Pārtika

PVD: Šprotu eksporta sākšana atkarīga no sertifikāta apstiprināšanas Ķīnā

LETA, 22.04.2015

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Janvārī plānotais šprotu konservu eksports uz Ķīnu varētu sākties tikai pēc tam, kad šajā valstī tiks apstiprināts attiecīgais sertifikāts, kurš savukārt uz Ķīnu ticis nosūtīts aprīlī, aģentūru LETA informēja Pārtikas un veterinārā dienesta ģenerāldirektors Māris Balodis.

«Ķīnā šogad ir mainījušās prasības zvejas produkcijas eksportam, līdz ar to mainīta iepriekšējā, 2004.gadā izdotā sertifikāta forma. No vēstniecības Ķīnā jauno formu saņēmām aprīļa sākumā. Kontaktējoties ar Ķīnas atbildīgo institūciju, formu esam aizpildījuši un nosūtījām to atpakaļ uz Ķīnu apstiprināšanai. Tālākā lietu virzība jeb sertifikāta formas apstiprināšana atkarīga no Ķīnas dienesta,» sacīja Balodis.

Tāpat viņš norādīja, ka jebkuram uzņēmumam, kurš vēlas eksportēt preci uz Ķīnu, līdzās minētajai sertifikāta formai jābūt arī reģistrētam attiecīgajā Ķīnas reģistrā. Tomēr reģistrācijas process esot aizkavējies, tādēļ maija sākumā plānots to veicināt ar klātienes sarunām augstākajā līmenī. «Par Brīvo vilni un dažiem citiem uzņēmumiem, kuri gatavi sākt eksportu, zinām, ka tie reģistrā ir iekļauti. Tomēr atsevišķi uzņēmumi reģistrā vēl neesot iekļauti, līdz ar to maija sākumā kopā ar zemkopības ministru [Jāni Dūklavu (ZZS)] dosimies uz Ķīnu, lai sarunās ar attiecīgo dienestu augstāko vadību gūtu apliecinājumu, ka tālākais process būs raitāks,» sacīja PVD vadītājs.

Viņš arī atzina, ka situācija saistībā ar janvārī plānotā zivju konservu eksporta aizkavēšanos skaidrojama ar Ķīnas tirgus specifiku.

«Negribu vainot nevienu iestādi, jo no Latvijas puses viss tika darīts pietiekami ātri, lai eksports varētu sākties. Jāņem vērā, ka Ķīna nepublicē apstiprinātos sertifikātus, un par lietu virzību var uzzināt, tikai personīgi komunicējot. Tādēļ šajā situācijā ļoti svarīga būs gaidāmā vizīte un sarunas,» sacīja Balodis.

Tāpat viņš norādīja, ka sarežģījumi ar sertifikāciju un iekļaušanu reģistrā nav sagaidāmi tādās preču grupās kā šokolāde vai miltu izstrādājumi, jo tā nav dzīvnieku izcelsmes produkcija, attiecīgi uzraudzības prasības eksportam nav tik komplicētas kā piena, gaļas vai zivju produkcijai.

Kā ziņots, zivrūpnieki veltīja pārmetumus Ārlietu ministrijai saistībā ar neizdarību, kuras dēļ uz Ķīnu nav sācies šprotu eksports, savukārt ministrija šos pārmetumus kategoriski noliedz.

«Starp Latviju un Ķīnu ir noslēgti vairāki divpusējās sadarbības līgumi, taču starp tiem nav līguma, kas būtu noslēgts starp abām valstīm zvejas produktu tirdzniecības jomā. Jautājumi par pārtikas produkcijas eksportam nepieciešamo veterināro sertifikāciju, tostarp sertifikātu pagarināšanu, ir PVD un Zemkopības ministrijas atbildībā,» aģentūrai LETA skaidroja ĀM preses sekretārs Ivars Lasis, piebilstot, ka ministrija pauž dziļu nožēlu, ka Zivrūpnieku savienība medijiem izplata nepatiesu un nepārbaudītu informāciju.

Tāpat Lasis informēja, ka no 3. līdz 7.maijam zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS) kopā ar Latvijas uzņēmēju delegāciju dosies vizītē uz Ķīnu, kur plānotas arī vairākas tikšanās, lai veicinātu zivju, piena un gaļas produkcijas sertifikācijas procesu.

Jau vēstīts, ka Latvijas produkciju uz Ķīnu nogādās eksporta pakalpojumu kompānija Sino Business Links Latvia. Kā iepriekš aģentūrai LETA sacīja uzņēmuma līdzīpašnieks Jānis Arbidāns, ilgtermiņā apjomi tiek plānoti lieli - piegādāt kravas ik ceturksni vai ik mēnesi atkarībā no pieprasījuma.

Kā liecina informācija uzņēmuma mājaslapā, starp Sino Business Links Latvia klientiem ir tādi zīmoli kā Cido, Dobeles dzirnavnieks, Brīvais vilnis, Puratos Latvia, Iecavnieks&Co, Caps, Mottra, Abavas vīni, Bujums, Wilds Baltic, Bio2You u.c.

Sino Business Links Latvia sadarbības partneri Ķīnā lielākoties ir tirdzniecības centru operatori, pārtikas lielveikali un minimārketu ķēdes, kuros teju visa plauktos esošā produkcija ir ražota ārpus Ķīnas. Uzņēmums Latvijas produktus plāno izplatīt arī caur citiem kanāliem, piemēram, apakšizplatītājiem, ar kuru palīdzību tiek veidots savs produktu izplatīšanas kanāls, kā arī tiek izmantotas e-platformas, kas pēdējos gados Ķīnā ir ļoti populāras. Sino Business Links Latvia 2015.gada pavasarī Šanhajā plāno atvērt pārstāvniecību ar savu distribūcijas centru.

Komentāri

Pievienot komentāru