Tirdzniecība un pakalpojumi

Papildināta - Arī Latvijā varētu meklēt zirgu gaļu; līdz šim zirga gaļas precedenti nav bijuši

Sandra Dieziņa, Db.lv, 14.02.2013

Foto: AFP--LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Eiropas Komisija izvērtē iespēju uzdot visu ES dalībvalstu pārtikas uzraudzības dienestiem veikt DNS pārbaudes pārstrādātai liellopu gaļai, jo vairāku dalībvalstu dienesti atklājuši, ka Comigel un Findus ražotajos pārtikas produktos liellopu gaļa aizstāta ar zirgu gaļu, turklāt ir aizdomas par veterināro zāļu atliekvielām šajā gaļā. Latvijas Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) līdz šim veiktajās pārbaudes aizdomīgu gaļu nav konstatējis, tomēr novēroti citi pārkāpumi.

Papildināta ar 1., 2. un 3. rindkopu.

Ja EK pieņems lēmumu visu ES dalībvalstu pārtikas uzraudzības dienestiem vekt DNS pārbaudes pārstrādātai liellopu gaļai, arī PVD, iepriekš izvērtējot, kuros pārtikas aprites posmos un kādiem pārtikas produktiem, ņems paraugus laboratoriskajām pārbaudēm. Līdz šim Latvijā nav bijuši tādi gadījumi, kad liellopu gaļā tikusi konstatēta zirga gaļas klātbūtne, Db.lv stāstīja PVD pārstāve Ilze Meistere.

Tomēr līdz šim ir bijuši gadījumi, kad tirgotāji ir nepareizi norādījuši dzīvnieka vecuma kategoriju, tādējādi maldinot pircējus, stāstīja PVD pārstāve. PVD ir konstatējis tādus gadījumus, kad piemēram, aitas gaļa tiek uzdota par jēra gaļu (jērs ir līdz 12 mēnešu vecumam, aita – no 12 mēnešiem), un liellopa gaļa – par jaunlopa gaļu (teļš – līdz 8 mēnešiem, jaunlops – no 8 līdz 12 mēnešiem, no 12 mēnešiem – liellops), skaidro PVD pārstāve.

Pirms kāda laika PVD saņēma sūdzību, kurā tika izteiktas aizdomas, ka kādā sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumā pārtikas produktu gatavošanā tiek izmantota suņa gaļa. PVD veica virkni pārbaužu un toreiz šī informācija neapstiprinājās.

Problēmas veikt DNS pārbaudes pārstrādātai liellopu gaļai sagādā tas, ka PVD nav piešķirts finansējums šādu ārpuskārtas izmeklējumu veikšanai, tādēļ to nāksies pieprasīt, informēja I. Meistere.

Kamēr EK vēl lemj par obligātu laboratorisko izmeklējumu veikšanu, PVD inspektori, veicot pārbaudes pārtikas tirdzniecības uzņēmumos, jau pievērš pastiprinātu uzmanību gaļas izstrādājumiem un gaļai, to izsekojamībai, tostarp marķējumam un pavaddokumentos norādītajai informācijai. PVD jau ir noskaidrojis, ka lielākie Latvijas lielveikalu tīkli nav saņēmuši firmu Comigel un Findus produkciju un nesadarbojas ar minētajām firmām. Zirga gaļu pārtikas ražošanā drīkst izmantot, taču ražotājam tas ir jānorāda produkta marķējumā, pretējā gadījumā tā ir patērētāju maldināšana. Gaļas pārstrādes uzņēmums ražošanā drīkst izmantot legālā kautuvē kauta dzīvnieka gaļu, kuras izcelsmi tas var pierādīt. Latvijas gaļas pārstrādes uzņēmumiem, kuros PVD pārbaudes veic vismaz trīs reizes gadā, ir jāspēj pierādīt ražošanā izmantoto izejvielu izcelsme un pierādījumus ir jāsniedz arī dokumentāli.

Iepriekš izskanējušas spekulācijas, ka zirgu gaļa tikusi vesta no Polijas uz Īriju, kā arī no Rumānijas kautuvēm piegādata Francijas pārtikas kompānijai Comigel. Polija ir tuvākā valsts Latvijai, kura iesaistīta zirgu gaļas skandālā.

Jau ziņots, ka Lielbritānijas Pārtikas standartu aģentūra likusi visām britu kompānijām pārbaudīt apstrādātas liellopu gaļas produktus pēc tam, kad tika atklāts, ka kompānijas Findus lazanja sastāv no zirga gaļas.

Lielbritānijas Pārtikas standartu aģentūra Findus tirgotajos produktos atklātas arī fenilbutazona – vielas, kas cilvēkiem var būt kaitīga, bet tiek izmantota zirgu ārstēšanā – paliekas.