Pētījums: vairāk nekā trešdaļa mikrouzņēmēju nav informēti par nākamgad gaidāmajām nodokļu izmaiņām 

Lai arī ar nākamā gada 1.janvāri mikrouzņēmumu nodokļa maksātājus skars būtiskas izmaiņas - nodokļa likme tiks samazināta un par katru darbinieku būs jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI), tomēr pastāv bažas, ka liela daļa šī nodokļa maksātāju par to nezina vai nav iedziļinājušies. To apliecina Swedbank Finanšu institūta veiktā aptauja uzņēmumu tīklā Business Network.

Žanete Hāka, 2016. gada 08. novembris plkst. 10:29

Lai uzņēmējiem palīdzētu izprast gaidāmās pārmaiņas, Swedbank Finanšu institūts ir izstrādājis rīku, ar kura palīdzību ikviens mikrouzņēmējs var aprēķināt paredzamo ietekmi uz nodokļu nomaksu. Tas pieejams mājas lapā www.businessnetwork.lv.

Aptaujas dati rāda, ka 36% uzņēmumu nav informēti par gaidāmajām izmaiņām un to, kā tas skars viņu saimniecisko darbību. Piektdaļa (22%) atzīst, ka ir gana zinoši un arī turpmāk izmantos mikrouzņēmumu nodokļa formu. Vēl 5% apsver iespēju pāriet uz uzņēmumu ienākuma nodokļa maksāšanas režīmu, savukārt 13% plāno pārtraukt sava uzņēmuma darbību.

«Teju katrs gads līdz šim nesis kādas jaunas izmaiņas mikrouzņēmējiem, kas prasa laiku, lai pierastu un piemērotos. Arī nākamais gads nav izņēmums. No 2017.gada tā dēvētajiem mikrouzņēmumiem par katru darbinieku būs jāveic sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas no minimālās algas apmēra, pretī saņemot zemāku mikrouzņēmumu nodokļa likmi. Jāsaka, ka šāda likuma korekcija ir samērā pamatota - lai nodrošinātu vismaz minimālu sociālo aizsardzību tiem darbiniekiem, pret kuriem šis nodokļu režīms šobrīd nav vēlīgs. Tomēr jaunais regulējums var nozīmēt arī mazāku sociālo aizsardzību darbiniekiem tajos uzņēmumos, kuri strādā ar vidēji lielu apgrozījumu un mazu darbinieku skaitu. Piemēram, uzņēmumam ar apgrozījumu 50 tūkstoši eiro gadā un vienu darbinieku šobrīd VSAOI sastāda 244 eiro mēnesī, kamēr nākamgad tās būs no minimālās algas apjoma – 97 eiro mēnesī. Taču uzņēmumiem ar lielāku darbinieku skaitu izmaiņas var radīt būtisku nodokļu sloga pieaugumu. Tas neapšaubāmi rada pamatu pārdomāt atbilstošāko uzņēmējdarbības formu savai saimnieciskajai darbībai,» norāda Reinis Jansons, Swedbank Finanšu institūta vadītājs.

Kas nākamgad jāņem vērā mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem?

Mikrouzņēmumu nodokļu likme 5%

Sākot ar 2017.gada 1.janvāri, mikrouzņēmumu nodoklis uzņēmumiem ar apgrozījumu līdz 7000 eiro būs 5%, uzņēmumiem ar apgrozījumu no 7000 līdz 100 000 eiro pirmos trīs gadus – 5%, savukārt, no ceturtā gada – 8%. Svarīgi ņemt vērā, ka trīs gadu termiņš attiecas uz mikrouzņēmuma darbības ilgumu un arī tajā nodarbināto stāžu kā mikrouzņēmumu darbiniekiem (stāžs tiek skaitīts ne tikai attiecīgajā uzņēmuma, bet gan visos mikrozņēmumos, kuros darbinieks strādājis). Piemēram, ja mikrouzņēmuma “X” darbības otrajā gadā kādam darbiniekam kopējais stāžs mikrouzņēmumos pārsniedz 3 gadus, tad tajā gadā uzņēmumam “X” jāsāk piemērot 8% likme.

Jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas

No nākamā gada visiem mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem par saviem darbiniekiem būs jāveic minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas. 2017. gadā tās būs jāveic 3/4 apmērā no minimālās mēneša darba algas jeb no 285 eiro. Piemēram, ja VSAOI likme ir 34,09%, tad minimālais VSAOI maksājums 2017.gadā būs 97,16 eiro. Attiecīgi minimālais nodoklis 2017. gadā būs 1165,92 eiro (97,16 x 12) jeb 291,48 eiro ceturksnī (97.16 x 3) pat tad, ja mikrouzņēmumā nebūs neviena algota darbinieka, jo par tādu uzskata uzņēmuma īpašnieku, SIA dalībnieku un prokūristu. Turklāt šie maksājumi jāveic neatkarīgi no uzņēmuma apgrozījuma, darbinieku darba algas lieluma un fakta, vai darbinieks ir sociāli apdrošināts vēl kādā citā darba vietā.

Izmaiņas grāmatvedībā

Saistībā ar attiecīgajiem grozījumiem, turpmāk mikrouzņēmumu deklarācijā katru mēnesi būs jānorāda par katru darbinieku aprēķinātās VSAOI. Turklāt, ja mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā, tad kontu plānā jāievieš papildus grāmatvedības konti - norēķini par VSAOI un aprēķinātās VSAOI par darba samaksu.  

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

Latvijas pašvaldības desmitgades garumā cēlušas peldbaseinus, stadionus, kultūras centrus bez...

Restorānu nedēļas projekts lielu peļņu nenes, toties izvelk cilvēkus no mājām iepazīt...

Šodien Dienas Bizness rīkotajā preses konferencē par jaunāko izdevumu Miljonārs tika atklāti Latvijas...

Vecie dēļi iegūst otro dzīvi SIA AW Latvia ražotajās mēbelēs un sienu...

Reizi mēnesī pie veikala «Preces no Vācijas» vērojama mūsdienām netipiska aina -...

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

No šīs sadaļas
2016. gada 08. novembris plkst. 10:06

Aizdomās par Eiropas Savienības (ES) struktūrfondu līdzekļu izkrāpšanu lielā apmērā,...

2016. gada 08. novembris plkst. 9:17

Publiskajā telpā informācija par Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektora amatam izvēlēto...

2016. gada 07. novembris plkst. 18:09

8. novembrī notiks valstij piederošo un VAS Privatizācijas aģentūra turējumā esošo...

2016. gada 07. novembris plkst. 18:04

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) administrētie kopbudžeta ieņēmumi šī gada 10 mēnešos...

2016. gada 07. novembris plkst. 17:54

Valdošā koalīcija ir vienojusies Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektora amatam atbalstīt...

2016. gada 07. novembris plkst. 17:27

Pirmdien, 7. novembrī, finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola piedalās Eirogrupas sanāksmē,...

2016. gada 07. novembris plkst. 17:14

Risku ir vairāk nekā iespēju – tā vienā teikumā varētu raksturot pašlaik...

2016. gada 07. novembris plkst. 12:18

Parakstīšanās uz Capitalia jaunizlaistajām akcijām ir noritējusi sekmīgi. Izlaižot jaunas...

2016. gada 07. novembris plkst. 11:16

Latvijas Universitātes profesores Ramona Rupeika-Apoga un Irina Solovjova apkopojušas datus...

2016. gada 07. novembris plkst. 10:26

Latvijas Komercbanku asociācijā (LKA), turpinot vasarā uzsākto pārmaiņu stratēģijas ieviešanu,...