Foto: www.freeimages.com

Papildināta - Strīdā ar SPRK tiesa lemj par labu Latvijas Gāzei 

Administratīvā apgabaltiesa 2017.gada 17.oktobrī ir atzinusi par prettiesisku Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) lēmumu uzlikt pienākumu akciju sabiedrībai Latvijas Gāze (LG) nodrošināt piekļuvi gāzes infrastruktūrai pirms 2017.gada 3.aprīļa, informē uzņēmumā.

Zane Atlāce - Bistere, 2017. gada 18. oktobris plkst. 17:57

Pievienotas pēdējās četras rindkopas

«Tiesas spriedums ir svarīga tiesiskās paļāvības principa uzvara, aizsargājot uzņēmumu no administratīvās iestādes patvaļas, kas politisku vai citu iemeslu dēļ vēlējās piemērot likumu ar atpakaļejošu spēku attiecībā uz valsts un Latvijas Gāzes akcionāru noslēgtajiem līgumiem», uzskata Latvijas Gāzes valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis.

Lietas apstākļi ir saistīti ar 2016.gadā VAS Latvenergo iesniegto pieprasījumu Latvijas Gāzei dabasgāzes pārvades un sadales sistēmas lietošanas pakalpojumu nodrošināšanai, lai izlietotu cita dabasgāzes tirgotāja iegādāto dabasgāzi savam galapatēriņam Latvijas teritorijā – Rīgas TEC-2, pirms 2017.gada 3.aprīļa. Aizsargājot savas normatīvajos aktos garantētās tiesības uz ekskluzīvu gāzes tirdzniecību Latvijas Republikā, Latvijas Gāze vērsās SPRK. Tomēr komisija uzstāja, ka Latvijas Gāzei esot pienākums izpildīt VAS Latvenergo pieprasījumu un strādāt atvērta tirgus apstākļos jau kopš 2014.gada 4.aprīļa.

Administratīvā apgabaltiesa ar 17.oktobra spriedumu ir pilnībā noraidījusi SPRK nostāju tirgus atvēršanā, kā arī sniegusi detalizētu vērtējumu dabasgāzes tirgus atvēršanai Latvijas Republikā. Cita starpā Tiesa ir veikusi padziļinātu Enerģētikas likuma grozījumu vēsturisko analīzi, izvērtējot gan ekspertu viedokļus, gan arī likumprojektu materiālus, tādā veidā apgāžot SPRK nostāju par gāzes tirgus atvēršanu pirms 2017.gada 3.aprīļa.

«Ņemot vērā SPRK neapgāžamo pārliecību par «vienīgo pareizo » gāzes tirgus atvēršanu, kas acīmredzami pārkāpa Latvijas Republikas uzņemtās starptautiskās saistības pret Latvijas Gāzes akcionāriem, tiesas spriedums ir tikai likumsakarīgs novērtējums Regulatora līdzšinējai rīcība», tā lietas spriedumu komentē Dr.iur. Latvijas Gāzes Juridiskā departamenta vadītāja vietnieks Māris Onževs, kurš tiesā pārstāvēja Latvijas Gāzes intereses pret SPRK.

Savukārt SPRK pārstāve Ieva Bethere aģentūrai LETA uzsvēra - neskatoties uz to, ka Administratīvā apgabaltiesa ir apmierinājusi Latvijas gāzes prasību, minētajam spriedumam nav ietekmes uz pašreizējām tiesībām un pienākumiem, kuri noteikti Latvijas gāzei vai dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas infrastruktūras operatoram AS Conexus Baltic Grid.

SPRK ieskatā tiesa faktiski nav vērtējusi regulatora lēmumu pēc būtības, bet galvenokārt vērtējusi Enerģētikas likuma un Ministru kabineta izdoto Dabasgāzes piegādes un lietošanas noteikumu normas.

«Regulatoram, pieņemot lēmumus, ir pienākums ievērot normatīvajos aktos noteiktās prasības un līdz šim pieņemtie lēmumi ir bijuši atbilstoši Enerģētikas likuma un Ministru kabineta noteikumu prasībām. Lai sniegtu plašākus komentārus, ir nepieciešams detalizētāk iepazīties ar tiesas spriedumu. Regulators nepiekrīt tiesas spriedumā paustajai argumentācijai, tāpēc ir pieņēmis lēmumu minēto spriedumu pārsūdzēt Augstākajā tiesā,» pauda Bethere.

Tiesas spriedumu viena mēneša laikā no tā sastādīšanas dienas var pārsūdzēt Augstākās tiesas Administratīvo lietu departamentā, iesniedzot kasācijas sūdzību Administratīvajā apgabaltiesā.


Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

SIA Rešetilovs aizvirzās no krīzes, ko uzņēmums savā 28 gadu pastāvēšanas laikā...

Nepilniem 40 000 mikrouzņēmuma nodokļa maksātājiem var nākties domāt par savu nākotni,...

Šefpavārs Maksims Cekots, atverot restorānu Max Cekot Kitchen Rīgā, Torņkalnā, kurā piedāvā...

Lai gan konkurence elektronikas mūzikas instrumentu ražošanas segmentā ik gadu saasinās, SIA...

Investējot 15 miljonus eiro, Salienā, Babītes novada Piņķos uzsākta King's College Britu...

No šīs sadaļas
2017. gada 18. oktobris plkst. 13:33

Saistībā ar televīzijas kanālā TV3 raidījumā «Nekā Personīga» izskanējušo informāciju...

2017. gada 17. oktobris plkst. 16:44

Semināri par pieejamo atbalstu energoefektivitātes pasākumu īstenošanai daudzdzīvokļu ēkās...

2017. gada 17. oktobris plkst. 14:01

SIA «Baložu komunālā saimniecība» šī gada oktobra sākumā Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas...

2017. gada 17. oktobris plkst. 11:13

Neviena no TV 3 raidījumā «Nekā personīga» pieminētajām elektroenerģijas ražotnēm nav saņēmušas...

2017. gada 16. oktobris plkst. 16:42

Aizvadītajā nedēļā elektroenerģijas cena kāpusi visos apgabalos, tajā skaitā arī Baltijā tā...

2017. gada 16. oktobris plkst. 11:40

Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens Ekonomikas ministrijas kontroles grupai,...

2017. gada 16. oktobris plkst. 10:28

Esošās pieprasītās pieslēguma jaudas samazināšana daudzos uzņēmumos nav iespējama...

2017. gada 11. oktobris plkst. 17:58

Naftas ieguves apjoms Naftas eksportētājvalstu organizācijas OPEC dalībvalstīs šā gada septembrī...

2017. gada 10. oktobris plkst. 12:23

Jelgavā uzsākta pirmās daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas renovācija, kurā tiks ieguldīti aptuveni...

2017. gada 09. oktobris plkst. 16:21

Elektroenerģijas cenas aizvadītajā nedēļā piedzīvojušas strauju kritumu visā Baltijas reģionā,...