MK lems par laukstrādnieku nodokļa ieviešanu 

Ministru kabineta (MK) sēdē paredzēts izskatīt grozījumus likumā par iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN), kas paredz mazināt nelegālo nodarbinātības līmeni sezonas laukstrādnieku vidū, kā arī administratīvo slogu, kas saistīts ar šai nozarei raksturīgu nevienmērīgo sezonas darbinieku plūsmu.

Dienas Bizness, 13.8.2013

Grozījumus likumā paredzēts izskatīt otrdien, 13. augustā. Tie paredz, kā alternatīvu jau esošajiem darbaspēka nodokļiem ieviest sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokli, nosakot 15% nodokļa likmi, skaidro MK.

Darba devējs, kura saimnieciskā darbība ir saistīta ar augļu, ogu un dārzeņu audzēšanu, sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokli varēs piemērot ienākumam, kuru izmaksās personai, kas tieši tiks nodarbināta augļkoku, ogulāju un dārzeņu sējā un stādīšanā, sējumu un stādījumu kopšanā, ražas novākšanā, augļu, ogu un dārzeņu šķirošanā. Tā kā darbi šajā nozarē tiek veikti izmantojot gan tehniku, gan laukstrādnieka darbu, likumprojektā paredzēts par sezonas darbu lauksaimniecības nozarē neuzskatīt traktortehnikas vadīšanu.

Jau pirms Saeimas vēlēšanām Jaunā Konservatīvā partija solīja, ka visas trīs Latvijas lielās ostas ir jāpaliek zem valsts jumta, tādēļ ASV sankcijas pret Aivaru Lembergu un vairākām juridiskajām personām ir uzlūkojamas kā politisko solījumu pildīšana un vienlaikus politiskās varas pārvēršana ekonomiskajā.

Savukārt, lai segtu minimālās administratīvās izmaksas un vienkāršotu sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokļa administrēšanu, kā arī, ņemot vērā nozarei raksturīgo nevienmērīgo un īslaicīgo nodarbinātības specifiku, paredzēts noteikt minimālo sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokļa maksājumu 0,50 latu (0,70 eiro) apmērā par katru nostrādāto dienu, ja aprēķinātais sezonas laukstrādnieku ienākuma nodoklis no dienā nopelnītās summas ir mazāks par šo minimālo maksājumu.

Tāpat grozījumos plānots ieviest īpašu sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokļa sadalījumu. Ja sezonas darbos nodarbinātā ienākumi, kas kārtējā mēnesī gūti visos nozares uzņēmumos kopā, nepārsniedz 50 latus (70 eiro), nodoklis tiek ieskaitīts IIN sadales kontā. Ja sezona darbos nodarbinātā ienākumu kopsumma mēnesī pārsniedz 50 latus (70 eiro), nodoklis no saņemtās atlīdzības tiek sadalīts un ieskaitīts budžetā šādā proporcijā: 90% – valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu kontā un 10% – IIN sadales kontā, skaidro MK.

Paredzēts arī, ka Lauku atbalsta dienests izveidos informācijas sistēmu, kurā tiks reģistrēti komersanti, kas īslaicīgi izmanto sezonālo darba spēku, un sezonas darbos nodarbinātās personas.

Savukārt Finanšu ministrijai sadarbībā ar Labklājības ministriju un Zemkopības ministriju līdz 2018. gada 1. februārim jāizvērtē sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokļa ieviešanas gaita un rezultāti un par to jāiesniedz MK ziņojums. Ja vērtējumā būs vērojama pozitīva attīstības tendence, kas liecinās par nereģistrētās nodarbinātības mazināšanos un budžeta ieņēmumu pieaugumu, sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokļa režīma efektivitāte tiks atkārtoti vērtēta vēl pēc trīs gadiem.

Ja ziņojumā, kas tiks sagatavots līdz 2018. gada 1. februārim, apkopotie dati liecinās par to, ka sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokļa režīma efektivitātes izvērtēšanai izvirzītie kritēriji nav sasniegti, tiks lemts par grozījumiem likumā par IIN saistībā ar sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokļa režīmu regulējošo normu izslēgšanu.

Par likumprojektu vēl lems Saeima.

Tevi varētu interesēt

Vairāki ministri norādījuši, ka viņu atalgojums šobrīd ir neadekvāti zems. Tam esot...

Augļkopības un dārzkopības nozarē dominē nelegālā nodarbinātība, kas nesamaksātu nodokļu...

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Edmunda Sprūdža paveiktais pēdējā gada...

Valdība atbalstījusi grozījumu Nolietotu transportlīdzekļu apsaimniekošanas likumā,...

Jau vairākus mēnešus ministri, amatpersonas un ārvalstu viesi būtu varējuši valdības...

Nepalaid garām

Dzelzceļa līnijas "Rail Baltica" projekta īstenotāji atklājuši pirmās nākotnes infrastruktūras...

Nākamajā gadā uzņēmējiem gaidāms ne viens vien izaicinājums, taču tajā pašā laikā...

Par čeku loterijas devumu ēnu ekonomikas apkarošanā un nodokļu ieņēmumu palielināšanā varēs...

Ekonomikas izaugsmes bremzēšanās ir vērojama, taču vismaz tuvāko gadu laikā tik dziļa...

Latvijas tehnoloģiju uzņēmumi saredz iespēju darbiniekiem strādāt attālināti, taču ļaut strādāt...

Novembra sākumā Rīgā, Ģertrūdes ielā atklāts salons BG Suits, kas piedāvā gan...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

No šīs sadaļas

Vecāki reāli saņems tikai apmēram pusi no valsts 2013.gada finansiālā atbalsta aukles...

Satiksmes ministrija gribētu interneta sistēmu iedarbināt jau uz Saeimas vēlēšanām, bet...

Sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju iepirkumu likums piedzīvos remontu, premjers līdz septembrim gaidīs...

Ministriju papildu pieprasījumiem valdība piešķīrusi 10 miljonus latu, savukārt ES fondu...

Meklējot papildu ieņēmumu iespējas 2014. gada budžetā, ministrijas piedāvā ieviest autoceļu...

Trešdien tikšanās laikā ar ministrijām Latvijas Lielo pilsētu asociācijas (LLPA)...

Saglabājot iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmi arī nākamgad 24% apmērā, nevis samazinot...

Finanšu ministrija (FM) ir izstrādājusi trīs risinājumus darbaspēka nodokļu mazināšanai,...

Trūkumus un nepilnības nodarbinātībā labos ar vairāk kā 20 grozījumiem darba likumā....

Valdība nolēmusi piešķirt 113,3 tūkstošus latu zemes aerolāzerskenēšanai...