Noslēdz darbu pie sociālās apdrošināšanas likuma izmaiņām 

Saeimas Sociālo un dara lietu komisija trešdien, 7.septembrī, izskatīšanai Saeimā trešajā galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumā Par valsts sociālo apdrošināšanu, lai pilnveidotu sociālās apdrošināšanas sistēmu un atrisinātu virkni praksē  konstatētu problēmu, informē Saeimas Preses dienests.

Žanete Hāka, 07.9.2016

Ar grozījumiem no likuma paredzēts izslēgt normas, kas regulē fiksētā iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāju sociālo apdrošināšanu, jo no 2016.gada saimnieciskās darbības veicējiem vairs nav paredzēta iespēja maksāt fiksēto iedzīvotāju ienākuma nodokli.  

Praksē aizvien biežāk ir gadījumi, kad persona, par kuru sociālās iemaksas Latvijā veic valsts (piemēram, bezdarba, maternitātes u.c. gadījumos), vienlaikus minētajā periodā ir nodarbināta un nodokļu samaksu veic citā valstī.  Tādējādi persona tiek vienlaikus sociāli apdrošināta divās valstīs, lai arī likums nosaka, ka sociālās iemaksas no valsts budžeta netiek veiktas, ja persona strādā ārvalstī. Tādēļ likumprojekts paredz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai (VSAA) tiesības gadījumos, kad tā saņem informāciju par personas nodarbinātību vai sociālo apdrošināšanu ārvalstī, anulēt personai Latvijā reģistrētās iemaksas, kas veiktas no valsts budžeta.  

Likuma grozījumi arī paredz noteikt, ka gadījumos, kad sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas kļūdaini veiktas citā Eiropas Savienības, Eiropas ekonomikas zonas valstī vai Šveicē un tās tiek pārvestas uz Latviju, šīm iemaksām netiek piemērota nokavējuma nauda. 

Likuma grozījumi paredz pašnodarbinātai personai vienu reizi mēneša laikā tiesības labot iesniegto pašnodarbinātā ziņojumu. Pašnodarbinātā valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu objekts ir brīvi izraudzīti ienākumi, un šādu izvēli persona var izdarīt vienu reizi par pārskata ceturksni. Taču spēkā esošā likuma redakcija neparedz iespēju precizēt pašnodarbinātā ziņojumu, lai arī pašnodarbinātie vēršas VSAA ar šādiem lūgumiem.  

Lai efektīvāk atgūtu personai pārmaksātos sociālās apdrošināšanas pakalpojumus, plānots precizēt normas par pārmaksu atgūšanu. Piemēram, pakalpojuma pārmaksu atgūs, ieturot 10 procentus no turpmāk saņemamā pakalpojuma. Savukārt, ja pārmaksa piecas reizes pārsniedz personai izmaksājamo pakalpojumu, tad tās atgūšanu nodos arī tiesu izpildītājam. 2014.gadā VSAA konstatējusi pakalpojumu pārmaksu 1,7 miljonu  eiro apmērā.  

Izmaiņas likumā Par valsts sociālo apdrošināšanu trešajā lasījumā vēl jāskata Saeimā.  

No šīs sadaļas

Trešdien, 7.septembrī, tika izsolītas valsts obligācijas ar dzēšanas termiņu 2022.gada...

AS Swedbank klienti saņēmuši krāpnieciskus e-pastus, kas izsūtīti Swedbank vārdā ar maldinošu...

Valsts kancelejas (VK) konsultants Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektora atlasē Eiro personāls...

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) padome ir pieņēmusi lēmumu aizliegt Versobank...

Šā gada 2. ceturksnī mājokļu pieejamība Rīgā turpinājusi strauji uzlaboties, saglabājot...

Cūkkopības saimniecībām situācija jau ilgstoši ir neapskaužama gan sakarā ar Krievijas...

Pārmaiņām maksātnespējas uzraudzībā un nosacījumos ir tapis piecgades plāns, bet ir jautājumi...

2014.gadā Eiropas Savienībā (ES) ir zaudēta liela pievienotās vērtības nodokļa (PVN) ieņēmumu...

Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) uzskata, ka, vēl vairāk palielinot finansējumu veselības...

Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) direktore Inese Kalvāne tiek virzīta Valsts kontroles padomes...