Foto: no DB arhīva

Redakcijas komentārs: Iestāties par kapitālisma vērtību – konkurenci 

Konkurences padome (KP) ir piemērojusi vairāk nekā 70 000 eiro sodu trīs meliorācijas uzņēmumiem par dalību kartelī – tā ir viena no jaunākajām ekonomikas aktualitātēm, kas kārtējo reizi liek domāt par tirgus nepilnībām.

Rūta Kesnere - DB komentāru nodaļas redaktore, 2018. gada 02. oktobris plkst. 6:15

Proti, neoliberālajā pasaules skatījumā visu sakārto tirgus neredzamā roka un nekāda iejaukšanās nav nepieciešama. Tajā pašā laikā, kā liecina KP darbs, konkurence brīvajā tirgū, kas it kā ir tik dabiska un pašsaprotama, ja netiek uzraudzīta un nodrošināta, draud pārvērsties monopolos, oligipolos un vienkārši koruptīvos darījumos. Īpaša riska zona ir publiskie iepirkumi, kuros godīgu konkurenci kropļo ne tikai negodīgas amatpersonas, bet arī paši uzņēmēji.

Saskaņoti cenu piedāvājumi publiskajos iepirkumos nav nekāds izņēmuma gadījums, diemžēl KP šad un tad ziņo par atklātiem karteļiem. Tas nozīmē, ka mantkārīgos nolūkos paši uzņēmēji ir gatavi ierobežot konkurenci. Turklāt tas notiek ne tikai publiskajos iepirkumos. Pērn KP sodīja būvmateriālu piegādātājus par aizliegtu vienošanos par būvmateriālu cenām mazumtirdzniecībā. Šie piemēri liecina, ka brīvais tirgus nav nekāda panaceja, ka brīvais tirgus vienmēr nenodrošina godīgu konkurenci un lielāku labumu patērētājam. Bieži ir piemēri, kad brīvais tirgus, piedodiet, bet izvirst dažādos monopolos vai oligopolos vai kādu nozari pārņem aizliegtas vienošanās sērga. Turklāt karteļi nav kāda postpadomju valstīs izplatīta parādība, ar to cīnās visa Rietumu pasaule. Tas tikai liecina, ka brīva un godīga konkurence nav kaut kas tirgus ekonomikai dabiski piemītošs, nē, tā ir vērtība, par kuru ir jācīnās.

Tieši tādēļ KP ir jādod maksimāla neatkarība un lielākas pilnvaras. Viens no sāpju bērniem noteikti ir pašvaldības, kas vēlas nepamatoti veidot savus uzņēmumus, tādējādi kropļojot konkurenci. Un tieši pašvaldības, ar Rīgu priekšgalā, ir tās, kas vēršas pret plašākām KP pilnvarām. Taču jāatceras, ka šādi konkurences kropļojumi vienā jomā neizbēgami radīs negatīvas sekas pārējās jomās. Pašvaldību aptiekās zāles pēc definīcijas var būt lētākās nekā citviet tikai tad, ja pašvaldība piešķir subsīdijas. Tas nozīmē, ka iedzīvotājs par zālēm samaksās dubultā – vispirms ar saviem nodokļiem, kas aiziet subsīdijās, pēc tam jau aptiekā, maksājot par zālēm.

KP veiktais darbs, monitorējot situāciju dažādās nozarēs, izvērtējot uzņēmumu apvienošanos utt.,nav kāda ļauna un neizskaidrojama piekasīšanās. Tā ir skaidra iestāšanās par konkurenci, kas nodrošina vislielāko labumu patērētājam un kādēļ vispār ir nepieciešams brīvais tirgus. Konkurences pārkāpumi nav kaut kas formāls un nesvarīgs, nē, tie vistiešāk atspoguļojas visu mūsu maciņos. Vai nu kā pārāk lieli nodokļu naudas tēriņi publiskajos iepirkumos, kurus radījušas aizliegtas vienošanās, vai arī kā neadekvāti dārgas un vienādas cenas dažādos veikalos, kur arī pie vainas ir karteļi. Tādēļ vajadzētu atcerēties, ka tikpat svarīga, cik vārda brīvība ir demokrātijai, tik konkurence ir kapitālismam un brīvajam tirgum.

Pērc avīzi elektroniski DB HUB vietnē:

https://www.dbhub.lv/raksti/laikraksts-dienas-bizness-2018gada-2oktobra-numurs

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2018. gada 26. septembris plkst. 6:11

Četrus gadus deputāti ļāva tautai aizņemties naudu ārpus bankām, bet pāris nedēļas...

2018. gada 25. septembris plkst. 6:00

Latvijas Republika 18. novembrī svinēs savu simtgadi. Labākā dāvana, ko varam saņemt...

2018. gada 25. septembris plkst. 8:33

Nomainīt asociācijas Latvijas auto padomi, lai ievēlētu jaunu valdi, kas gādātu, lai...

2018. gada 21. septembris plkst. 8:02

Tas, ka politiķi līdz bezgalībai var blefot saistībā ar dažādiem ideoloģiskiem uzstādījumiem...

2018. gada 20. septembris plkst. 7:32

Dobeles sabiedrības prātus ir satraukusi zviedru kompānijas meitas uzņēmuma Eolus iecere par...

Nepalaid garām

«Es vēlos strādāt nozarēs, kur nav tādas regulācijas, nav tādas valsts iejaukšanās...

Coworking Liepaja telpas par savu darba vietu sauc aptuveni 40 pastāvīgie biedri,...

Vēstniecība, pārstāvniecība, savrupnams, kultūras un darījumu centrs, muzejs, izstāžu telpa,...

Eksports ir viens no galvenajiem valsts attīstības virzītājspēkiem, un uzņēmumiem tas ir svarīgs solis...

Āgenskalns pēdējo gadu laikā ir kļuvis par arvien pieprasītāku vietu dzīvošanai, nereti...

Bijušais NATO ģenerālsekretārs Anderss Fogs Rasmusens izglābj PNB Banku (bijušo Norvik Banku),...