Ekonomika

Pusdienu vietā paka

Ilze Šķietniece, speciāli DB, 28.04.2020

Foto: Edijs Pālens/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Aprīlī Izglītības un zinātnes ministrija 1.–4. klašu skolēnu ēdināšanai pašvaldībām pārskaitījusi gandrīz 700 tūkstošus eiro. Par brīvpusdienām paredzēto valsts finansējumu pārsvarā tiek sagatavotas pārtikas pakas. Tas ļauj risināt arī skolu tehnisko darbinieku un šoferu, ēdināšanas uzņēmumu nodarbinātības jautājumu.

Nauda nepazūd

Valsts budžeta dotācijas 1.–4. klašu skolēnu brīvpusdienām pašvaldības var izmantot tajās deklarēto sākumskolas vecuma bērnu no trūcīgām, maznodrošinātām vai daudzbērnu ģimenēm ēdināšanai. Par to informē Izglītības un zinātnes ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītāja Egita Diure. Ja brīvpusdienu nodrošināšanai piešķirtie valsts budžeta līdzekļi vēl paliek neizmantoti, tos drīkst izlietot, lai ēdināšanu nodrošinātu arī 5.–9. klašu skolēniem, kas nāk no šīm pašām sociālajām grupām.

No šā gada 1. janvāra valsts sākumskolas vecuma bērnu ēdināšanu dotē 0,71 eiro apmērā – uz pusi mazāk nekā iepriekš. Lai pakalpojumu saglabātu vismaz līdzšinējā apjomā, pārējo summu pašvaldības sedza no sava maka. Ir arī novadi un pilsētas, kas brīvpusdienas nodrošina pilnīgi visiem izglītojamajiem.

Valsts budžeta līdzekļus ministrija plāno, pamatojoties uz 1.–4. klašu skolēnu skaitu izglītības iestādēs attiecīgā mācību gada 1. septembrī. Brīvpusdienām aprēķināto finansējumu Izglītības un zinātnes ministrija pašvaldībām pārskaita katru mēnesi. Piemēram, nauda par martu – 913 tūkstoši eiro – tika pārskaitīta februāra beigās. Lēmums par mācībām attālināti stājās spēkā dienu pirms nedēļu ilgā skolēnu brīvlaika –12. martā.

Pēc ministrijas norādēm par valsts finansējuma izlietošanu ārkārtas situācijas laikā, ievērojot vienlīdzības principu, daudzas pašvaldības praksi atbalstīt visus savus skolēnus turpina arī tagad. Lielākoties bērniem tiek gatavotas pārtikas pakas. Citviet tās piegādā reizi nedēļā, citur – reizi mēnesī. Taču ir vietas, kur bērniem katru dienu iespējams saņemt siltas pusdienas.

Nešķiro pēc maka biezuma

Pirmās pārtikas pakas Alūksnes novada skolēni saņēma 21. aprīlī. Saturu veido lielākoties sausie produkti – izvēle izdarīta, aptaujājot skolu virtuves darbiniekus par to, kas bērniem vislabāk garšo.

Alūksnes novada domes deputāti nolēma katram skolēnam mācību dienā atvēlēt vienu eiro un ārkārtas apstākļos ēdināšanu nodrošināt visiem vairāk nekā 1700 pašvaldībā deklarētajiem skolēniem. Arī līdz ārkārtas situācijai par brīvu varēja ēst 1.–12. klašu skolēni, kā arī piecus un sešus gadus vecie bērni.

Pārtikas paku sagādei aprīlī un maijā būs nepieciešami aptuveni 69 tūkstoši eiro. Dotācija no valsts budžeta ir 14,6 tūkstoši eiro, atlikušo summu segs pašvaldība, informē domes sabiedrisko attiecību speciāliste Evita Aploka. Šo summu daļēji segs no budžetā jau paredzētajiem līdzekļiem skolēnu ēdināšanas izmaksu atvieglojumiem. Taču šim mērķim nācās piešķirt vēl papildu 6200 eiro. Tos ņems no dziesmu un deju svētku nodrošināšanai paredzētajiem līdzekļiem.

Papildu izmaksas veidojas, jo pārtikas paku saturs pilnīgi visiem bērniem ir vienāds. Savukārt, sastādot pašvaldības gada budžetu, dažādām vecuma grupām bija paredzēts atšķirīgs finansējums, jo piecgadnieks neapēd tikpat lielu porciju, cik vidusskolēns, skaidro Alūksnes novada domes priekšsēdētājs Arturs Dukulis.

Lai var tikt galā paši

Savukārt Auces novadā pārtikas pakas saņem tikai skolēni un piecus un sešus gadus vecie bērni, kuri nāk no maznodrošinātām, trūcīgām vai daudzbērnu ģimenēm. "Sekojām ministrijas norādēm," pamato pašvaldības vadītāja Vija Keršus. Ikdienas apstākļos brīvpusdienas gan tika nodrošinātas pilnīgi visiem skolēniem, kas mācās pašvaldības izglītības iestādēs. Tā kā tagad tās pieejamas tikai noteiktu sociālo grupu pārstāvjiem, turklāt valsts pusi finansē, iespējams, izdosies nedaudz ietaupīt, viņa atzīst.

Pirmās 280 pakas tika piegādātas pirms Lieldienām. Tās visas vienas dienas laikā izvadāja šoferi ar pašvaldības autotransportu. Pakas bērniem pienācās par laiku no 23. marta līdz 9. aprīlim. Pirmo vērtība bija 20,20 eiro jeb 1,42 eiro par katru darba dienu. Nākamā piegāde notika 17. aprīlī. Par šādu regularitāti izlemts, jo pirms Lieldienām gatavotās par divu nedēļu periodu svēra aptuveni 10 kilogramu un kopumā veidoja aptuveni trīs tonnas. Komplektējot par ilgāku periodu, tās iznāktu pārlieku smagas, pamato V. Keršus.

Turklāt regulāras piegādes ļauj pakās salikt produktus, kurus bērni var viegli patērēt arī tad, ja vecāki atrodas darbā. Tajās atrodami gan augļi un dārzeņi, gan piens, olas, milti, gan cīsiņi, desa, siers un grieztā maize. Komplektēšanu nodrošina SIA "Bēnes patērētāju biedrība", kas uzvarēja vietējo tirgotāju cenu aptaujā.

Risina nodarbinātības problēmu

Alūksniešiem pakas gatavo vietējais ēdināšanas uzņēmums SIA "UNTI". Tas tika izraudzīts, veicot cenu aptauju. Uzņēmums līdz ārkārtējās situācijas sākumam nodrošināja ēdināšanu trīs lielākajās novada izglītības iestādēs, paskaidro E. Aploka. Sagatavošanā un izdalē iesaistīti arī skolu virtuves un tehniskie darbinieki, kuru atalgojumu nodrošina pašvaldība, arī skolēnu autobusu šoferi. Līdz ar to tas ļauj risināt jautājumu par viņu nodarbinātību. "Taču pienākumi netiek mākslīgi radīti, lai tikai darbs būtu darīšanas pēc," uzsver A. Dukulis.

Viens eiro Alūksnes novadā ir tīrais pakas saturam atvēlētais finansējums. Pirms diviem gadiem, aprēķinot skolēnu brīvpusdienu faktisko pašizmaksu, Alūksnes novadā konstatēts, ka tā ir teju trīs reižu lielāka – 620 tūkstoši eiro gadā – nekā ēdiena izmaksas, kas veido vien 150 līdz 200 tūkstošus eiro.

Lai paka pie bērna nonāktu, ir jāiegulda darbs, iepērkot produktus, sakomplektējot, izvadājot un izsniedzot. Arī, plānojot loģistiku, piedomāts, lai rezultātā pati paka neiznāk lētāka nekā piegādes process. Alūksnes novads ir viens no desmit lielākajiem Latvijā, tādēļ nolemts, ka bērniem pakas izdalīs reizi mēnesī. Aprīlī sistēmu aprobēs un, ja tiks konstatētas nepilnības, maijā kļūdas labos.

Pusdienas pieved mājās

Pārtikas pakas saņems arī ģimenes daudzos citos novados. Piemēram, visiem Dagdas novada skolēniem pakas 30 eiro vērtībā piegādā reizi mēnesī, vēsta domes Sabiedrisko attiecību un komunikācijas nodaļas vadītāja Sanita Karpoviča. 1,50 eiro par katru attālināto mācību dienu 1.–9. klašu skolēniem no trūcīgām un maznodrošinātām, kā arī daudzbērnu ģimenēm tiek finansēta no valsts budžeta dotācijas. Pārējiem tās nodrošina par pašvaldības budžetā plānotajiem līdzekļiem izglītības funkciju nodrošināšanai

Ludzas novadā pārtikas pakas reizi mēnesī aprīlī un maijā par tādu pašu summu saņems tikai trūcīgās, maznodrošinātās un daudzbērnu ģimenes par katru skolēnu. Savukārt šo pašu sociālo grupu ģimenes, kuru bērni neapmeklē pirmsskolas izglītības iestādi, savā kontā saņems kompensāciju 1,50 eiro apmērā par katru darbdienu.

Tieši naudas pārskaitījumu kā labāko risinājumu redz arī A. Dukulis. Taču Izglītības un zinātnes ministrijas nostādnes attiecībā uz sākumskolas vecuma bērnu ēdināšanai atvēlēto finansējumu to neļauj. "Daudzi saka – tā nauda neaizies bērnam. Es nesaprotu, kāpēc pie mums visu bieži vien grib vērtēt no negatīvās puses. Protams, kādam varbūt arī neaizies, bet lielākā daļa vecāku taču tāda nav!" iebilst A. Dukulis. Nav ieteicams izsniegt arī talonus par noteikto summu.

Turpretī Grobiņas novada dome savu izglītības iestāžu audzēkņiem piedāvā izvēli – saņemt pārtikas paku reizi mēnesī vai siltas pusdienas mājās katru dienu. Tās nodrošina visiem sākumskolas vecuma bērniem, kuru vecāki šo iespēju pieteicās izmantot. Vecāko klašu skolēniem pusdienas ir iespēja pasūtīt par maksu – 1,60 eiro dienā. Līdzīgi izvēlējusies rīkoties arī Pāvilostas novada dome.

Ar to, ka visi vecāki nebūs apmierināti ar pašvaldības lēmumu skolēnu ēdināšanai paredzētā finansējuma izlietošanai vai pārtikas paku saturu, pašvaldībās rēķinās. Tomēr pagaidām tiešā veidā sūdzības nav saņemtas.

Uzziņai

Alūksnes novada skolēna pārtikas pakā ietilpst:

makaroni, kviešu milti, sausais maisījums pankūku cepšanai, augu eļļa, auzu pārslas, rīsi, cukurs, kausētais siers, gaļas konservi, cīsiņi, desa, cepumi, vafeles u.c.

Avots: Alūksnes novada dome

Ministru kabineta rīkojuma Nr.103 Par ārkārtējas situācijas izsludināšanu 4.14.1 pants pašvaldībām ļauj slēgt līgumu par pārtikas paku sagatavošanu, nepiemērojot Publisko iepirkumu likuma normas. Šis pants atļauj iegādāties arī iedzīvotāju ēdināšanai nepieciešamās preces un pakalpojumus, nepiemērojot Publisko iepirkumu likumu un Sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju iepirkumu likumu.

Komentāri

Pievienot komentāru