Prezentē Latvijā radītus militāro inovāciju prototipus

2017. gada 21. septembris plkst. 14:52
Dalies ar šo rakstu

21. septembrī pie mobilo sakaru operatora Latvijas mobilais telefons (LMT) ēkas Ropažu ielā 6, Rīgā norisinājās Latvijā radītu militāro inovāciju prototipu prezentācija. LMT sadarbībā ar Aizsardzības ministriju (AM) un Rīgas Tehnisko universitāti (RTU) attīsta vairākus valsts aizsardzības inovāciju projektus, tai skaitā mobilo lietotni Viedsargs militārajai saziņai, kā arī īpašus sensoru, mākslīgā intelekta un datorredzes risinājumus.

Viedsarga projekts šobrīd ir izstrādes stadijā, kas tiek veidots kā informācijas platforma valsts aizsardzības jomas dalībniekiem. Tā būs speciāli pielāgota militārajām vajadzībām un ar īpašu risinājumu datu aizsardzībai. LMT prezidents Juris Binde stāsta, ka Viedsarga platformā ir integrēta karte, kurā var attēlot nepieciešamos objektus un personas, kā arī ziņojumu apmaiņas un saņemšanas funkcija. «Attīstoties 5G mobilo sakaru tehnoloģijām, tiek izstrādāti arvien vairāk dažādi sensori skaņas, kustības, objektu informācijas ieguvei un novērošanai. Tas ļauj izveidot militāro lietu internetu, izmantojot šos sensorus Viedsarga platformā,» atklāj Binde. Atsevišķa mobilās lietotnes funkcionalitāte var būt ietverta arī bez interneta pieslēguma, taču pamatā produkts paredzēts izmantošanai mobilo sakaru tīklā.

Sadarbībā ar RTU lietotnei tiek izstrādāts arī datorredzes risinājums, kur ar mākslīgā intelekta palīdzību būs iespējams tiešsaistē veikt objektu un personu identificēšanu, izmantojot termokameras video. Savukārt uz zemes novietojamie akustiskie sensori ļaus Viedsargā sekot līdzi aktivitātei noteiktā teritorijā.

Šobrīd visām inovācijām ir izstrādāti prototipi un tos testa režīmā praktiski izmanto Nacionālie bruņotie spēki (NBS) militārajās mācībās. Paredzams, ka Viedsargs prototips tiks demonstrēts tuvākajās mācībās, kurās piedalīsies arī NATO sabiedrotie. «Tā būs laba iespēja, lai risinātu eksporta jautājumus,» uzskata Binde.

LMT uzsver, ka mobilās ierīces mūsdienās kļuvušas vienlīdz svarīgas aizsardzības jomā gluži tāpat kā jebkura militārā bruņu tehnika un pēdējā laika notikumi pasaulē liek arvien vairāk domāt par mūsdienīgiem risinājumiem valsts aizsardzībai. «Mūsu rokās ir spēcīgs intelektuālais resurss un tieši Latvijas privātie uzņēmēji ir tie, kas spēj radīt tādus inovatīvus risinājumus, kas var sniegt pienesumu arī valsts aizsardzībā. Militārās tehnoloģijas izstrādājam ciešā sadarbībā ar NBS un esam jau daudz paveikuši šajā jomā,» pauž Binde.

Radītās tehnoloģijas atzinīgi novērtējis arī aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis. «Man ir patiess gandarījums par to, ka LMT un RTU ir izrādījušas iniciatīvu sadarboties, lai attīstītu jaunus mobilos risinājumus tieši nacionālās drošības un valsts aizsardzības jomās. Šis ir arī spilgts piemērs tam, ka mūsu valstī ir augstas klases speciālisti, kuri var konkurēt un faktiski jau konkurē starptautiskā līmenī. Šajā gadījumā var droši teikt, ka LMT kā viens no inovatīvākajiem Latvijas uzņēmumiem ir spēris nozīmīgu soli pretim moderno tehnoloģiju izmantošanai valsts aizsardzības jomā,» uzsver Bergmanis.

Dalies ar šo rakstu