Pieredzes stāsts: Kas jāzina, plānojot ceļojumu uz Butānu 

Butāna ir mistikas pilna, kas ir pilnīgi atbilstoši valstij, kas sevi dēvē par Pērkona pūķa zemi

Līva Melbārzde, 10.5.2019
1/11

Slavens Timpu simbols ir zelta Budas Dordenmas statuja, kas sēž augstu kalnā un noskatās uz pilsētu. Šī varētu būt pasaulē lielākā sēdošā Budas statuja, kuras iekšpusē izvietotas vēl 125 000 mazākas Budas statujas. Pārējās fotogrāfijas skatāmas raksta galerijā!

Foto: Līva Melbārzde

Iespiesta starp Indiju un Ķīnu, Butāna joprojām ir vieta, kurā paviesojies samērā neliels skaits tūristu. Tas saistīts gan ar šīs valsts imigrācijas politiku, gan faktu, ka tā ilgu laiku dzīvojusi atdalīti no pārējās pasaules, tikai 1999. gadā ieviešot televīziju un internetu. Butānā gada laikā tiek ielaisti ne vairāk kā 40 tūkst. tūristu, lai pārlieku nenoslogotu nelielās- ap 800 tūkst. iedzīvotāju- Himalaju valstiņas infrastruktūru.

Plānojot ceļojumu uz Butānu, jārēķinās, ka viena diena šajā valstī katram tūristam izmaksās no 200-250 ASV dolāriem (atkarībā no sezonas), kas jāsamaksā iepriekš, lai vispār saņemtu vīzu. Šajā naudas summā ir iekļautas ne tikai valsts tūrisma nodevas, gida, šofera un transporta pakalpojumi, bet arī naktsmītnes, ieejas maksa tūrisma objektos, kā arī ēdināšana trīs reizes dienā. Par to, kur tiks ēsts, gan lēmumu pieņems jūsu gids. Tomēr mana pieredze liecina, ka tūrisma infrastruktūra ir sakārtota labi- viesnīcas ir tīras un patīkamas, ēdiens garšīgs un atbilstošs Himalaju iedzīvotāju ēdienkartei. Proti, uzturā tiek lietoti daudzi jaka produkti- gan gaļa, gan piena produkti- sviests un siers. Jaka sviests tiek pievienots arī tējai, kas papildināta ar sāli un sodu, un ir iecienīts himalajiešu tautu dzēriens. Ēdienkartes tradicionāla sastāvdaļa ir arī rīsi un sarkanie čili pipari. Čili butānieši mīl īpaši, tāpēc viens no slavenākajiem produktiem ir ar čili aizdarīts siers. Savukārt saldajā butānieši labprāt sevi palutina ar pankūkām. Interesants fakts, tā kā budisma reliģija aizliedz dzīvnieku nogalināšanu, butānieši uzturā lietojamo gaļu importē no citām valstīm.

Butānas galvaspilsēta ir Timpu. Pilsētā ir ap 100 tūkst. iedzīvotāju un tā izvietojusies gleznainu ieleju un lēni plūstošu upju līkumos. Timpu ir ne tikai lielākā pilsēta Butānā, bet arī viena no retajām pilsētām pasaulē, kur uz ielām joprojām nav luksoforu, toties ir daudz brīvi staigājošu kaķu, suņu un govju.

Butāna ir viena no ekoloģiskākajām valstīm- tajā ir aizliegts ievest ķīmisko mēslojumu (arī plastmasas maisiņi ir aizliegti), tāpēc viss, kas šeit tiek izaudzēts, ir ekoloģiski tīrs un tādējādi Butānu varētu dēvēt par pirmo simtprocentīgi organisko valsti. Butāna ir arī viena no ļoti retajām valstīm pasaulē, kas vairāk CO2 absorbē nekā izdala atpakaļ atmosfērā un šīs valsts konstitūcija paredz, ka vismaz 60% no valsts ir jāpaliek apmežotai. Butānas tūrisma politikas sauklis ir «augsta vērtība, zema ietekme» un tas izpaužas gan ierobežotā skaita tūrisma atļaujās, gan arī tajā, ka no tūristiem tiek sagaidīts, ka tie respektēs šīs valsts kultūru un vidi. Īsumā, atbildot uz jautājumu, vai Butānu ir vērts apmeklēt- es saku jā. Butāna nelīdzinās nevienai citai līdz šim redzētai zemei- tajā ir lieliskas dabas ainavas un pārgājienu maršruti dabā (ar iespēju privāti nakšņot butāniešu mājās), fascinējoša vēsture un kultūra (izmantojiet izdevību, apmeklēt Butānu kādā no nacionālo festivālu laikiem). Butānā ir lieliski sajūtama garīguma un miera elpa un butānieši ir patiešām draudzīgi un labprāt ar jums runāsies- vismaz jaunā paaudze samērā labi pārvalda angļu valodu. Daudzus ceļotgribētājus uz Butānu attur salīdzinoši augstā obligātā dienas nauda, taču ir svarīgi atzīmēt, ka 65 dolāri no dienas naudas aiziet valdības uzturētajā ilgtspējības budžetā, no kura tiek nodrošināta bezmaksas veselības aprūpe un izglītība, atvieglojumi nabadzīgajiem butāniešiem un infrastruktūra. Turklāt atšķirībā no bezrūpīgākajiem Butānas kaimiņiem, šajā valstī ar augstu pārliecību var teikt, ka nauda tiešām aizplūst tur, kur tā ir paredzēta. Var jau teikt, vai tad tūristiem jānodarbojas ar labdarību, taču Butānas gadījumā der paturēt prātā, ka mazajai, klinšanajos kalnos esošajai valstiņai ir diezgan ierobežotas eksporta iespējas.

Ap 12% no tās iedzīvotājiem dzīvo zem starptautiski noteiktās nabadzības robežas un tās valdība tiešām ļoti cenšas aizsargāt valsts kultūru un tās oriģinālo seju, nepadodoties masveida globālā tūrisma un modernizācijas spiedienam.

JĀŅEM VĒRĀ

Izmaksas: «pīķa» sezonā (marts-maijs, oktobrisnovembris) 250 ASV dolāri no personas dienā, ceļojot vienatnē – 290 ASV dolāri no personas dienā, pārējā laikā 200 ASV dolāri no personas dienā (240 dolāri, ceļojot vienatnē), bērniem un pilna laika studentiem – 25% atlaide.

Transports: ikdienas tiešie lidojumi ar Butānas aviokompāniju Druk Air no Katmandu (Nepālā), kā arī no Deli, Kolkatas, Mumbajas, Dakas, Bangkokas un Singapūras

Butānā ir pieci gadalaiki – pavasaris, vasara, rudens un ziema (ar sniegu un temperatūrām līdz aptuveni -15 grādiem), kā arī lietus sezona (jūnijs-augusts)

Apģērbs: apmeklējot klosterus un cietokšņus, nepieciešams atturīgs, ķermeni nosedzošs apģērbs – garās bikses/svārki un krekli/jakas ar garām piedurknēm, kā arī slēgti apavi. Jārēķinās, ka daudzviet budisma kultūrā skaitās nepieklājīgi demonstrēt neapsegtus papēžus vai potītes, bet, ieejot tempļos u.c. reliģiskas nozīmes objektos, apavi ir jānovelk un cepures jānoņem Valoda: dzongkha

Valūta: Butānas ngultrums un Indijas rūpija

Ēdieni, ko pamēģināt: momo (līdzīgi pelmeņiem), sarkanie rīsi, čili siers, Ara liķieris, sviesta tēja

Tevi varētu interesēt

Jordānija ir labs tūrisma galamērķis ģimenei ar bērniem, jo tā ir diezgan...

Pasaules iespaidu kolekcionārs, dēkainis, motobraucējs un SIA Meditec un viesnīcas Two Wheels...

Itālija savā ziņā vienmēr ir bijis mans sapņu galamērķis, kas pārsteidz ne...

Visa mana būtība staro ikreiz,kad ir izvēlēts galamērķis jauniem piedzīvojumiem un nopirkta...

Katram ir sava Latvija. Viens gūst enerģiju, esot tuvāk dabai, cits –...

Nepalaid garām

Akciju sabiedrība "Meridian Trade Bank" 22. janvārī ir mainījusi nosaukumu uz "Industra...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

Tiesvedību un to radīto sarežģījumu dēļ Lielupes apkaimē slēgtais restorāns "36.līnija" atsācis...

Tiesa noraidījusi nogalinātā maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus brāļa prasību pret...

Ir būtiski runāt par privātās dzīves, interešu un plānu saskaņošanu ar darbu, nevis...

Skotijai ir viskijs, Somijai ir Nokia, Itālijai ir makaroni,Meksikai ir tekila, Karību...

No šīs sadaļas

Jau 25 gadus Rojā attīstās ģimenes bizness - viesnīca «Roja», bet pirms...

Kompānija SeaDream Yacht Club paziņojusi, ka veidos jaunu luksusa kruīza kuģi, kas...

Nākamajā – 2020. gadā – 22. jūnija darba dienu, kas iekrīt pirmdienā...

Tanzānija vēlas palielināt tūristu skaitu, ierīkojot trošu ceļu uz Āfrikā augstāko virsotni...

Ķīnas bagātākais ciems Huaksi, kas atrodas Dzjansi provincē, lepojas ar jaunu stikla...

Liepājā, Stendera ielā atklāta bijusī rokkafejnīcas ēka, kas jaunajā konceptā apvieno divus...

«Atkārtojiet pēc manis! Būt kopā ar to, ar ko es gribu,» Rumānijas...

Db.lv turpina aizsākto tradīciju, piedāvājot rubriku Fotonedēļa - uzmanību piesaistošu fotogrāfiju...

Piesaistot pūļa līdzfinansējumu, Viļānos, Latgalē atklāts muzejs par godu kaņepēm, biznesa...

Tropu tauriņu māju pārņēmis Latvijas Universitātes (LU) Botāniskais dārzs. Sākotnējais investors...