Papildināta - ES Tiesa atļauj arestēt airBaltic un Rīgas lidostas īpašumus

2014. gada 28. oktobris plkst. 12:41
Autors: LETA
Dalies ar šo rakstu

Eiropas Savienības (ES) Tiesa nolēmusi, ka ar Lietuvas tiesas lēmumu var arestēt aviokompānijas airBaltic un Rīgas lidostas īpašumu 200 miljonu litu (57,92 miljonu eiro) vērtībā, vēsta portāls Delfi.lt.

Tiesa šādu lēmumu pieņēmusi 23.oktobrī, un tas paver durvis bankrotējušās Lietuvas lidsabiedrības flyLAL-Lithuania Airlines (flyLAL) kreditoriem prasīt zaudējumu atlīdzināšanu 200 miljonu litu apmērā par iespējamo airBaltic negodīgo rīcību, paziņoja FlyLAL administrators Aurimans Valaitis.

Pēc viņa teiktā, tagad ir jāsagaida Latvijas Augstākās tiesas lēmums un jāveic darbības īpašuma arestam Latvijā.

Starptautiskajā lidostā Rīga portālam Nozare.lv norādīja, ka Latvijas Augstākā tiesa bija vērsusies ES tiesā ar prejudiciāliem jautājumiem par to, kā interpretējama ES regula par citas dalībvalsts tiesu nolēmumu atzīšanu. Latvijas tiesās flyLAL atsaucas uz šo regulu, lūdzot izpildīt Lietuvas tiesas lēmumu par prasības nodrošināšanu. ES Tiesa Latvijas Augstākajai tiesai ir sniegusi atbildes par regulas interpretāciju, līdz ar ko Augstākā tiesa atsāks lietas izskatīšanu, lai pieņemtu lēmumu pēc būtības.

Lietuvas aviokompānija flyLAL 2009.gadā bankrotēja, kā vienu no iemesliem minot negodīgu konkurenci. 2008.gadā Lietuvas Apelācijas tiesa nolēma arestēt Rīgas starptautiskās lidostas un airBaltic īpašumu nepilnu 200 miljonu litu vērtībā, ko bija pieprasījusi flyLAL. Latvijas amatpersonas savukārt norādījušas, ka Lietuvas lidsabiedrības attieksme ir ļoti vienkārša - atņemsim latviešiem airBaltic un paši lidosim no Viļņas - un ka flyLAL bankrots nenotika Rīgas lidostas piemēroto atlaižu airBaltic dēļ

Tiesa kā nodrošinājumu nolēma arestēt airBaltic un Rīgas lidostas īpašumus par šo summu, neattiecinot to vienīgi uz banku kontiem, jo tas varētu traucēt uzņēmuma darbību.

2013.gada maijā Latvijas Augstākā tiesa vērsās ES Tiesā pēc vērtējuma, vai ir pamats Latvijā neatzīt Lietuvas Apelāciju tiesas spriedumu.

Kā ziņots, izskatot strīdu starp bankrotējušo Lietuvas lidsabiedrību flyLAL-Lithuania Airlines (flyLAL) un starptautisko lidostu Rīga, kā arī nacionālo lidsabiedrību airBaltic par aresta uzlikšanu atbildētāju mantai, Augstākās tiesas (AT) Senāts nolēma 2013.gada maijā uzdot vairākus prejudiciālus jautājumus Eiropas Savienības (ES) Tiesai.

Saskaņā ar pieņemto lēmumu Senāts ES Tiesai jautāja, vai lieta, kurā lūgts piedzīt zaudējumus un atzīt par nelikumīgām atbildētāju darbības saistībā ar aizliegtu vienošanos un dominējoša stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un kas balstīta uz citas dalībvalsts vispārsaistošu normatīvo aktu piemērošanu, ir atzīstama par civillietu vai komerclietu minētās izpratnē, ņemot vērā, ka aizliegtās vienošanās nav spēkā ar to noslēgšanas brīdi, bet normatīvo aktu pieņemšana ir valsts darbība publisko tiesību jomā, uz kuru attiecas starptautisko publisko tiesību normas par valsts jurisdikcionālo imunitāti pret citas valsts tiesām.

Lēmums par vēršanos ES Tiesā ar prejudiciāliem jautājumiem nebija pārsūdzams, savukārt līdz ES Tiesas nolēmuma spēkā stāšanās dienai tiesvedība Senātā izskatāmajā civillietā tika apturēta.

Iepriekš lidosta Rīga un airBaltic Senātā iesniedza blakus sūdzības par Rīgas apgabaltiesas lēmumu, ar kuru uzlikts arests atbildētāju mantai. Apgabaltiesa apelācijas kārtībā pērn 12.jūnijā atstāja negrozītu Rīgas Vidzemes priekšpilsētas tiesas 2012.gada 19.janvāra lēmumu atzīt un izpildīt Latvijā Lietuvas tiesas 2008.gada lēmumu par aresta uzlikšanu airBaltic un lidostas Rīga kustamajai mantai un mantiskajām tiesībām apjomā, kas nepārsniedz prasījuma summu - 57,92 miljonus eiro.
Iepriekš tiesas sēdē airBaltic pārstāvis izteicās, ka lidsabiedrībai ir milzīga loma Latvijas tautsaimniecībā un lēmuma izpilde apdraudēs un paralizēs airBaltic darbību. Šāds prasības nodrošinājums veicinās partneru un kreditoru satraukumu.

Tāpat tika norādīts, ka nav izpratnes par flyLAL pēc šāda prasības nodrošinājuma, jo strīds ilgst jau piecus gadus, - tas nepalīdzēs prasītajam, bet «sagraus airBaltic». Savukārt lidostas pārstāvji izteicās, ka viss smagums būs jāiznes tai, jo, uzliekot arestu mantai, lidostas darbība tiks pilnībā paralizēta.

Papildināta visa ziņa

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārdi

Populārākās ziņas

Nepalaid garām