Finanses

Mazinājies uzņēmumu pieprasījums pēc aizdevumiem, audzis noraidīto kredītu pieteikumu īpatsvars

Žanete Hāka, 11.02.2020

Foto: pixabay

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

2019. gada 4. ceturksnī turpināja sarukt uzņēmumu pieprasījums pēc aizdevumiem, tomēr pieprasījuma kritums bija mazāks nekā iepriekš, liecina Latvijas Bankas (LB) un Eiropas Centrālās bankas (ECB) veiktā aptauja.

2020. gada janvārī LB sadarbībā ar ECB veica eirozonas banku veiktās kreditēšanas apsekojumu par kreditēšanas attīstības tendencēm 2019. gada 4. ceturksnī un prognozēm 2020. gada 1. ceturksnim. Aptaujā piedalījās četras Latvijas kredītiestādes, kuru kopējā tirgus daļa nefinanšu sabiedrību un mājsaimniecību kreditēšanā ir pietiekami liela, lai raksturotu kreditēšanas attīstību Latvijā kopumā. Aptaujāto kredītiestāžu sniegtās atbildes tiek ietvertas eiro zonas banku veiktās kreditēšanas apsekojuma rezultātos.

Tikai viena no četrām aptaujātajām Latvijas kredītiestādēm norādīja, ka 2019. gada 4. ceturksnī sarucis pieprasījums pēc aizdevumiem kopumā. Pieprasījuma kritumu pēc aizdevumiem uzņēmumiem kopumā ieteikmējis pieprasījuma sarukums pēc ilgtermiņa aizdevumiem lieliem uzņēmumiem, skaidro LB. Tas nedaudz samazinājies divās aptaujātajās Latvijas kredītiestādēs, bet pieauga – vienā, nodrošinot neto pieprasījuma sarukumu. Turpretī pieprasījuma pieaugums pēc aizdevumiem maziem un vidējiem uzņēmumiem bija vērojams vienā kredītiestādē.

Pieprasījuma samazināšanos pēc aizdevumiem lieliem uzņēmumiem veicināja mazāka ilgtermiņa investīciju nepieciešamība, kā arī lielāka uzņēmumu iekšējā finansējuma pieejamība. Kredītiestādē, kur pieprasījums pēc aizdevumiem lieliem uzņēmumiem pieauga, to veicināja zems vispārējais procentu likmju līmenis. Savukārt pieprasījumu pēc aizdevumiem maziem un vidējiem uzņēmumiem veicināja kādā aptaujātajā Latvijas kredītiestādē veiktie tirgvedības pasākumi.

Aptaujātās Latvijas kredītiestādes paredz, ka nākamajā ceturksnī pieprasījums pēc aizdevumiem uzņēmumiem kopumā nemainīsies. Nākamajā ceturksnī varētu pieaugt pieprasījums pēc īstermiņa aizdevumiem lieliem uzņēmumiem, bet sarukt pieprasījums pēc ilgtermiņa aizdevumiem lieliem uzņēmumiem, jo viena Latvijas kredītiestāde norādīja, ka 2020. gada 1. ceturksnī gaida pieprasījuma kāpumu pēc īstermiņa aizdevumiem lieliem uzņēmumiem, turpretī cita – pieprasījuma kritumu pēc ilgtermiņa aizdevumiem lieliem uzņēmumiem.

Gada nogalē ne tikai mazinājās uzņēmumu pieprasījums pēc aizdevumiem, bet arī pieauga noraidīto kredītu pieteikumu īpatsvars. Noraidīto uzņēmumu kredītu pieteikumu īpatsvars nedaudz pieauga vienā aptaujātajā Latvijas kredītiestādē.

Viena no četrām aptaujātajām Latvijas kredītiestādēm 2019. gada 4. ceturksnī noteica stingrākus kredītu standartus aizdevumiem uzņēmumiem, tajā skaitā, aizdevumiem maziem un vidējiem uzņēmumiem, lieliem uzņēmumiem, īstermiņa aizdevumiem un ilgtermiņa aizdevumiem. Stingrāki kredītu standarti tika noteikti tāpēc, ka pavājinājās nozares vai uzņēmuma situācija un nākotnes izredzes, pavājinājās aizņēmēja kredītspēja, pastiprinājās tādu normatīvo aktu prasību ietekme, kuras attiecas uz noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanu. Arī nākamajā ceturksnī viena aptaujātā Latvijas kredītiestāde plāno nedaudz pastiprināt kredītu standartus aizdevumiem uzņēmumiem kopumā.

Puse aptaujāto Latvijas kredītiestāžu 2019. gada 4. ceturksnī noteica stingrākus kredītu noteikumus un nosacījumus uzņēmumiem. Viena Latvijas kredītiestāde, ņemot vērā vispārējo situāciju tirgū, paaugstināja pievienoto procentu likmi parastiem aizdevumiem lieliem uzņēmumiem. Savukārt cita Latvijas kredītiestāde noteica nedaudz stingrākus kredītu noteikumus un nosacījumus aizdevumiem uzņēmumiem kopumā (tajā skaitā, gan aizdevumiem maziem un vidējiem uzņēmumiem, gan aizdevumiem lieliem uzņēmumiem) saistībā ar klientu izpēti un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanu, secināts pētījumā.