Mazais bizness

Mana pieredze: Atver vecākiem un bērniem piemērotu kafejnīcu MamKafe

Anda Asare, 14.05.2014

MamKafe izveidotājas

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pēc divu gadu darbības ģimenes centru papildina ar īpaši vecākiem un bērniem piemērotu kafejnīcu MamKafe .

Anna Kašina, Ksenija Solovjova un Inese Vasiļjeva Rīgā izveidoja īpašu vietu ģimenēm – SIA Centrs Kontakts. Anna stāsta, ka SIA Centrs Kontakts izaugusi no krūtsbarošanas kluba. «Sākām strādāt tikai ar šo auditoriju, bet sapratām, ka ar to nepietiek, lai varētu izdzīvot un sevi nodrošināt,» viņa atzīst. Tāpēc uzņēmums piedalījās dažādos konkursos un projektos, lai varētu strādāt ar citām grupām, lai kopīgi palīdzētu konkrētu jautājumu risināšanā, piemēram, mātēm, kas vienas audzina bērnus, vai – kā tikt galā ar bērnu bez agresijas metodēm. Taču ar to bija par maz, tāpēc iznomā telpas arī citiem semināru rīkotājiem.

Daži centra apmeklētāji nākuši uz dažām stundām, citi tur pavadījuši visu dienu. Vecāki taujājuši pēc ēdināšanas iespējām.

Centra izveidotājas zināja, ka kafejnīcai jāspēj piedāvāt kaut ko tādu, kas vajadzīgs tieši bērniem – veselīgas putras un zupas, ko mammas nebaidītos dot saviem bērniem, jo nereti kafejnīcās ir bērnu ēdienkarte, taču tajā atrodami frī kartupeļi un citi ēdieni, ko vecāki nevēlas redzēt savu bērnu šķīvī. «Ja prasi putru, tā ir pieejama vien dažās kafejnīcās vai arī – tikai uz piena bāzes, taču daži bērni nedrīkst lietot pienu. Mums ir arī ēdieni bez glutēna, bez cukura, bez gaļas – ko vien vajag. Bērnu vajadzības ir dažādas, turklāt daudziem ir alerģijas. Mums šeit ir dažādi speciālisti, piemēram, Ksenija ir gastroenteroloģe un, paskatoties uz seju, uzreiz var pateikt, ka, piemēram, kādai ir t.s. hormonālās pumpas, mammai nekādu diētu nevajag,» stāsta Anna.

Ar izpratni

Nav noslēpums, ka, ejot ar bērnu uz kafejnīcu, citi apmeklētāji uz ģimeni skatās kā uz citplanētiešiem. «Kafejnīcās redzams, ka, draudzenēm satiekoties, bērns sēž kaut kur pa vidu, labākajā gadījumā viņam iedos zīmuļus un lapiņu. Mums ir divas lielas istabas, kur ir daudz mantu, rotaļu, spēļu. Mammas var mierīgi sēdēt, pļāpāt un stundu bērnu vispār neredzēt. Ja bērns vēlas, viņš atnāk, padzeras, paēd un iet tālāk spēlēties. Bērni paši savā starpā runā, socializējas,» saka Inese. Anna piebilst, ka reizēm mammām ir ļoti svarīgi, ka viņas zina konkrēto iestādi, piemēram, ir skaidrs, kur nolikt mašīnu, ka būs vieta, kur pārģērbt un pabarot bērnu, neviens greizi neskatīsies, ja bērns raudās. «Te nevienam nav nepareizu reakciju,» viņa norāda. Runājot par to, kāpēc ir tāda situācija, ka bērnus kafejnīcās citi apmeklētāji nesagaida ar sajūsmu, Anna norāda, ka varot saprast cilvēkus, kuri atnākuši uz kafejnīcu ar draugiem atpūsties un nepriecājas par kliedzošu bērnu kompāniju. «Viņi grib iedzert šampanieti un klausīties mūziku. Varbūt viņi paši ir atstājuši mājās savus bērnus,» viņa spriež. Tāpat arī mammām nav ērti, ja jāpabaro mazulis ar krūti pārpildītā kafejnīcā. Viņa cenšas slēpties aiz lakata, bet rezultātā neērti ir visiem – gan mammai, kura baro, gan tiem, kuriem jāskatās. «Ja apkārt ir cilvēki ar līdzīgu pieredzi, nav problēmu, viņi tev pat palīdzēs. MamKafe visiem ir bērni un viņi saprot mammas. Mēs visas atceramies, kā tas ir,» saka Anna.

Sāka ar maizītēm

Kafejnīca atvērta pagājušā gada novembrī, sākumā tās piedāvājumā bija vien kafija un smalkmaizītes, kas pasūtītas citās konditorejās. Vēlāk iekārtota virtuve, piesaistīta konditore, tāpēc pieejamas arī kūkas – pēc pasūtījuma. MamKafe plāno paplašināt produkciju, piedāvāt arī gatavos ēdienus līdzņemšanai, kā arī tādus komplektus, kur viss sagatavots maltītei, liec tik’ katlā. «Lai var pasūtīt pa telefonu vai internetā, piemēram, ēdienu nedēļai. Un tad ir «brīva» galva, nevajag par to vairs domāt – te ir sastāvdaļas zupai, te salātiem, vajag tikai samaisīt vai multifunkcionālajā katlā izvārīt,» saka Inese. Viņa norāda, ka pēc bērniņa piedzimšanas bieži vien ģimenei pirmo pusgadu nākas ēst vienu un to pašu, jo māmiņai nav laika domāt ne par ko citu kā vien par jaundzimušo. Viņa pieturas pie trim, četriem vakariņu variantiem, dažreiz jūtas vainīga par to. Problēmas ar ēdiena sagādi rodas arī reizēs, kad mazulis saslimst. «Agrāk bieži vien palīdzēja vecmāmiņas, tagad viņas ir citādas – strādā, aizņemtas ar savu dzīvi,» saka Anna.

Atbalsts vecākiem

Anna teic, ka centrs ir izveidots, jo mammām un tētiem nepieciešams atbalsts. «Dažreiz mammām vajag palīdzību. Mamma paliek viena – kad piedzimst bērns, nereti draudzenes attālinās, ja viņa vairs nevar dzert šampanieti vai deviņos vakarā satikties. Sieviete paliek viena, viņai nav, ar ko parunāt par problēmām, kas viņu interesē. Pie mums ir arī bezmaksas grupas, kur nāk runāt par problēmām. Bieži ir situācija, kad sieviete domā, ka tikai viņai ir tādas problēmas, bet izrādās, ka ir daudzām. Un tās var rasties neatkarīgi no bērnu skaita. Tas, ka ir vairāki bērni, nenozīmē, ka nav problēmu. Starp bērnu piedzimšanu paiet laiks, daudz kas izkrīt no galvas, ir jāatjauno zināšanas,» viņa saka.

Komentāri

Pievienot komentāru