No norakstīta Pļaviņu HES transformatora noplūdusi eļļa rada draudus videi

2017. gada 23. janvāris plkst. 15:49
Autors: Žanete Hāka
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Pļaviņu HES teritorijā notikusi aptuveni 2 kubikmetru eļļas noplūde no norakstīta lieljaudas transformatora, kas ir izraisījusi piesārņojumu un radījusi apdraudējumu videi, informē Valsts Vides dienests. 

Vakar, 2016. gada 22. janvāra pēcpusdienā, Pļaviņu HES apsardze konstatēja eļļas noplūdi HES ūdenskrātuvē un paziņoja par to HES atbildīgajiem dienestiem.

Pļaviņu HES teritorijā, blakus ūdenskrātuvei, ilgstoši bija novietoti rezervē esoši, šobrīd norakstīti divi lielas jaudas transformatori.

Noplūde notika no viena transformatora izplešanās trauka, kura temperatūras devēja ligzdā bija izveidojusies plaisa (plaisas iemesls tiek skaidrots). Pēc vietas apsekošanas konstatēts, ka sākotnēji tajā bija 2 kubikmetri eļļas, kas ir noplūdusi un nonākusi lietus ūdens teknē, bet no turienes izplūdusi ūdenskrātuvē uz ledus. Rezultātā bija izveidojies apmēram 20 kvadrātmetrus piesārņots laukums.

Teknē un uz ledus esošais sniegs daļēji darbojās kā sorbents. Pēc aptuveniem aprēķiniem uz ledus nonācis aptuveni 1 kubikmetrs transformatora eļļas.

Šobrīd dienesti turpina darbu pie piesārņojuma lokalizēšanas. SIA Eko Osta veic naftas produktu savākšanas darbus no ledus: izgriež un savāc ar naftas produktiem piesārņoto ledu, kas tiks utilizēts. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, izgriežot ledu, ievieto naftas absorbējošās bonas. Valsts vides dienesta (VVD) inspektori veic pārbaudi, ar mērķi noskaidrot negadījuma iemeslus un videi nodarīto kaitējumu. 

Dalies ar šo rakstu