Naudu virzīs uz risku

2017. gada 15. decembris plkst. 8:09
Autors: Didzis Meļķis
Sadaļa: Finanses
Dalies ar šo rakstu

Investīciju iztrūkumu kompensējošajam plānam piešauj vēl pāris gadus un ambīcijas inovāciju jomā, piektdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Investīciju iztrūkums jūtamam ekonomiskajam izrāvienam pēckrīzes Eiropā ap 2014. gadu tika lēsts 700 miljardu eiro apmērā, un tā kompensēšanai tā laika jaunā Eiropas Komisija radīja Investīciju plānu Eiropai. Eiropas Komisijas prezidenta vārdā tas tika iedēvēts par Junkera plānu. Latvijas prezidentūras ES Padomē laikā 2015. gada vidū Junkera plāns trieciena tempā tika dabūts cauri, un tam pa pēdām sekojošais Eiropas Stratēģisko investīciju fonds (ESIF) ir praktiskais instruments, kā tas tiek īstenots.

Tā uzstādījums ir ar ES budžetu garantēt Eiropas Investīciju bankas (EIB), Eiropas Investīciju fonda un dalībvalstu attīstības finanšu institūciju iesaisti to ekonomikai stratēģiski nozīmīgo projektu un virzienu kreditēšanā, kurus komercbankas un privātais sektors vispār finansēt ir atturīgs. Junkera plāna uzstādītais mērķis bija līdz šā gada beigām ES ekonomikai caur ESIF projektiem piesaistīt papildus 315 miljardus eiro. Tas ir gandrīz izdevies. Pēc EIB datiem, naudas izteiksmē tie ir 49,6 miljardi eiro īstenotās un 251,6 miljardi eiro vēl plānotās investīcijās, ko šajos divos ar pusi gados ir piesaistījušas dalībvalstis.

ES ekonomiskās politikas veidotāji ESIF potenciālu neuzskata par izsmeltu, un pašu fondu – par pieregulējamu un turpināmu. Līdz ar Eiropas Parlamenta balsojumu ESIF darbība ir pagarināta līdz 2020. gadam, bet tā investīciju kapacitāte – līdz 500 miljardiem eiro. DB vērtējumā būtisks jauninājums ir uzsvars, ka sevišķs atbalsts un vērība ir jāveltī inovatīviem projektiem, kas sava riskantuma dēļ citādi tirgus atbalstu nesaņemtu.

Visu rakstu Naudu virzīs uz risku lasiet piektdienas, 15.decembra laikrakstā Dienas Bizness!

Dalies ar šo rakstu