Ekonomika

Philip Morris International atzīts par 2024. gada labāko globālo darba devēju

Db.lv, 23.01.2024

Jaunākais izdevums

Phillip Morris Latvia mātes kompānija Philip Morris International (PMI) jau astoto gadu pēc kārtas ir atzīta par labāko globālo TOP darba devēju.

Šogad PMI, kas globāli nodarbina vairāk nekā 79 tūkstošus darbinieku, bija viens no tikai 17 darba devējiem visā pasaulē, kas par izcilu personāla politiku un praksi saņēma šādu novērtējumu.

Starptautiskā līmenī darba devējus katru gadu izvērtē un sertificē neatkarīgi auditori no Nīderlandē bāzētā TOP darba devēju institūta (Top Employers Institute). Sertifikācijas procesā tiek vērtēta uzņēmumu cilvēkresursu stratēģija un ikdienas prakse, kā arī organizācijas ieguldījums labākas darba vides veidošanā. TOP darba devēju institūts ik gadus vērtē un sertificē darba devējus, pamatojoties uz labākajām un jaunākajām cilvēkresursu pārvaldības praksēm. Institūta pētījumi un izvērtējums padziļināti aptver tādus aspektus kā pārvaldības un cilvēkresursu stratēģija, darba vide, talantu un spēju attīstības iespējas, karjeras un izaugsmes iespējas, dažādība, vienlīdzība un iekļaujoša pieeja, darbinieku labbūtība un citus. Kopumā pētījums aptver aptuveni 350 dažāda apjoma procesus un procedūras. Katru gadu īpaša uzmanība tiek pievērsta arī tam, kā darba devēji ņem vērā un ievieš jaunākās cilvēkresursu pārvaldības prakses.

“Mēs pastāvīgi sekojam jaunākajām tendencēm un pētījumiem cilvēkresursu jomā, ieklausāmies savos darbinieku viedokļos, uzlabojam viņu darba un attīstības apstākļus, arvien vairāk rūpējamies par savu darbinieku fizisko un emocionālo veselību un vienlīdzīgām iespējām. Mūsu mērķis ir, lai katrs mūsu darbinieks justos droši, sadzirdēts un spējīgs attīstīties un augt, un TOP darba devēja institūta vērtējums ir mūsu centienu apliecinājums,” norāda Philip Morris Baltic cilvēku un kultūras nodaļas vadītāja Sandra Daukšienė.

Viņa akcentē, ka darbiniekam ir jābūt galvenajai uzņēmuma vērtībai un darba devējam ir pastāvīgi jāseko līdzi tam, kā darbinieks jūtas uzņēmumā. Tāpēc Philip Morris pastāvīgi ievieš dažādus jauninājumus, kas veicina darbinieku labbūtību un labklājību.

“Mēs esam paplašinājuši savu “Laimīgo vecāku” programmu, kuras mērķis ir palīdzēt vecākiem pēc iespējas vienkāršāk apvienot darbu un bērnu audzināšanu, elastīgāk plānojot darba grafiku, tāpat jaunajiem vecākiem finansiāli kompensējam starpību starp bērnu kopšanas sociālajiem pabalstiem un darba algu. Esam saglabājuši hibrīdā darba pieeju arī pēc pandēmijas beigām, kad daži darba devēji sāka pakāpeniski atteikties no iespējas strādāt attālināti. Mēs ļaujam darbiniekiem pašiem izvēlēties savu darba grafiku – līdz pat 60% darba laika nedēļā viņi var strādāt attālināti. Mēs novērojam, ka darbinieki augstu vērtē šīs pieejas sniegto elastību, norāda S.Daukšiene.

S. Daukšiene arī uzsver, ka mūsdienīgu un atbildīgu darba devēju pienākums ir aktīvi novērst darbinieku izdegšanu. “Apzinoties, ka darbinieku emocionālā veselība ir ne mazāk svarīga, ka finansiālā stabilitāte, uzņēmums īstenojis papildu pasākumus emocionālās veselības jomā. Rezultātā pagājušajā gadā papildus jau esošajiem emocionālās veselības stiprināšanas līdzekļiem nodrošinājām visiem vadītājiem un darbiniekiem speciālas apmācības, kurās apguvām ne tikai to, kā izvairīties no izdegšanas un pašiem tikt galā ar stresu, bet arī kā pamanīt mūsu kolēģu izdegšanas simptomi,” stāsta S.Daukšiene.

Karjeras izaugsmes veicināšanai, ļoti būtisks aspekts ir uzņēmuma īstenotā personāla politika un atbalsts. Philip Morris darbiniekiem tiek dota iespēja veidot savu karjeru kompānijas uzņēmumos visā pasaulē – ir vairāki pozitīvi piemēri, kur darbinieki no Baltijas valstīm ir izveidojuši starptautiskas karjeras un šodien ieņem ļoti augstus un atbildīgus amatus centrālajā PMI pārstāvniecībā.

“Attīstības iespējas ne tikai veicina darbinieku lojalitāti, bet arī palīdz mums veiksmīgi veicināt Philip Morris International ambiciozo vīziju radīt pasauli bez cigarešu dūmiem. Rezultātā 2023. gadā uzsākām vēl vienu attīstības programmu - "Mentoringa spēks". Mūsu mērķis ir nodrošināt, lai vadītāji, kuri strādā ilgāk, dalītos savā pieredzē ar mazāk pieredzējušiem darbiniekiem, kuri vēlas iegūt zināšanas,” akcentē S.Daukšiene.

TOP darba devēju institūts ir dibināts pirms vairāk nekā 30 gadiem, un šo gadu laikā ir kļuvis par starptautisku autoritāti cilvēku resursu pārvaldības prakses sertifikācijas jomā. Institūts ir sertificējis vairāk nekā 2 300 darba devēju organizācijas 121, valstī piecos kontinentos. Institūta sertificētie darba devēji pozitīvi ietekmē vairāk nekā 12 miljonu darbinieku dzīvi visā pasaulē.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ekonomika

Sievietes aktīvi izglītojas un arvien biežāk ieņem vadošus amatus

Db.lv, 15.11.2023

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Gan Eiropas Savienības, gan Latvijas darba tirgus normatīvais regulējums sievietēm un vīriešiem paredz vienādas tiesības.

Tomēr reālajā dzīvē joprojām varam novērot, ka dzimums Latvijas darba tirgū spēlē visai nozīmīgu lomu, jo ir novērojamas būtiskas atšķirības gan izvēlētās profesijas un iegūtās izglītības jomā, gan arī atalgojuma ziņā.

Latvijā augsts sieviešu nodarbinātības līmenis

2023. gadā Eiropas Dzimumu līdztiesības indeksā Latvija ar 61,5 punktiem ieņem 19. vietu starp 27 Eiropas Savienības dalībvalstīm. Tostarp Latvija ir ieguvusi labus rezultātus darba jomā, kur Latvija ir ieguvusi 76,4 punktus. Visaugstākais rezultāts ir iegūts darba jomā, jo Latvijā sievietēm kopumā ir salīdzinoši augsta iesaiste darba tirgū.

Atbilstoši Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem 2022. gadā Latvijā ekonomiski aktīvi bija 951,3 tūkstoši jeb 68,6 % iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem. Vīriešu ekonomiskās aktivitātes līmenis (72,7 %) bija par 7,7 procentpunktiem augstāks nekā sievietēm (65 %). Šajā ziņā Latvija gan iet kopsolī ar pārējo Eiropu, jo arī citās ES dalībvalstīs vīriešu ekonomiskās aktivitātes līmenis salīdzinoši ir augstāks nekā sievietēm. Tomēr Latvijā sieviešu nodarbinātības līmenis bija par 5,7 procentpunktiem augstāks nekā vidēji sievietēm ES, savukārt vīriešu nodarbinātības līmenis – par 0,7 procentpunktiem augstāks nekā ES. Vislielākās atšķirības vīriešu un sieviešu nodarbinātībā bija novērojamas 35–44 gadu vecuma grupā (7,8 procentpunkti). Latvija ieņem arī līderpozīcijas pēc sieviešu īpatsvara vadītāju amatos. 2022. gadā starp darba ņēmējiem Latvijā 56,1 % vadītāju bija sievietes. Jaunākie bezdarbnieku dati rāda, ka faktiskā bezdarba līmenis Latvijā bija 6,3 %, sasniedzot 60,4 tūkstošus bezdarbnieku – 21,4 tūkstoši sieviešu un 39 tūkstoši vīriešu (2023. gada septembris). Tostarp sieviešu bezdarba līmenis septembrī samazinājās par 0,2 procentpunktiem līdz 4,5 %, vīriešu – par 0,1 procentpunktu līdz 8,1 %.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Pēc 5 gadiem tirgū karsējamā tabaka veido 14% no tabakas produktu tirgus

Db.lv, 18.10.2023

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lai gan pēdējo 5 gadu laikā cigarešu smēķēšana Latvijā ir nedaudz samazinājusies, tomēr bezdūmu karsējamās tabakas produktu tirgus daļa šobrīd ir tikai 14%, un no cigarešu lietošanas ir atteicies katrs desmitais pieaugušais smēķētājs Latvijā, liecina Philip Morris Latvia aplēses.

Philip Morris Latvia pārstāvji norāda, ka visā pasaulē tabakas industrija piedzīvo būtiskas pārmaiņas, un pieaugušie smēķētāji pakāpeniski atsakās no tradicionālo cigarešu lietošanas, izvēloties mazāk kaitīgas alternatīvas. Atteikšanās no cigaretēm ir jāpadara pēc iespējas pieejamāka visām sabiedrības grupām, arī mazāk nodrošinātiem pieaugušajiem cigarešu smēķētājiem, kuri citādi turpinātu lietot kaitīgākos tabakas produktus – cigaretes.

Philip Morris Latvia vadītāja Lelde Kļaviņa: “Philip Morris International veicina bezdūmu nākotnes veidošanu visā pasaulē, iesaistot inovācijas un zinātni, lai mazinātu cigarešu smēķēšanas radīto kaitējumu. Tāpēc mēs aktīvi strādājam pie salīdzinoši mazāk kaitīgiem produktiem.”

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Philip Morris International rūpnīcā Klaipēdā vēl aizvien ražo cigaretes, jo cilvēki tās smēķē, bet tas mainīsies un mainīsies līdz ar valstu uztveres maiņu par alternatīviem bezdūmu produktiem vispār. Brīdī, kad tabakas karsēšana tiks atzīta par atšķirīgu no smēķēšanas, kaitinošo dūmu uz ielām kļūs krietni mazāk, līdz tie izsīks pavisam.

Tā rūpnīcas 30 gadu jubilejas laikā intervijā Dienas Biznesam atzina kompānijas prezidents Eiropā Massimo Andolina.

Kas patlaban notiek ar tabakas biznesu globālā mērogā? Mainās regulējumi dažādās valstīs, ekonomiskā un sociālā vide, cilvēku attieksme? Kādi ir galvenie kompānijas izaicinājumi?

Pirmā un nedaudz skumjā ziņa ir tā, ka, lai arī daudzi smēķētāji visā pasaulē atzīst, ka parasto cigarešu smēķēšana kaitē viņu veselībai, tomēr dažādu iemeslu dēļ viņi turpina smēķēt. Tomēr ir arī divas labas ziņas. Pirmkārt, pasaulē varam novērot smēķēšanas izplatības mazināšanos. Otrkārt, daļa pieaugušo smēķētāju pēdējo gadu laikā ir mainījuši savus ieradumus, pārejot uz produktiem, kas ir labāki gan viņiem, gan sabiedrībai. Jāteic, ka, globāli raugoties, tabakas industrija pēdējo gadu laikā ir piedzīvojusi episkas pārmaiņas, ja salīdzina ar citām industrijām. 2016. gadā kompānija pēc ilgstošiem pētījumiem paziņoja, ka plāno cigaretes pilnībā aizstāt ar zinātniski pamatotiem bezdūmu produktiem.

Komentāri

Pievienot komentāru