Investors

Pārdot maijā un atpūsties!

Jānis Šķupelis, 02.05.2018

Foto: AFP/SCANPIX/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Maijam finanšu tirgū ir sava reputācija – ne tā labākā

Finanšu tirgos maija mēnesim tiek atvēlēta īpaša nozīme. Tas ir pēdējais mēnesis, pirms oficiāli tiek ievadīta vasara, kuras laikā parasti rūk tirdzniecības apjomi; tāpat šis periods iemantojis cenu ziņā daudz neparedzamāku slavu. Pēc tam jau nāk septembris, kas tiem pašiem akciju tirgiem, skatoties vēsturiski, ir pats neveiksmīgākais mēnesis. Var jokot, ka pēc atvaļinājuma sezonas daudzi nāk uz darbu un tikai tad tā pa īstam saprot, kādas īsti ir savārītas ziepes.

Bet par maiju – Volstrītā šis mēnesis pat tiek saistīts ar teicienu «Sell In May And Go Away». Jau ziņots – vasaru, neskatoties uz silto gaisa temperatūru, akciju tirgos var salīdzināt ar pārziemošanas periodu. Tādējādi ir arī tādi tirgus dalībnieki, kas fiksē nopelnīto pirms vasaras iestāšanas, lai tirgū atkal atgrieztos rudenī (tā pa īstam – septembra vidū vai vēl pat vēlāk).

Ir zināms pamats

Pieejamie dati liecina, ka kopš 1950. gada vidēji maija mēnesī ASV Standard & Poor’s 500 indeksa vērtība palielinājusies par 0,16%. Ir bijuši 40 maija mēneši, kad akciju cenas augušas, un 28 maija mēneši, kad cenas sarukušas. Šādu sniegumu, protams, par izcilu nenosauksi, lai gan arī par kādu ļoti dramatiski sliktu to nevar uzskatīt. Šajā pašā laikā var saprast tirgus dalībnieku skepsi, jo no vasaras mēnešiem gan jūnijs, gan augusts akcijām nav tie paši labākie periodi. Vidēji jūnijā minētājā periodā S&P 500 indeksa vērtība sarukusi par 0,08%, bet augustā – par 0,27%. Vasaras godu zināmā mērā gan mēģina glābt jūlijs, kura laikā kopš 1950. gada ASV akciju cenas palielinājušās vidēji par 0,89%. Savukārt pieminētajā septembrī vidēji ASV akciju vērtības sarukušas par 0,64%.

Visu rakstu Pārdot maijā un atpūsties! lasiet 2. maija laikrakstā Dienas Bizness.

Komentāri

Pievienot komentāru