Pavasaris vairo mājokļu cenu pieauguma gaidītāju pulku

2012. gada 12. aprīlis plkst. 12:43
Dalies ar šo rakstu

Iedzīvotāju pozitīvisms attiecībā uz mājokļu cenu izmaiņām kopš gada sākuma uzrāda arvien pieaugošu tendenci – SEB Mājokļu cenu indikatora vērtība mēneša laikā pieaugusi par 5.1 punktu, bet kopš gada sākuma tā palielinājusies par 11.1 punktu.

Salīdzinājumā ar augstāko indikatora vērtību, kas tika sasniegta 2011. gada februārī, SEB Mājokļu cenu indikators vēl atpaliek par četriem punktiem.

«Līdz ar pavasara iestāšanos iedzīvotāju noskaņojumā var vērot lielāku pozitīvismu attiecībā uz iespējamo mājokļu cenu pieaugumu, palielinoties nekustamā īpašuma cenu kāpuma prognozētāju un samazinoties cenu krituma prognozētāju skaitam. Noskaņojuma uzlabošanās gan vairāk balstīta uz emocionāliem apsvērumiem, nevis faktiem un racionāli pamatotiem pieņēmumiem,» aptaujas rezultātus komentē SEB bankas sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis.

Salīdzinot Latvijā un Lietuvā veiktās aptaujas rezultātus, abās valstīs iedzīvotāju noskaņojums ir līdzīgs. Latvijā iedzīvotāju skaits, kas sagaida nekustamā īpašuma cenu pieaugumu tuvākā gada laikā mēneša laikā pieaudzis no 30% līdz 36% (2011.gada decembrī cenu pieaugumu prognozēja 28% respondentu), bet Lietuvā mājokļu cenu pieaugumu prognozētāju skaits ir nedaudz lielāks – 39%.

Lietuvā gan ir vairāk arī to iedzīvotāji, kuri uzskata, ka cenas nākotnē samazināsies – lai arī Latvijā mēneša laikā ir nedaudz palielinājies cenu krituma prognozētāju skaits no 13% līdz 14% respondentu (pērnā gada nogalē mājokļu cenu kritumu prognozēja aptuveni 18%), tas nesasniedz Lietuvas cenu samazinājuma prognozētāju skaitu – 20%. Gan Latvijā, gan Lietuvā katrs trešais respondents aptaujas laikā pauda uzskatu, ka mājokļu cenas 12 mēnešu laikā nemainīsies. Interesanti, ka, salīdzinot ar Latviju, Lietuvā ir gandrīz divas reizes mazāk respondentu (10%), kuriem nebija viedokļa par šo jautājumu.

SEB Mājokļu cenu indikatora aptauja Latvijā veikta sadarbībā ar pētījumu centru SKDS no 16. – 28. martam. Aptaujā Latvijā kopumā piedalījās 1001 iedzīvotājs. Iedzīvotāju aptauju Lietuvā veica Lietuvas un Lielbritānijas tirgus un sabiedriskās domas pētījumu aģentūra Baltijos tyrimai no šī gada 26.marta līdz 3.aprīlim. Aptaujā piedalījās 1000 Lietuvas iedzīvotāju.
 

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām