 15.7%), Ukrainā – par 8.44% (pērn – 17%), Krievijā – par 5.25% (samazinājums par 8.06% bija pagājušajā gadā), u.c.

Eiropā mājokļu cenas kāpušas Igaunijā, Norvēģijā, Francijā, Īslandē.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām