Pakalpojumi

Pirms plānveida operācijām jāvakcinējas pret gripu

Monta Glumane, 06.12.2018

Foto: Agnese Gulbe/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Līdz ar gripas sezonu slimnīcas ievieš praksi, ka pirms plānveida operācijām vakcinācija pret gripu ir obligāta. Pretējā gadījumā pakalpojums netiks sniegts.

«Mēs uzskatām, ka tā ir normāla prakse, jo ārstniecības iestādēm ir jāizstrādā pretepidēmiju, infekcijas slimību izplatības ierobežošanas plāni un saskaņā ar šiem plāniem, atbilstoši situācijai ārstniecības iestādes plāno un organizē savu darbu. Tajā skaitā gripas sezonas vai gripas epidēmijas laikā var būt ierobežojumi pacientu plūsmai ārstniecības iestādē,» skaidro Veselības ministrijas Vides veselības nodaļas vadītāja Jana Feldmane.

VM pārstāve norāda, ka «gripa ir ļoti lipīga infekcijas slimība un šajā gripas sezonas laikā ir ļoti augsts risks inficēties ar šo slimību, arī apmeklējot sabiedriskas iestādes, tajā skaitā arī ārstniecības iestādes. Ja cilvēks dodas uz plānveida pakalpojumu saņemšanu, piemēram, operāciju, bet nav vakcinējies un papildu operācijai saslimst ar gripu, tas sarežģī ārstēšanas procesu, kā arī paaugstina izmaksas. Tāpēc ārstam ir tiesības noteikt pacientam dažādus pasākumus, lai šis pakalpojums būtu pēc iespējas drošāks. Tas ir pacienta drošības un pakalpojuma kvalitātes jautājums».

«Vakcinācija ir brīvprātīga. Protams, ka cilvēks var izvēlēties. Ja nevēlas vakcinēties pret gripu, tad izvēlas plānveida operācijas saņemt tad, kad nav gripas sezona. Laikā, kad nav risks inficēties ar gripu, šī vakcinācija nav obligāta prasība,» skaidro J.Feldmane.

Tāpat kā iepriekšējā gadā, Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca gripas laikā plāno profilakses un piesardzības pasākumus, lai pasargātu slimnīcas pacientus un arī darbiniekus. Šobrīd slimnīca savā mājaslapā ir izvietojusi paziņojumu par to, ka visiem pacientiem, kuri stājas slimnīcā uz plānveida operācijām, (pirms paredzamās hospitalizācijas) ir jābūt vakcinētiem pret gripu. Šo rekomendāciju P.Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca plāno izsūtīt arī visiem Latvijas ģimenes ārstiem, aicinot pārliecināties, ka viņu pacienti, kuri nonāks ārstēties slimnīcā, ir vakcinēti.

«Kā rāda pieredze, vakcināciju skaits Latvijā ievērojami palielinās, bet mēs būtiski atpaliekam no citām Eiropas Savienības valstīm,» novērojusi VM Vides veselības nodaļas vadītāja J. Feldmane.

Kā norāda Stradiņa slimnīcas pārstāve Janita Veinberga, akūtos gadījumos, situācijā, kad nepieciešama ātra reakcija, pacienti tiks operēti un nevienam pacientam netiks atteikta steidzami nepieciešama palīdzība. Tomēr – ja nodaļā ir gripas uzliesmojums, nevakcinēta pacienta paša interesēs ir neatrasties šādā vietā. Jo, ja pacients iestājas nodaļā, inficējas ar gripu, šādā situācijā operāciju veikt tāpat nebūs iespējams, jo tās iznākums būtu sliktāks. Tādā gadījumā var būt situācija, kad operāciju nākas pārplānot uz citu laiku.

«Šī ir rekomendācija – stingra, bet tomēr rekomendācija. Nevaram runāt par obligātu prasību, varam vien atgādināt – cilvēks, kurš dodas, piemēram, uz sirds operāciju, nevakcinējies, pakļauj sevi ļoti nopietnam riskam,» apstiprina profesors Uga Dumpis, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs, piebilstot: «Paša pacienta interesēs ir būt vakcinētam, turklāt lielai daļai pacientu valsts kompensē pusi no šīs vakcīnas izmaksām.»

Slimnīcas personāls cer, ka šādu praksi ieviesīs aizvien vairāk slimnīcu, jo šāda pieeja esot normālas rūpes par pacientiem. Viņuprāt, pacientu plūsmu tas nesamazinās, jo Latvijas iedzīvotāji ir labi informēti par riskiem, kas saistīti ar gripas infekciju. Savu artavu rūpēs par šo jautājumu noteikti varot sniegt arī ģimenes ārsti, skaidrojot pacientiem, kurus nozīmē uz plānveida operācijām, cik svarīgi ir pasargāt sevi un apkārtējos.

Arī Slimību profilakses un kontroles centrs iesaka ārstniecības un sociālās aprūpes iestādēm gripas epidēmijas laikā gan organizēt darbinieku vakcināciju, gan kontrolēt pacientu plānveida hospitalizāciju un plānveida ķirurģiskās operācijas.

Komentāri

Pievienot komentāru