Citas ziņas

Medikamentu pieejamība – diskusiju objekts

Lāsma Vaivare, 09.09.2015

Guntis Belēvičs sarunā ar DB

Foto: Vitālijs Stīpnieks, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Saskāries ar asu pretestību sāktajām reformām farmācijas nozarē, veselības ministrs Guntis Belēvičs ieceres mazliet piebremzē, tomēr no pārkārtojumiem pilnībā neatsakās, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Medikamentu pieejamības palielināšana ir viena no veselības ministra prioritātēm, tiesa, skaļi pieteiktā reforma gan saskaras ar nozares pretestību, arī varas aprindās visi par to nav sajūsmā, tiek piesaukts interešu konflikts, ko gan ministrs kategoriski noraida. G. Belēvičs DB saka, ka veselības aprūpē vēl ir daudz jomu, kurām «vajag pieķerties klāt», tādēļ ir jautājums, vai vērts «sadedzināt savu ministra dzīvību tikai farmācijas dēļ vai sakārtot vēl daudz ko citu». Viņš izvēlas pēdējo, bet tas nenozīmējot, ka nekādi pārkārtojumi farmācijas nozarē vairs nesekos.

Lai kļūtu lētāk

Jāatgādina, ka šogad ir pieņemti asas diskusijas izraisījušie grozījumi Ministru kabineta noteikumos par zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtību, kas skar paralēlā importa medikamentus. Veselības ministrija izstrādāja grozījumos, paredzot, ka ar zāļu paralēlās izplatīšanas un paralēlā importa atbalstīšanas pasākumiem tiks stiprināta konkurence medikamentu kompensācijas kārtības ietvaros, kas veicinātu kompensējamo zāļu sarakstā iekļauto zāļu cenu samazināšanu un ietaupījumu valsts budžetā, kas savukārt ļautu paplašināt kompensācijas iespējas pacientiem ar smagām hroniskām saslimšanām. DB jau vairākkārt ziņojis, ka šie grozījumi nozarē raisījuši bažas gan par iespējamu atsevišķu medikamentu deficītu, gan nevienlīdzīgu konkurenci.

Vasaras beigās grozīti arī noteikumi, kas nosaka zāļu cenas veidošanas principus. Viena no iespējām samazināt pacientu maksājumus par zālēm ir zāļu lielo iepakojumu fasēšana aptiekās, jo zāļu vienības cena lielajos iepakojumos ir ievērojami zemāka par to pašu zāļu vienības cenām mazajos iepakojumos. Tādēļ pacients no šāda aptiekas piedāvājuma būs ieguvējs. Noteikumos definēts maksimāli pieļaujamais aptiekas piecenojums par rūpnieciski ražotu zāļu fasēšanu.

Ministrs jau labu laiku lolo ieceri arī par ģenērisko jeb patentbrīvo medikamentu cenu samazināšanu, grozot Zāļu valsts aģentūras cenrādi. Maksa par to reģistrēšanu varētu sarukt pat desmit reizes, sola G. Belēvičs. Šis darbs vēl priekšā. Jebkādas izmaiņas attiecībā uz Zāļu valsts aģentūru nozarē gan tiek uztvertas bažīgi.

Savukārt slimnīcu sektorā zāles varētu padarīt lētākas, ļaujot izmantot lielos klīniskos zāļu iepakojumus, ko šobrīd traucē neesošais tulkojuma neesamība uz tiem latviešu valodā. «Ja mēs varam gan individuālajiem klientiem, gan slimnīcām nereģistrētus medikamentus izsniegt, iedodot anotācijas tekstus latviešu valodā slimnīcas personālam, slimnīcas aptiekas darbiniekam, ārstiem, es neredzu nekādu situācijas pasliktinājumu pacientam,» tā viņš.

Visu rakstu Medikamentu pieejamība – diskusiju objekts lasiet 9. septembra laikrakstā Dienas Bizness.