Tehnoloģijas

Pasaules labākā izgudrotāja: Izgudrojums ir vienkārši problēmas risinājums

Natālija Poriete, 12.07.2018

Publicitātes foto

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Izgudrojumi – tas ir tikai problēmas risinājums, no kurām dažas ir zinātniskas, intervijā DB norāda profesore Estere Sena Takeoči no ASV, kura jūnijā ieguvusi pirmo vietu Eiropas Patentu valdes rīkotajā labāko izgudrotāju konkursā, kategorijā «Valstis ārpus Eiropas».

Jāpiebilst, ka viņas vecāki dzimuši Latvijā.

Profesore ieguvusi apbalvojumu par nozīmīgiem kardiostimulatora akumulatora uzlabojumiem, tādējādi glābjot dzīvības daudziem pacientiem Eiropā un visā pasaulē.

«Abi mani vecāki ir no Latvijas. Mans tēvs absolvējis Latvijas universitāti, inženiera specialitātē, mamma arī ieguvusi ekonomista izglītību. Otrā pasaules kara laikā viņi kopā ar manu vecāko māsu aizbrauca uz ārzemēm. Mans brālis dzima bēgļu nometnē, bet es piedzimu jau ASV, kur apmetās mani vecāki,» stāsta Takeoči.

Estere izauga, runājot latviešu valodā un līdz pat skolas sākumam viņa nemācēja angļu valodu. Viņa atzīstas, ka latviski šobrīd runāt ir grūtāk, jo viņa reti runā šajā valodā, taču aizvien apmeklē Latviju, lai apciemotu radus.

Estere augstāko izglītību ķīmijas un vēstures jomās ieguva Pensilvānijas universitātē, taču pēc tam viņa koncentrējās uz organisko ķīmiju, iegūstot doktora grādu Ohaio Valsts universitātē. Pētījums, ar kuru viņa guva popularitāti, bija elektroķīmijas jomā. «Es ieguvu darbu kompānijā, kas nodarbojās ar medicīnas iekārtu bateriju ražošanu. Es biju iesaistīta darbā ar kardiodefibrilatoru implantiem, kuri regulē normālu sirds ritmu, ja tas ir straujāks vai lēnāks nekā nepieciešams. Akumulators šādam defibrilatoram jau bija izdomāts, taču tas spēja darboties tikai vienu gadu, tādēļ pacientam katru gadu nācās veikt sirds operāciju un mainīt bateriju. Mēs šī akumulatora dzīvi pagarinājām līdz 5 gadiem.»

Estere uzsver, ka pētījumu veica vairāku cilvēku grupa, kurā viņa bija atbildīga par aspektiem ķīmijas jomā. Viņa stāsta, ka pats akumulators ir izgudrots 80.gadu beigās, taču pēc tam notika tā uzlabošanas process, un katrs no soļiem tika patentēts. «Man ir 150 patentu šim akumulatora. Mēs to visu laiku uzlabojām: mēs to padarījām mazāku un daudz efektīvāku. Izpēte nav beigusies, darbs turpinās, tajā skaitā, ne tikai medicīnā,» viņa piebilst.

Komentāri

Pievienot komentāru