Politika

Par ceļošanu pēc Brexit

Ārlietu ministrija, 21.02.2020

Foto: AFP/SCANPIX/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

2020. gada 31. janvāra pusnaktī pēc Centrāleiropas laika (attiecīgi 1. februārī plkst. 01.00 pēc Latvijas laika) notika Apvienotās Karalistes (AK) izstāšanās no Eiropas Savienības (ES) – Brexit. Tālāk rakstā lasāma informācija, kas jāņem vērā ceļotājiem.

Atbilstoši AK Izstāšanās no ES līgumam no š.g. 1. februāra līdz 31. decembrim būs pārejas periods, kad AK vairs nebūs ES dalībvalsts, bet uz to vēl attieksies ES tiesības un pienākumi. ES un AK sadarbība šajā laikā turpināsies tāpat kā līdz šim ar vienīgo izņēmumu, ka AK vairs nepiedalīsies ES lēmumu pieņemšanā.

Par ES un AK attiecībām, sākot ar 2021.gada 1.janvāri, turpināsies sarunas. Šīs sarunas jānoslēdz līdz pārejas perioda beigām.

Ceļošana uz Apvienoto Karalisti Brexit pārejas periodā no 2020.gada 1.februāra līdz 31.decembrim

Pārejas perioda laikā ceļošanas nosacījumos nekas nemainīsies – ES, t.sk. Latvijas, pilsoņi uz AK un AK pilsoņi uz ES varēs ceļot tāpat kā līdz šim.

Ceļotāji

ES (t.sk. Latvijas) pilsoņiem tūrismam līdz 3 mēnešiem uz AK pēc Brexit vīza nebūs nepieciešama. 3 mēnešu bezvīzu uzturēšanās termiņš nebūs ierobežots ar jebkādu laika posmu (piemēram, 90 dienas pusgadā, kā tas ir ieceļošanai Šengenas telpā).

2021. gadā AK plāno ES pilsoņiem par vienīgo ceļošanas dokumentu noteikt pases. Attiecīgi AK vairs neatzīs ID kartes par ceļošanas dokumentu. Aicinām jau šobrīd ceļojot uz AK līdzi ņemt pasi.

Ieceļošanas nosacījumi nodarbinātības nolūkos AK, sākot ar 2021.gadu, mainīsies. Š.g. 19.februārī AK ir publicējusi politikas plānošanas dokumentu, kurā ir iezīmēts AK redzējums par nākotnes imigrācijas AK noteikumiem. Vienlaikus atzīmējams, ka par savstarpējiem mobilitātes nosacījumiem ES un AK vēl diskutēs sarunās par nākotnes attiecībām.

Bērnu ceļošana

Ceļojot uz AK, bērni varēs šķērsot Latvijas robežu ar derīgu pasi vai personas apliecību un bez papildus dokumentu uzrādīšanas neatkarīgi no tā, vai bērni ceļo vieni vai ar pavadoni. Tā kā 2021. gadā AK plāno ES pilsoņiem par vienīgo ceļošanas dokumentu noteikt pases, aicinām jau šobrīd ceļojot uz AK līdzi ņemt pasi.

Aicinām sazināties ar aviopārvadātāju par nepieciešamību nepilngadīgajiem pasažieriem uzrādīt papildus dokumentus atbilstoši pārvadātāju drošības prasībām.

Tāpat jāņem vērā, ka, šķērsojot AK robežkontroles punktus, var tikt prasīts uzrādīt vismaz viena vecāka piekrišanu bērna patstāvīgai izceļošanai no Latvijas, radniecību apliecinošus dokumentus, jo īpaši gadījumos, ja vecāka un bērna uzvārds atšķiras, kā arī otra vecāka piekrišana vai atļauja trešajai personai pavadīt bērnu ceļojumā. Sīkāka informācija atrodama, klikšķinot šeit.

Ceļošana ar automašīnu

Braukt ar transportlīdzekli, kuram ir Latvijas numura zīmes, nereģistrējot transportlīdzekli un nemaksājot ceļa nodokli, Lielbritānijā var, ja jūs izmantojat automašīnu ne ilgāk par 6 mēnešiem gada laikā.

Ceļojot ar privāto automašīnu, ES izdotās vadītāju apliecības turpinās būt derīgas AK. Obligāta prasība AK ir, lai autotransports būtu apdrošināts, kā arī uz tā jābūt uzlīmēm ar valsts pieņemtajiem apzīmējumiem (LV).

Apdrošināšana

Pārejas perioda laikā darbosies Eiropas veselības apdrošināšanas karte jeb EVAK, kuru var izmantot, īslaicīgi uzturoties ES dalībvalstīs. Par kartes darbību pēc pārejas perioda informācija vēl tiks precizēta.

Muitas pārbaudes

Ceļotāja bagāža pārejas periodā netiks pakļauta muitas kontrolei.

Viesabonēšana

Pārejas periodā spēkā būs līdzšinējie ES viesabonēšanas nosacījumi.

Plašāka informācija par Brexit meklējama, klikšķinot šeit.